Sağlıklı Kalp İçin Kadınlara 5 İpucuSağlıklı Kalp İçin Kadınlara 5 İpucu

Stresin duygularınızı ve fiziksel sağlığınızı etkilediği bir sır değildir. Aile yaşamı, çocuk yetiştirme, ev işleri bir de çalışıyorsanız bunalmış hissedebilirsiniz.

Araştırmalar, kadınlarda stresin fiziksel etkilerinin kalp hastalığına yol açabileceğini ve varolan diğer koşulların daha da kötüleştiğini göstermiştir.
Örneğin, stres seviyesi yüksek olan kadınlar, kalp krizi sonrasında benzer stres seviyelerine sahip erkekler kadar iyileşmeyebilir.

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalı?

Uzmanlar; kalp krizinden sonra kadınların komplikasyona yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve bunun arkasında stres ve kaygı olabileceğini söylüyorlar.

Egzersiz yapmamak, sağlıklı beslenmemek, stres ve kaygı kalp atış hızlarını ve kan basıncını artırmaktadır.

Stresin Kalp Sağlığına Etkisi

Stres, vücudun kan basıncını artıran ve kalp atış hızını arttıran adrenalin salgılamasına sebep olur.
Bir başka stres hormonu kortizol. Yüksek düzeyde kortizol diyabet, kalp hastalığı ve depresyona yol açabilen kan şekeri düzeyleri ve insülin direnci ile ilişkilidir.
Bazı kişilerde stres sağlığı çok etkileyebilir.
Neyse ki, stres sağlıklı yollarla yönetilebilir.

Stresi Yönetmenin 5 Sağlıklı Yolu

1 Sosyal olun.

Arkadaşlarınızla vakit geçirin ve sevdiklerinizle vakit geçirin.

2 Aktif olun.

Egzersiz yapmak, havayı güçlendiren endorfinleri yükseltir ve gelişmiş fitness ile kalbinizi sağlıklı tutar. Amerikan Kalp Derneği, haftada beş gün, günde 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapılmasını öneriyor.

3. Dikkatli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

Dışarıda olacağınızı bildiğiniz zamanlarda sağlıklı aperitifler hazırlayın, sağlıksız seçimler yapmanız kalp sağlığınızı etkileyecektir.

4. Pozitif Olun.

Araştırmalar iyimserliğin sağlığı geliştirdiğini gösteriyor. Yapılan bir çalışmada, iyimserliğin akut koroner sendromdan kurtarmayı geliştirdiğini görülmüştür.

5. Kendiniz için zaman ayarlayın.

Kadınlar, çocukları ve eşleri için çabalarlar fakat bu arada kendilerini ihmal ederler. Kendinize zaman ayırın ve egzersiz yapın. Hoşunuza giden işleri veya hobileri yapın. Mesela örgü örmek, resim yapmak vs. gibi. Kendi sevdiğiniz şeylere zaman ayırmak mutluluğunuzu artırmak için yardımcı olacaktır. Kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun .

Dikkatinizi çekecek konular…

Mutsuz Kadınlar Nasıl Beslenmeli
Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir