Beyazlayan Saçları Doğal Boyama YöntemleriBeyazlayan Saçları Doğal Boya Yöntemleri

Beyazlayan saçlar yaşlılığın istenmeyen bir işaretidir. Genler, hormonlar ve yaşam koşulları bu süreci daha öne çekebiliyor. 

Her saç aslında beyaz renkle başlar ve melanin adı verilen doğal bir pigmentle renklendirilir. Saçlarınız büyüdükçe, melanin üreten hücreler, her bir kıl folikülüne melanin aktarır ve bunlar saçların her telini sorunsuz bir şekilde renklendirir. Yaşlandıkça, melanin aktivitesi yavaşlar ve sonunda durur ve saçta daha az pigment elde edilir.

Piyasada özellikle beyaz saçları kapatacak şekilde formüle edilmiş birçok boya mevcut . Fakat bu ürünlerdeki sert kimyasallar,  sağlık için zararlı olabiliyor.

Neyse ki doğa bize beyaz saçların büyümesini yavaşlatmak, durdurmak için dahili çözümler sunmaktadır. Mutfağınızdaki bazı besinler ile saç renginizi değiştirebilirsiniz.

Doğal Yöntemler İle Saç Nasıl Boyanır? Beyazlayan Saçlar Nasıl Kapatılır? 

Kına

Kına ,  en popüler doğal saç boyama maddelerinden biridir. Antik çağlardan beri kozmetik amaçlı kullanılan kına, kına bitkisinden gelen yaprakların toz haline getirilmiş bir şeklidir. Bu yapraklar binlerce yıldır saç, tırnak ve cilt için boya kullanılan doğal ve etkili bir renklendirici pigmente sahiptir.Ülkemizde geleneksel olarak düğünden önce düzenlenen kına gecelerinde gelinlerin ellerine yakılan kına saç için en doğal boyadır.

Kına toz halindedir ve kendine has bir kokusu vardır. Saçlara uygulanmadan önce zeytinyağı, limon suyu, sirke ve kokulu yağlar gibi diğer doğal maddelerle karıştırılabilir.

Kına ile  saç boyasını yapmak için, bir fincan kına tozunu 2 fincan limon suyu ile karıştırın. Rengin bırakılmasına yardımcı olmak için sirke çorba kaşığı ekleyebilirsiniz. Yoğunlaşıncaya kadar yaklaşık 4-6 saat saçınızda bırakın. Saça uygulayın ve tarayın. Saçınızı plastik bir sargı ile sarın 2-3 saat bekledikten sonra durulayın.

Kahve

Kahve, koyu renk isteyenler için harikadır. Yapımı gayet basittir. Güçlü bir kahve hazırlayın ve  soğumasını bekleyin. Sonra bir bardak saç kremi ve 2 çorba kaşığı kahve tozu ile karıştırın. Hepsini karıştırın.

Temiz saçlara uygulayın ve yaklaşık bir saat bekleyin. Durulamak için elma sirkesi kullanırsanız, rengin daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Fark edilen sonuçları görmek için işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Çay

Kahve gibi, siyah çay da size daha koyu renk saç olanağı sunmaktadır; ayrıca beyazları kapatmaya yardımcı olabilir. Daha hafif saçlarınız varsa, kullanabileceğiniz diğer çay türleri de vardır.

Çayın doğal renginizle en iyi şekilde uyum sağladığını unutmayın. Çayı saçınıza ne kadar uzun süre bırakırsanız renk o kadar belirgindir.

Önemli olan çayı çok yoğunlaştırmaktır. İki bardak su için 3-5 poşet çay kullanın. Soğutulmuş çayı yalnızca saçınıza uygulayabilir veya kremi karıştırabilirsiniz (kahve tarifinde belirtildiği gibi). Beyazları kapatmak istiyorsanız saç foliküllerinin açılmasına yardımcı olan taze veya kurutulmuş adaçayı ile karıştırın.

Daha yoğun renk istiyorsanız saçında en az bir saat bekletin. Bazı kişiler  için gece boyunca çayı saçta beklettikten sonra ertesi sabah durulamalılar. İhtiyacınız yoğunluğun belirlenmesi için rengi kontrol edin.

Pancar, Havuç Ve Limon

Saçlarınızı pancar suyu , havuç suyu, limon suyu veya bu üç bileşenden oluşan bir karışımla suyu sıkarak kırmızımsı tonları geri getirir veya varolan renginize canlı renkler ekler. Pancar koyu kırmızılar, havuçlar yumuşak portakal, altın sarışın limon için daha iyidir.

Havuç ve pancar mevcut renginize doğal kırmızı renk katabilir. İstediğiniz gölgede bağlı olarak her birini tek tek veya birlikte kullanabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz sebzenin suyunu bir bardak saç kremi veya hindistancevizi yağı ile birleştirip saçlara masaj yapın. Pancar ve havuç suyu da cildinizi renklendirir. Alın, kulak ve boynunuza yağ uygulayarak yüzünüzü korumaya özen gösterin. Durulamadan önce bir saat bekletin. Limon suyu uygulamaları için ekstra aydınlatma için güneşin altında oturun.

Patates Kabuğu

Patates soyarken, saçları koyulaştıran bir boya yapmak için kabuklarını saklayın. Patates kabuğundaki nişastalar, gri saçları yavaş yavaş koyulaştıran bir renklendirici olarak hareket eder.

İki fincan su bir fincan patates kabuğu ile en az 25 dakika kaynatın, kabukları alın ve patates suyunun soğumasını bekleyin. Çok güzel kokmaz, bu nedenle karışıma birkaç damla uçucu yağ ilave etmek isteyebilirsiniz.

Saçınızı normal şekilde şampuanlayın ve saçlarınızı birkaç bölüme ayırın. Sıvıyı doğrudan saç bölümlerine sürün veya her bölüme ulaşması için küçük bir saç boyama fırçası kullanabilirsiniz. Saçları soğuk su ile durulayın ve istediğiniz görünüme ulaşana kadar işlemi tekrarlayın.

Doğal Yollar İle Saç Rengi Nasıl Açılır

2 Yorum

  1. Sıla Karaman 21 Ocak 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 22 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir