Yoğurdun Cilde İnanılmaz Faydalarıyoğurt
Yoğurt lezzetli kalsiyum deposudur.  Yoğurt yenildiğinde ne kadar yararlı ise cilt bakımında da çok faydası vardır.

İster yemeklerin yanında isterseniz öğün olarak tükettiğiniz yoğurdu cildiniz içinde maske olarak kullanabilirsiniz.

Yoğurt yüz maskesi olarak kullanıldığında cildiniz için bir mucize olduğunu biliyor muydunuz? Çoğu kişi, yoğurt maskesinin birçok yararı olduğunu bilmiyor. Ve hazırlamakta çok kolaydır.

Yoğurt ile yapacağınız yüz maskesi ile parlak, genç cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Peki nasıl oluyor? Hepsi yoğurtta bulunan bu harika besin maddeleri sayesinde.

Yoğurtta Bulunan Besin Maddeleri:

İşte, yoğurtta cildi gençleştirip sağlıklı ve kusursuz hale getirmeye yardımcı olan 4 temel besin öğesi.

1. Çinko:

100 g yoğurtta yaklaşık 1 mg çinko bulunur. Bu mineral, anti-inflamatuar özellikleri, cildin sıkılaşmasını ve hücre çoğalmasını , doku büyümesini kolaylaştırmaktadır. Çinko aynı zamanda yağ bezleri tarafından üretilen sebumun düzenlenmesinde yardımcı olur ve böylece akne ve sivilceleri iyileştirir.

2. Kalsiyum:

Hepimiz, yoğurtta kalsiyumun bol olduğunu biliyoruz, ancak epidermenizin çoğunluğunun kalsiyum olduğunu biliyor muydunuz? Dolayısıyla, kalsiyum takviyesi, sağlıklı ve zahmetsiz cilt yenilenmesine yardımcı olur ve cildin kurumasını önler.

3. B vitaminleri:

Yoğurt , B2, B5 ve B12 vitaminleri ile doludur. Parlak ve sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlayan B2 vitamini veya riboflavin.
Riboflavin, cildi nemli tutmaya yardımcı olur, cilt hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu hasardan korur, hücrelerin yenilemesi  yardımcı olur. Sağlıklı hücresel yağ üretiminde rol oynar. Tek bir fincan yoğurt, önerilen günlük riboflavin miktarının yüzde 20 – 30’unu sunar.

4. Laktik Asit:

Bu, yoğurdun ana besleyicilerinden biridir ve aynı zamanda birçok cilt bakım ürününün ana maddelerinden birini oluşturmaktadır. Laktik asit mükemmel bir ölü hücre temizleyici ve cilt nemlendiricisidir. Aynı zamanda, kırışıklıkların görünürlüğünü azaltarak ve yeni kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını önleyerek anti-aging olarak da çalışır.

Yoğurt cildiniz için olağanüstü kılacak farklı besin maddeleri hakkında her şeyi bildiğimize göre,  yüz maskesi olarak kullanarak elde edebileceğiniz tüm faydalara bir göz atalım.

Yoğurt Maskesinin Cilde Yararları Neler?

1. Nemlenmiş Cilt:

Yüzünüzün donuk ve yorgun görünüyorsa endişelenmeyin. Yuvarlak hareketlerle yüzünüze yavaşça doğal yoğurt uygulayın. Yoğurtta bulunan laktik asit, cildi hidratlayarak yorgun görünümünü hafifletir.

2. Daha Açık Ciltler:

Yoğurtta bulunan laktik asit tirozinaz adı verilen bir enzimin üretimini engeller. Bu enzim melanin üretiminden sorumludur. Melanin cildinizin tonunun koyulaşmasına neden olan şeydir. Melanin üretimi engellendiğinde, daha parlak ten tonu elde edersiniz.

3. Ölü Hücre Temizleyici:

Yoğurt, mükemmel bir cilt temizleyicidir. Yoğurtta bulunan laktik asit, ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olan doğal alfa hidroksil asittir. Laktik asit cildi tahriş etmez ve aynı zamanda ölü deri hücrelerinin düzgün bir şekilde alınmasını sağlar. Bu da, hücrelerin daha hızlı yenilenmesini teşvik eder.

4. Lekesiz ve Kusursuz Cilt:

Her gün  yoğurt yüz maskesi kullanıyorsanız, akne ve sivilceye neden olan bakterileri yok edebilirsiniz. Yoğurtta bulunan çinko, ciltte oluşan iltihaplanmayı azaltır ve sebase bezlerin ürettiği yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur. Yoğurtta bulunan probiyotikler bakterileri yok eder.

5. Gözlerin Altındaki Karanlık Çemberler:

Yoğurt ile yapılan yüz maskesi, göz  altında kalıcı ve çirkin görünen şeylerden kurtulmak için aramak istediğiniz tek şey olabilir. Yoğurtta bulunan çinko, lekeleri hafifletir ve cilt tonunu aydınlatır. Yoğurt yüz maskesini düzenli olarak kullanmak, o karanlık çevrelerin bir zaman sonra kaybolmasına yardımcı olacaktır.

6. Gençleştirir:

Yoğurt yüz maskesi, serbest radikallerin cildinize zarar vermesini önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Böylece düzenli olarak bu maskeyi kullanarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin başlamasını geciktirebilirsiniz. Yoğurtta bulunan laktik asit, cildinizin zamanından önce yaşlanmasını önler.

7. Enfeksiyonsuz Ciltler:

Yoğurttaki laktik asit antifungal özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, bir yoğurt yüz maskesi mantar enfeksiyonuyla savaşmanın iyi bir yoludur. Enfeksiyon kapanana kadar yüz maskesini sadece günde 4-5 kez kullanmanız yeterli ve gitmeniz iyi!

8. Güneş yanığını yatıştırır:

Yoğurtta bulunan çinko güneş yanığının yatıştırıcı  anahtarıdır. Güneş yanmalarının neden olduğu yanma ve kaşıntı hissini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Başka bir şeye ihtiyacın yok. Yüzünüzde güneş yanığı varsa, doğal yoğurtları yüz maskesi olarak uygulayın. Çinko, kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve cildinizdeki doğal yağların dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca UVB’nin neden olduğu melanin üretimini bastırdığı da söylenmektedir.

Yoğurt İle Yapabileceğiniz Maske Tarifleri…

Sütlü Yoğurt Maskesi İle Kuru Ciltlere Elveda

Cilt Beyazlatmak İçin Yoğurt Maskeleri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir