Mandalina Yağının FaydalarıMandalina Yağını

Mandalina, turunçgillerden portakaldan küçük ve daha  tatlı bir meyvedir. Mandalina yağı, mandalina kabuklarının tazeyken sıkılması ile edilir.

Mandalina yağı uçucu yağlardan olup yumuşak, tatlı ve sakinleştiricidir. Mandalina yağı, Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılıyor.
Mandalina yağının bileşiminde limonen ve citral bulunur. Bu aktif bileşenler sağlıklı olmak için pek çok fayda sağlar.

Mandalina Yağının Faydaları Nelerdir? Mandalina Yağının Sağlığa Etkileri Nelerdir? 

Sakinleştirici Etkisi

Mandalina yağı,  geleneksel olarak zihni sakinleştirmek, vücudu rahatlatmak ve uykusuzluk sorunu için Çin’ de ve Ayurvedik tıpta kullanılmıştır. Yapılan modern araştırmalarda, mandalina yağının yatıştırıcı ve anti-anksiyete özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur.

Ağrı, Anksiyete ve Bulantı

Mandalina yağı, anksiyete ve mide bulantısına karşı kullanılabilen en iyi yağlardandır. Yapılan araştırmalarda,
bu yağın ağrılar, mide bulantısı ve anksiyete üzerindeki şifa verici etkileri keşfedilmiştir. 10.262 hastanede uygulanan araştırmalarda hastalar mandalina yağını teneffüs ettikten sonra ağrı, mide bulantısı ve kaygı düzelmeleri bildirmiş ve diğer öz yağlara nazaran çok daha iyi sonuçlar alınmıştır.
Yapılan deneylerde anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğunda sakinleştirmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiş.
Ağrılar üzerinde yapılan araştırmalar doğal bitkilerden elde edilen yağların ağrıyla savaşta oldukça etkili olduklarını gösteriyor. Mandalina yağının saflaştırılması ile elde edilen terpenes maddesi, analjezik olarak ağrıya karşı kullanılmaktadır.

Yaşlanma Karşıtı

Değerli bir antioksidan kaynağı olan mandalina yağı, vücuttaki hücrelere zarar veren serbest radikal toplayıcıları nötralize ettiği görülmüştür. Mandalina yağı, C vitamini kadar etkili bir şekilde çalışarak, yaşla ilişkili yaşlanmanın dışa dönük belirtilerine de karşı doğal bir çözümdür. Ve diğer turunçgil yağlarından farklı olarak, mandalina yağı fototoksik değildir, bu nedenle cilde güneş ışığına maruz kalmadan önce kullanmak güvenlidir.

Anti-inflamatuar

Mandalina yağının yüzde 75’ini oluşturan d-Limonendir. D-Limonene pek çok sağlık faydası taşır ve güçlü anti-inflamatuar etkileri vardır.
Enfeksiyona karşı etkilidir. Dokuları onarır. DNA yapılarını değiştirir ve süreçte oksidatif stresini artırarak kanser, demans ve kardiyovasküler hastalık gibi çeşitli farklı koşulları kazanmamıza izin verir.

Kanserle Savaş

Yüksek d-Limonen içeriği sayesinde, mandalina yağı, kanserin büyümesini ve yayılmasını önlemede etkili olduğu kanıtlandı.
Yapılan araştırmalarda tümör gelişimi üzerinde engelleyici bir etkisinin olduğu görülmüştür. Mandalina yağı tek başına d-Limonene göre daha güçlü bir anti-tümör etkisi sergiledi. D-Limonenin anti-kanser özellikleri meme kanseri ve mide kanseri dahil olmak üzere diğer kanserlere karşı etkileyici sonuçlar verdi.

Antimikrobiyal

Mandalina yağının antimikrobiyel etkileri vardır. Listeria innocua bakterisi üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bakterinin fasulye taneleri üzerindeki renk ve doku değişimleri gözlenmiş. Sonuçlara göre mikrobiyel anlamda ciddi bir iyileşme mevcut olduğu ve saklanan besinlerin renk ve doku değişimleri de azaldığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla gıdalarda gıda koruyucu olarak kullanılması mümkün.

Akne, Çatlaklar ve Yaralar

Mandalina yağı, yumuşak yapısından ötürü cildinize zarar vermeden aknelere, çatlaklara ve yara izlerine karşı etkilidir. Hasar görmüş cildin enfeksiyon kapmasına engel olan bu yağ, bakteri ve mantar gelişimine de engel oluyor. Tırnak ve ayak mantarında kullanıldığında etkili olmaktadır. Eğer yara izlerinizi azaltmak için çare arıyorsanız,uçucu yağ olan mandalina yağını bir taşıyıcı yağ ile birleştirebilir ve doğrudan yara izine uygulayabilirsiniz. Lavanta yağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Avokado Yağının Cilt İçin 5 Faydası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir