Çatlak Topukların Sebepleri NelerdirÇatlak Topukların Sebepleri

Çatlamış topukların sebebi  kuru cilt  ve ayaklarda artan basınç ve uzun süre ayakta durmaktır.

Aşırı kilolu olmanız veya arkadan açık ayaklar kullanmanız ve ayaklarınızı düzgün şekilde desteklememesi ayaklarınızı ekstra basınç altına alabilir.

Sedef hastalığı, egzama, atlet ayağı (Ayakta Mantar Enfeksiyonu) sebebi ile  çatlamış deri neden olabilir. Güneş yanığı ayaklarda ve topuklarda cilt soyma ile sonuçlanabilir.

Derin çatlaklar gelişirse ne ayakta durabilir, ne yürüyebilirsiziniz.  Çatlak topuklar sebebi ile yürürken ağrı sizin için dayanılmaz olacaktır. Üstelik mikroplar cildinizdeki bu çatlaklardan geçebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ayaklarınızın çatlamasına neden olabilecek birkaç şeye bir göz atın; böylece bu sorunun derhal başa çıkabilirsiniz.

Çatlamış Topukların Sebepleri, Çatlamış Topuklar İçin Ne Yapmalı?

1. Kuru Ciltler

Kuru cilt, cildin pul pul dökülmesi ve çatlaması neden olabilmektedir.  Aslında, topuklarınızda çatlaklar geliştirmeden topuğunuzun kenarındaki cildin kuru ve kalın olma eğiliminde olduğunu fark etmişsinizdir. Kuru cilt ayrıca cildi sıkı, pürüzlü ve kaşıntılı yapabilir. Cildiniz çok fazla  su kaybettiği zaman da  oluşur.

Kuru soğuk kış havası, klimaların kullanımı, sıcak suda uzun banyolar, sert sabunlar ve yaşlanma tümü kuru cilde katkıda bulunur. Böylece ciltte psoriyaz ve egzama gibi bozuklukların yanı sıra hipertiroidizm veya diyabet gibi sistemik rahatsızlıklar da giderebilir.

Ne yapmalı?

Düzenli olarak bir nemlendirici kullanın. Ayaklarınız  sert, kalın cilde sahipse, nemlendiriciyi uygulamadan önce ölü cildi hafifçe atmak için banyoda ponza taşı kullanın.

2. Ayak Üzerindeki Aşırı Basınç

Kuruluk, ayaklarınızda olan ilk belirtilerden biri olabilir, ancak onlara fazladan bir baskı uygularsanız, çatlamaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Topuklarınızın altındaki yağ yastığına fazladan basınç uygulanması, yan taraflara doğru genişlemesini sağlar ve orada sert ve kuru cildin çatlaması ve yarılması ile sonuçlanır. Ayaklarınızdaki baskıyı artırabilecek bazı faktörler arasında uzun süre ayakta kalmanız, aşırı kilolu olmanız ve arkadan açık ayaklar ve ayaklarınızın altındaki yağ pedini korumAnız gerekir.

Ne yapmanız gerek:

Uzun saatler ayakta durmamaya çalışın. Destekleyen ve ağırlığı yeniden dağıtan topuk pedleri, topuk tabanlıkları yararlı olabilir.

3. Atlet Ayağı  (Ayakta Mantar Enfeksiyonu)

Atlet ayağı, ayaklarınızı etkileyen mantar enfeksiyonudur. Bu mantar nemli, sıcak bölgelerde gelişir ve ayaklar onlar için mükemmel bir evdir. Çok bulaşıcıdır ve bulaşmış deriyle doğrudan temas veya kirletilebilen çorap, ayakkabı ve duş katları gibi şeyler ile dolaylı temas yoluyla alabilirsiniz.
Atlet  ayağı, ayağınızın kenarında veya ayak parmaklarınızın arasında soyulma, pullanma ve çatlamış gibi belirtilere neden olabilir. Bu enfeksiyonu yakalarsanız, ciltte yanma veya yanma hissi, kabarcıklar, kızarıklık hissi ve kaşıntı olabilir. Ayaklarınızı kapalı ayakkabılarla sıktığınızda, özellikle ayakkabılarınızın nefes almasına izin vermeyen plastikten yapılmış ayakkabılar giyerseniz, bunu alma riskiniz olabilir. Diğer risk faktörleri aşırı terleme, cildinizdeki küçük kırıklar veya mantarın girebileceği tırnaklarınızı ve ayaklarınızı ıslak bırakmaktır.

Ne yapmalı?

Bu durumu tedavi etmek için antifungal merhemler kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgeye  sarımsak  yardımcı olabilir. Ancak belirtileriniz 2-4 hafta içinde gidermezse bir doktora gitmelisiniz. Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, şeker hastalığı; ya da bakteri enfeksiyonuna işaret edebilecek irin, iltihap, kırmızı çizgiler ve ateş gibi belirtiler gösterir.

4. Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, pembe – kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz, kalın, parlak ve kuru kepekler gözlenen  bir deri rahatsızlığıdır. Bunlar  ağrılı  veya kaşıntılı olabilir.
Sedef, dizleriniz, dirsekleriniz, beliniz veya kafa deriniz gibi vücudunuzun herhangi bir yerinde gelişebilir. Tam olarak bu duruma ne sebep olduğunun netliği belli olmamasına rağmen, sağlıklı cilt hücrelerine yanlışlıkla saldıran kusurlu bir bağışıklık sistemi suçlu olduğu düşünülmektedir.
Boğaz enfeksiyonları, cilt yaralanmaları ve bazı ilaçlar gibi bazı faktörler bu bozukluğun semptomlarını tetikleyebilir. Sedef hastalığı olan kişiler aşırı miktarda cilt hücresi üretirler. Bu, cilt hücrelerinin birikimine ve bu durumun karakteristik yama gelişimine yol açar.

Ne yapmalı :

Sedef hastalığının tedavisi yoktur. Bununla birlikte, doktorunuz belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabilen topikal kortikosteroidler gibi merhemler önerebilir. Daha ağır vakalarda, enjekte edilen veya oral yoldan alınan fototerapi veya sistemik ilaçlar tavsiye edilebilir.

5. Egzama

Egzema terimi, çeşitli cilt şişliklerini tanımlamak için kullanılır. Atopik egzama, en yaygın kullanılan türdür ve kuru, kırmızı, kaşıntılı, çatlamış deriye neden olur.
Bacaklar, eller, dizlerinizin sırtları, dirseklerinizin iç kısmı, kafa derisi veya yüzü gibi vücudunuzun herhangi bir yerinde gelişebilir. Bu durum çocuklarda daha sık görülür. Bunun nedeninin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz, ancak genellikle saman nezlesi ve astım gibi alerjiler veya rahatsızlıklar olan insanlarda görülüyor. Ayrıca irsi de  olabilir. Stres, sabunlar, besin alerjileri ve hatta hava gibi faktörler, atopik egzamanın belirtileri için tetikler olarak görev yapabilir.

Yapılması gerekenler :

Atopik egzamanın tedavisi yoktur. Bununla birlikte, yumuşatıcılar ve topikal kortikosteroid kullanımı, kuruluk, şişme ve kaşıntı gibi semptomlara yardımcı olabilir.

6. Güneş yanığı

Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınların cildinize zarar verebileceğini biliyorsunuz. Güneşte çok uzun zaman kalınması,  birkaç gün sonra kabuklanmaya başlayan kırmızı, ağrılı cilt ile sonuçlanır.

Ne yapmalı?

Kabarcıklanma, şişmiş cilt, yüksek sıcaklık, baş dönmesi, baş ağrısı vb. ile şiddetli güneş yanığı bir doktora ihtiyaç duyuyor olsa da çoğu durumda hafiftir ve yalnızca evde bakım yapılmasını gerektirir. Cildiniz daha soğuyacak şekilde soğuk su ile silin. Cildinizi nemlendirmek ve yatıştırmak için aloe vera ile bir losyon uygulayın. Ve güneş yanmış cildi  tamamen iyileşene kadar güneş ışığından uzak tutun.

Ayak ve Tırnak Mantar için Aşağıdaki linke göz atabilirsiniz…

Ayak Ve Tırnak Mantarına Karşı Doğal Çözümler

2 Yorum

  1. hatice 24 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 24 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir