Sağlıklı ve Parlayan Ciltler İçin Yararlı KuruyemişlerSağlıklı ve Parlayan Ciltler

Sağlıklı, parlayan ve pürüzsüz bir cilt her kadının isteğidir.  Kuruyemişler açlığınızı  yatıştırırken cilt güzelliğine de destek olmaktadır. Peki hangileri cilt için daha yararlıdır?

Yediğimiz fındık ve fıstıklar içerdikleri esansiyel yağlar ve proteinler ile doğal bir cilde parlaklık verirken pürüzsüz ve esnekleştirmeye yardımcı olurlar.

Cilt İçin Faydalı Kuruyemişler Neler?

Besleyici ve sağlıklı aperitifler olan kuruyemişlerden; badem, ceviz, brezilya fıstığı (Brezilya cevizi), antep fıstığı ve kaju fıstığıdır.

Bu kuruyemişler, bakır, çinko, A, C ve E vitaminleri  gibi sağlıklı vitaminler ve mineraller ile parıldayan pürüzsüz görünümlü bir cilde yardımcı olur.

Doğal Ve Parlayan Ciltler İçin Yenmesi Gereken 5 Kuruyemiş

1. Ceviz

Ceviz

Özellikle tatlılarda kullandığımız ceviz, omega-3 yağ asitleri sayesinde anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir avuç ceviz, yaşa bağlı ince çizgileri ve kırışıklıkları kontrol altında tutar. Cildinizin sağlıklı olmasını sağlayan B vitamin  düzeylerini artırabilir.

2. Badem

Badem

Badem, tatlılarda ve atıştırmalık olarak kullanılmaktadır. Bademler, esansiyel yağ asitleri, protein ve lif ile doludur. Badem ayrıca, akne, egzama ve koyu renk lekeler gibi bazı bozukluklara karşı cildi koruduğu için kan damarlarını genişleten E vitamini içerir.

3. Kaju

Kaju

Kaju, sivilce ile savaşan besin olarak bilinir. Bu fıstık, E vitamini ile antioksidan olarak işlev gören selenyumda yüksektir ve iltihabı azaltır. Çinko içermesi ile, enfekte olmuş veya hasar görmüş sivilceleri yeniler.

 

4. Antep fıstığı

Antep fıstığı

Antep fıstığı, iyi kolestrolü yükselten kalp için sağlıklı yağlarla doludur. Antep fıstığındaki antioksidanlar akne kaynaklı hormon androjeni dolaştıran kan şekeri seviyelerini kontrol ederek akne gelişimini azaltmaya yardımcı olurlar.

5. Brezilya fıstığı

Brezilya fıstığı

Güçlü omega-3 yağ asitleri ile doldurulmuş olan bu fıstık, cildin elastikiyetini artırmak ve sivilceler ve akne gibi iltihaplanmayı azaltmaktan sorumlu büyük bir selenyum kaynağıdır.  Diyetinize bir avuç fıstık (30 gram ) ekleyin ve doğal olarak parlayan cilde kavuşturursunuz.

İlginizi Çekebilecek konular….

Yüzde Oluşan Kırışıklıkların 9 Nedeni
Akneye Sebep Olabilecek Gıdalar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir