Hamile Kadınlar Ve Bebekler Neden Avokado Yemeli?Hamile kadınlar neden avokado yemeli

Hamile bir kadının öncelikle bebeği ve kendisi için çok iyi beslenmesi gerekir. Hamilelikte kadınlar neden avokado yemeli? Bu sorunun cevabı çok basit, çünkü avokadonun diğer meyvelerden farkı  folik asit ve yağ açısından zengin olmasıdır.

Avokadonun, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler. Kalp ve damar rahatsızlıkları için doğal ilaçtır. Avokado, tüm hamile kadınların ve bebeklerin tüketmesi tavsiye edilen bir meyvedir.

Hamilelik döneminde bayanların enerji oranları da düşük olabilir. Avokadonun bir diğer faydası ise; vücuda enerji veren bir meyve olmasıdır. Vücudunuzu daha enerjik hissedersiniz. Güvenle hem kendiniz hemde karnınızdaki bebeğiniz için sağlığı için avokado tüketebilirsiniz.  Lakin her hamilelikte ve hastalıklarda olduğu yine de  doktorunuza sormanızı tavsiye ederiz.

Avokado Ve Hamilelikte Kullanımı 

Bilindiği üzere folik asit hamilelikteki beslenme sürecinde oldukça önemli bir vitamin kaynağıdır. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında.

Gebeliğin ilk aylarında gerekli olan folik asit miktarı, bebeklerde bu dönemde sinir sistemini (beyin ve omurilik vb.)  geliştirdiği için çok önemlidir.  Folik asit bebeğin doğum kusurları tehlikesini düşürmektedir.

Avokadolu Dip Sos

Ayrıca, hamile kalmaya çalışan kadınlara günde 400 mg folik asit kullanmaları önerilir. Yarım kase kadar avokado 45 mikrogram kadar folik asit içermektedir.

Yoğurtlu Avokado Salatası

Doktorunuzun verdiği vitaminlere ek olarak,  folik asit zengini  Avokado gibi değerli ve kıymetli  meyveden faydalanmak mümkündür.

Avokadonun Bebeklere Faydası Ve Kullanımı 

Avokado, kalp rahatsızlığına karşı koruyan tekli doymamış yağlara sahip tek meyvedir. Bebeğinizin ilk yıllarında büyümesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyacı vardır.

Bebekler söz konusu olduğunda, aynı zamanda tekli doymamış yağlar da gereklidir. Avokado zengin yağ asidi içeriği ile  bebeğin sinir sistemi,  zekası ve beyin gelişimi için çok gereklidir.

Üstelik avokadodaki yağ, anne sütündeki yağ ile büyük benzerlik taşır. Bebeğin katı gıdalara başladığı dönemde 4. ve 6. aylardan itibaren avokado yedirebilirsiniz. Buna ek olarak avokado muzdan daha fazla potasyum içerir.

Avokadoyu bebeğinize yedirmeniz çok kolaydır. Çatalla ezmek suretiyle bebeğinize kolayca yedirebilirsiniz. Zaten yağlı ve krem gibi bir yapısı olduğundan bebekler çok kolay yutabilirler.

Bebeğinize avokadoyu tek başına yedirebileceğiniz gibi,  şeftali, muz, elma gibi meyve püreleri ile de  karıştırılabilir, veya yoğurt ve devamlılık sütüne ekleyebilirsiniz.

6. aydan sonra bebeğinize avokadolu omlet verebilirsiniz.

Avokadolu Omlet

1 yaşından sonra içine bal ve ceviz ekleyerek yedirebilirsiniz.

Ballı Cevizli Avokado Sosu

Not: Yalnız 4 gün kuralını asla unutmayın. Bebeğe  farklı besin yedirdiğiniz zaman mutlaka 4 gün boyunca yeni bir besin vermeyin çünkü alerji yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Her besinde olduğu gibi avokadonun da alerji yapma ihtimali olduğu unutmayın. 4 gün boyunca takipte olmak gerekir. Bebeğinizin beslenmesini her zaman çocuk doktoru gözetiminde yapmayı unutmayın.

Bebekler İçin 10 Sağlıklı Besin

2 Yorum

  1. Burcu Dursun 2 Ocak 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 2 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir