Çocukların Beyin Gelişimi İçin 15 Süper GıdaÇocukların Beyin Gelişimi İçin 15 Süper Gıda

Çocukların sağlıklı büyümesi için yedikleri gıdalar aynı zamanda beyin gelişimi içinde önemlidir.

Çocuklar tarafından tüketilen gıdalar onların öğrenme becerilerini etkiler ve konsantre olma becerilerini geliştirir. Araştırmalar, gerekli besin maddeleri ve vitaminleri içeren yiyeceklerin beyin gücünü artırma kabiliyetine sahip olduğunu keşfetmişlerdir.

Çocuğunuzun beyin gücünü artırmak için en iyi besinleri arayan bir anne misiniz? Beyin gelişimini doğal bir şekilde geliştirmek mi istiyorsunuz? 

Çocukların Beyin Gelişimine Destek Olan 15 Süper Gıda

1. Tam Tahıllar

Tahıllar, karmaşık karbonhidratların zengin bir kaynağıdır ve bu nedenle gün boyunca kandaki glikoz seviyesini korumaya yardımcı olurlar. Bu beynin düzgün çalışması için gerekli enerjiyi elde etmesine yardımcı olacaktır. Vücudun glikoz seviyesini koruduğundan çocuklar daha dikkatli davranıyor olacak.

Tam tahıllı ekmekleri kahvaltıda veya sandviç yapmak için kullanabilirsiniz.
Araştırmalar, tam bir tahıl kahvaltısını yiyen çocukların akademik alanda daha iyi sonuç verdiğini ve davranış sorunlarının daha az olduğunu gösterdi.

2. Yaban Mersini Ve Çilek

Yaban mersini ve çilek gibi meyvelerde antioksidanlar yüksektir. Bu antioksidanların insanlardaki bilişsel becerileri geliştirdiği düşünülmektedir. Bu yiyecek hafıza gücünü artıracak ve çileklerin içinde bulunan C vitaminini de bağışıklık sistemini geliştirecektir. Antioksidanlar, beyin fonksiyonundaki oksidatif stresini önler.

Hububat veya yulaf ezmesine çeşitli meyveler ekleyebilirsiniz. Meyve salatalarına veya diğer tatlılara
da ekleyebilirsiniz.

3. Balık

Omega 3 ve D vitamini içerdiği için balık mükemmel bir beyin süper bir gıdadır. Bu içerikler bilişsel yeteneği korur ve hafıza kaybını önler. Somon, sardalya, uskumru ve orkinos gibi balıklar omega 3’ün zengin kaynaklarıdır. Beyinler, iyi miktarda omega 3 alırsa çocuklar daha iyi odaklanabilirler.

Besleyici özelliğini kaybedeceği için kızarmış balıklardan kaçının. Onlara ızgara veya fırında buğulama olarak yapabilirsiniz. Pişmiş balıkları salatalar ve sandviçlerde kullanabilirsiniz. Çocuğunuz balık yemeye istekli değilse, balık yağı takviyeleri deneyin

4. Yoğurt

Yoğurt, protein, yağ ve B vitamini için iyi bir kaynaktır. Yoğurtta bulunan yağ, beyin sağlığı için çok gereklidir. Bu yağ beyin hücre zarlarını esnek tutar ve beyin hücreleri tarafından bilgi gönderir ve alır.

Tatlı yerine çocuklarınıza meyveli yoğurtlar hazırlayabilirsiniz. Çocukların sevdikleri yemekler ile karıştırabilirsiniz. Mesela yoğurtlu makarna yapabilirsiniz.

Salçalı Yoğurtlu Ve Soslu Mantı Makarna

5. Yumurta

Yumurta, protein ve omega -3 yağ asidi, kolin, çinko ve lute gibi besinleri içerir. Bu besinler beyin gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Yumurta bulunan kolin, hafıza kök hücrelerinin oluşması için hayati önem taşır. Kök hücreler ne kadar çok bellek gücüde o kadar iyi olur. Kolin bakımından zengin gıdalar, çocukluğunda bellek hücresi üretimini teşvik eder.

Haşlanmış yumurta veya omlet veya pişmiş yumurta olarak yedirin. Çocuğunuz yumurtadan nefret ediyorsa peynirli, yumurtalı ekmekler yapabilirsiniz.

Fırında Peynirli Ekmek

6. Güçlendirilmiş Tahıllar

Güçlendirilmiş tahıl gevrekleri folat ve kompleks karbonhidrat bakımından zengindir. Güçlendirilmiş tahıllar protein ve B 12 vitamini için mükemmel bir kaynaktır. B12 vitamini şeyleri daha iyi bir şekilde hatırlamamıza yardımcı olur.
Şeker eklenmiş tahıl gevreklerini kullanmaktan kaçının. Onları daha lezzetli hale getirmek ve besin değerini artırmak için fıstık ya da kuru üzüm ile birlikte sunmaya çalışın.

7. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, vitaminler ve folik asit açısından zengindir. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler sonraki yaşlarda demansı önleyebilir.

Ispanağı salatada, omlette, makarnalarda kullanabilirsiniz. Zeytinyağında sote edebilirsiniz.

Ispanaklı Ve Peynirli Makarna

8. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, lif ve protein bakımından zengindir ve beynin ve kalbin arterlerini temiz tutmaya yardımcı olur. Yulaf ezmesi yiyen çocukların bellek görevleri ve harita becerilerinde daha iyi oldukları bulunmuştur. Yulaf ezmesi yavaş yavaş sindirilir ve çocuklara uzun bir süre düzenli bir enerji tedarik eder.

Yulaf ezmesine daha çekici gelmesi için üzüm, kuru kayısı veya ceviz ekleyebilirsiniz. Şeker eklemeyin; bunun yerine yulaf ezmesini tatlandırmak için bal veya akçaağaç şurubu kullanın. Yulaf ezmesine eklenen tarçın beyin hücrelerini korur.
1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyip çocuklara kahvaltıda veya öğle arasında yedirebilirsiniz.

9. Fıstık Ezmesi

Fıstığın içerdiği yağ, çocukların genel büyümesi ve beyin gelişiminde gerekli olan iyi yağları içermektedir. Fıstık ezmesi gibi trans yağ içermeyen doğal yağ; Kaju ve badem sağlıklı yağlar açısından zengindir.

Tahıl ekmeğiyle beraber kullanabilirsiniz.

10. Su

Su çocuklar için son derece gözden kaçan bir besindir. Okula devam eden çocuklara çok az su içersen bu beyin fonksiyonunu etkiler. Çocuklar oyun oynadıktan sonra su içmezlerese, sinirli ve uyuşuk olurlar. Dinlemek ya da ezberlemek için bir zihin çerçevesinde olmayacaktır.

Her yemekte su önerin. Okulda olduğu zaman iyi içme suyuna ulaşabileceklerinden emin olun.

11. Elma ve Erikler

Elmalar ve erikler, insanlarda bilişsel düşüşü savuşturan bir antioksidan olan quercetin içerir.

Elmaların yararlı içeriği kabuğunun hemen altında saklanır, bu nedenle çocuklarınız için organik elma yedirmeye çalışın. Çocuğunuzun seveceği şeylerin içine ekleyebilirsiniz.

12. Brokoli ve Karnabahar

Brokoli ve karnabahar aynı zamanda beyin gelişiminde ve beynin vücut bölümünün geriye kalan kısmıyla etkin iletişim kurması için gerekli olan kolini de içerir.
Brokoli ve karnabaharın yoğurtlu salatasını yapabilirsiniz.

Diyettekiler İçin Yoğurtlu Brokoli Salatası

13. Yağsız Sığır Eti

Çocuklarda demir eksikliği, bilişsel işlevlerde azalmaya ve okuldaki performansın kötüleşmesine neden olabilir. Yağsız sığır eti, emilebilir demirin en iyi kaynağından biri olarak düşünülür. Hafızayı güçlendiren çinko içerir.
Biftek ve köfte olarak tüketebilirler.
Çocuğunuzun en sevdiği sebze yemeklerinin içine ekliyebilirsiniz.

14. Organik Gıdalar

Bu organik gıdalar pestisit ve böcek ilacı ve koruyucularından arınmış olup çocuklarda nörodengel sorunlara neden olmaz ve bu da uygun beyin işlevini bozacaktır.
Taze ve yıkanmış sebzeleri salatalar veya pişmiş olarak servis yapın.

15. Kabak Çekirdeği

Bir avuç kabak çekirdeği günlük gerekli çinko miktarını içerecektir. Çinko, hafıza ve düşünme becerilerini geliştirir.
Salatalara kavrulmuş balkabağı tohumları ekleyebilirsiniz. Çerez olarak kavrulmuş balkabağı tohumlarını çocuklara yedirebilirsiniz.

İlginizi çekecek konular…

Çocuklarda Güçlü Kemikler Ve Dişler İçin Süper Gıdalar
Okul Çağındaki Çocuklar Nasıl Beslenmeli
Çocukların Sağlıklı Büyümesinde Kaliteli Uykunun Önemi

Bir yorum

  1. Fadime 25 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir