Hamileler Gribe Dikkat EdinHamileler Gribe Dikkat Edin

Gribin yaygınlaştığı şu günlerde hamileler risk altında. Hamilelikte meydana gelecek grip komplikasyon riski yaratıyor. Ayrıca bebeğime bir şey olacak korkusu ile anneye stres yaşatıyor.

Çakmak Erdem Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, gebelerin bağışıklık sisteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sistemlerinde de değişimler olması nedeniyle bu tür enfeksiyonlar açısından risk altında olduklarını söylüyor. Dr. Kement, “ÜSYE deki viral etkenler normal koşullarda bebeğe geçmez ve bebekte istenmeyen durumlar oluşturmaz ancak bazen grip, zatürre gibi hayatı tehdit eden durumlara ve yüksek ateşe yol açabildiğinden özellikle de hamilelikte hafife alınmaması gereken bir hastalıktır” diyor.

Grip ve soğuk algınlığının, her iki hastalığın da damlacık enfeksiyonu şeklinde havadan bulaştığını hatırlatan Kement, “Virüsü taşıyan kişi hapşırdığında milyonlarca virüs havaya karışır ve kişinin göz, burun ve ağzından girerek enfeksiyona neden olur ayrıca direk temas ile eller de bulaşmada rol oynar” ifadesini kullanıyor.
Tedavide genellikle ağrı ve kırgınlık giderici ilaçların kullanıldığını vurgulayan Kemet, şöyle devam ediyor: “Bol sıvı alınması, istirahat edilmesi, başın yüksekte yatılması, burun tıkanıklı olduğu takdirde okyanus suyu spreylerinin, boğaz pastillerinin kullanılması ile bir hafta içinde belirgin düzelme olması beklenir ancak öksürük daha uzun süre devam edebilir. Bir hafta içinde düzelme olmaması ateşin 38 derecenin üzerine çıkması durumlarında doktora başvurulmalıdır.”

Anne adaylarının gripten korunmak için dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, diğer korunma yolları hakkında ise şunları söylüyor: “Kış aylarında fazla dışarı çıkmamalı, öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temastan kaçınmalıdırlar. 13. gebelik haftasından doğuma kadar geçen süresi sonbahar ve kış aylarına denk gelen gebelerin grip aşısı olmaları önerilmektedir. Grip aşısı canlı virüs içermeyen hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilen güvenli bir aşıdır. Bununla birlikte aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında bebeği de gribe karşı koruyacaktır. Aşıdan sonra enjeksiyon alanında lokal hassasiyet ve şişlik, hafif ateş ve halsizlik, nadiren alerjik reaksiyon gelişebilir. Grip aşısı gribe neden olmaz.“

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir