Demir Eksikliğine İyi Gelen BesinlerDemir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Demir eksikliğiniz mi var?  Demir seviyeniz düşük mü? İşte demir içeren besinler ile demir tedavisini destekleyebilirsiniz.

İnsan vücudu tek başına demir üretemez. Yeterli kırmızı kan hücresi üretmek için demirden zengin yiyeceklere ihtiyacımız vardır.

Kırmızı et ana demir kaynağıdır.  Ancak pek çok sebze ve baklagillerde de demir oranı yüksektir.

Demir  İçeren Besinler Nelerdir? Demir Zengini Besinler Neler? Hangi Besinler Demir İçerir?

Kurutulmuş Şeftali

Kurutulmuş şeftali

Kurutulmuş meyveler  taze meyvelere oranla daha çok demir içerir. Kurutulmuş kahvaltılara ve salatalara lezzetli bir katkı sağlarken aynı zamanda gün boyunca kolay bir atıştırmalık haline getirir. Kurutulmuş şeftali bir porsiyon, günlük önerilen demirinizin yaklaşık % 9’unu içerir.

Tahin

Tahin

Tahin kahvaltılarda ve humus yapımında kullanırız.  Tahin, vücuda çok miktarda demir sağlayabilir. Günlük demir ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak mükemmel bir yardımcı olabilir. Birçok kişi tahinleri olduğu gibi yiyebilir ancak en sevdiğiniz sebzelere biraz lezzet katmak ya da bir salata hazırlamak için de kullanabilirsiniz.

Kekik

Kekik

Kekik birçok yemeğe benzersiz lezzet veren bir baharattır. Ayrıca bol miktarda demir içerir. Aslında, kurutulmuş kekik bulabileceğiniz en demir açısından zengin şifalı otlardan biridir.

 

Kuru kayısı

Kuru kayısı

Kayısı demir  için mükemmel bir kaynaktır. Taze kayısıya oranla kurutulmuş kayısı daha fazla miktarda demir sağlar. Kayısı kurutulduğunda, yüksek su ve şeker içeriğini, besleyici özelliklerini kaybetmeden içinde hapsolur.
Bir avuç kuru kayısı, günlük demir alımı miktarınızın% 35’ini almanızı sağlayabilir. Gün boyunca kolay bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi protein, doymamış yağ ve demir gibi mineralleri bir araya getiren süper besindir.
Bir fincan kaynatılmış soya fasulyesi, günlük vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demir miktarının neredeyse yarısını içerir.

Ispanak

Ispanak

Koyu yeşil sebzelerin en popüler olan ıspanağı, antioksidanlarla dolup taşan son derece besleyici bir bitkidir. Güçlü demir kaynağıdır ve günlük olarak pişirilmiş veya çiğ yenilebilir. Bununla birlikte, pişmiş ıspanak, taze ıspanaktan daha fazla demir içerir. Birçok yeşil sebze pişirildiğinde daha iyi emilir.

Güneşte kurutulmuş domatesler

 kurutulmuş domates

Güneşte kurutulmuş domatesler yüksek demir içeriğidir. Bir bardak kurutulmuş domatea, önerilen günlük demir alımının yaklaşık yüzde 30’unu içerir. Kurutulmuş domatesi birçok yemekte kullanabilirsiniz. Omlet, makarna sosu, pizza, sandviç, salata ve daha pek çok şey için lezzetli bir katkı sağlarlar. Aynı zamanda sağlıklı likopen, antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir.

Börülce

Börülce

Diğer baklagiller gibi, börülce de  zengin bir demir kaynağıdır. Bir fincanı önerilen günlük demir alımının dörtte birine kadarını tedarik edebilir. Ayrıca önemli miktarda C vitamini içerirler bu da  vücudunuzun temel demirini daha kolay emmesi için yeterlidir.

Maydanoz

Maydanoz

Taze  maydanozun demir içeriği yüksektir. Garnitürlerde ve salatalarda kullanılan maydanozun sadece iki yemek kaşığı yarım miligram demir içeriyor. Maydanoz tazelik katar ve güçlü bir demir kaynağıdır.

Brokoli

Brokoli

Brokolinin 91 gramında 0.66 mg demir bulunur. Brokoli, aynı zamanda doğru pıhtılaşma için bağışıklık kazandırıcı C ve K vitaminleri ve hücre onarımı için gerekli olan folat içerir. Her gün bir porsiyon brokoli yemek diyetinize daha fazla demir elde etmek için harika bir yoldur.

Bezelye

Bezelye

Taze ve pişmiş bezelye, diğer yeşil sebzeler gibi demir ve diğer besin açısından zengindir. Bezelyeyi en sevdiğiniz yemeklere dahil edeceğiniz yarım bardak günlük olarak önerilen demir değerinin yaklaşık % 7’sini sağlar. Garnitür olarak, salatanıza, çorbanıza ve makarna yemeklerinize bezelye ekleyin.
100 gram bezelye 1.4 mg demir içerir. Bezelye, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Çilek

Çilek

Taze çilek yemek, günlük demir alımını artırmak için harika bir yoldur. Çilek sadece canlı bir demir kaynağı değil, aynı zamanda günlük önerilen değerin yaklaşık % 9’unu karşılar.

Bitter çikolata

Bitter Çikolata

Koyu renkli çikolatanın kalp sağlığı  için iyi olduğunu biliniyor. Ama demir ile dolu olduğunu da biliyor muydunuz? 100 gramlık bitter çikolata önerilen günlük alımının yaklaşık % 35’ini içerir.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir…

Vejetaryenler İçin Demir İçeren Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir