Pancar Suyu İçmek İçin 8 NedenPancar Suyu İçmek İçin 8 Neden

Kırmızı pancar ıspanakgiller familyasından tatlı ve köklü bir sebzedir. Genellikle kışın olan ve son yıllarda popüler bir sebze oldu.

Tadı hafif tatlı olan bu sebze, A, B, C ve P vitaminler ile demir, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko, kalsiyum gibi minerallerce zengindir. Bu mükemmel sebzenin yaprakları da yenilmektedir. Faydaları yaprakları içinde geçerlidir.

Sanayide renklendirici olarak kullanılmaktadır. Pancarın suyunu çıkarıp her gün içmeniz için 7 sebebiniz var. Suyunu çıkarma şansınız yoksa salatasını ve yemeğini yaparak da tüketebilirsiniz.

Pancar Suyu İçmek İçin 8 Sebep Nedir?

1- Kanser Önleme

Pancar suyunun başlıca yararlarından biri pancarların kanser önleyici olmasıdır. Pancara rengini veren pigmentler kanserli tümörlerin oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur ve aynı zamanda tüm zararlı toksinler vücuttan atılmasını sağlar.
Kolon, lösemi, akciğer, karaciğer, deri, göğüs, dalak, prostat ve testiküler kanser ile araştırma ve başarı elde edilmiştir.

2- Kansızlık

Kırmızı pancar yüksek oranda demir içerdiğinden demir eksikliğine bağlı kansızlık için bulunmaz bir nimettir. Kırmızı pancar içerisinde bulunan bazı bileşenler demir emilimi arttırarak kansızlık ile mücadele eder.

3- Egzersiz Dayanıklılığını Artırır.

Pancar suyu içmek plazma nitrat düzeylerini artırmak için yardımcı olur ve fiziksel performansı arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

4- Parlayan Cilt

İçiniz ne kadar sağlıklı olursa bu dışa da yansır. Pancar suyu büyük bir kan temizleyicidir.

Ayrıca, pancar lekelerini temizlemeye yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir ve cildinizin tonunu yükselterek doğal bir parlaklık kazandırır.

5- Karaciğer Sağlığı

Pancar suyunun en önemli faydalarından biride karaciğer hücrelerinin işlevini uyarmada ve safra ve karaciğer kanallarının korunmasında yardımcı olmasıdır.

6- Kan Basıncını Düşürür.

Kırmızı pancar nitrik oksitlere dönüşebilen nitratlar içermektedir. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesini sağlayan ve hayati önem taşıyan bir bileşendir. Bu özellik kan akışını arttırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Günde bir bardak pancar suyu içerek kan basıncının birkaç saat sonra düşmeye başladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle yüksek tansiyon yani hipertansiyon rahatsızlığı olanlar pancar suyu içerek tansiyonlarını dengeleyebilir. Tansiyonun dengelenmesi ile birlikte kalp hastalıkları riski de azalmaktadır.

7- Zengin Potasyum Kaynağı

Potasyum, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir. Potasyum seviyeniz çok düşük olursa, güçsüzlük, yorgunluk ve kas krampları olabilir. Çok düşük potasyum hayatı tehdit eden anormal kalp ritmine neden olabilir. Pancar suyunu günde 1 bardak içmek, potasyum seviyenizi optimum seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

8- Kolesterolü Azaltır.

Yüksek kolestrolünüz varsa, diyetinize pancar suyu eklemeyi düşünmelisiniz. 2011 yılında, yapılan bir çalışmada pancar özü trigliserid, toplam kolesterolü düşürdüğü ve HDL (iyi) kolesterol arttığını görülmüştür.

Pancar İle Neler Yapılır?

Yoğurtlu Pembe Salata

Kırmızı Pancar Turşusu

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir