Evimizdeki Doğal Ve Etkili AntiseptiklerEvimizdeki Doğal Ve Etkili Antiseptikler

 

Mevsimlerin değişmesi doğal bir süreç olabilir, ancak insanlar çeşitli soğuk algınlığı, grip, ateş, cilt enfeksiyonları ve alerjiler gibi hastalıklardan dolayı çeşitli hastalıklara neden olurlar.

Çoğunlukla şu anda vücudumuzun bağışıklığı zayıf çünkü değişen iklim koşullarına uyum sağlamaya çalışıyor. Enfeksiyonlarla savaşmak için doğada etkili  doğal antiseptikli  doğal içerikler bulunmaktır .

Doğal antiseptikler, enfeksiyonlara karşı yardımcı olabilir. Gerçek şu ki, mutfağımız farklı türdeki hastalıklar için şaşırtıcı tedavilerin bulunduğu bir depo ve bunun farkında bile değiliz.

Peki mutfağımızdaki doğal antiseptikler nelerdir?

Antiseptik özellikleri ile bilinen 7 madde…

1. Biberiye

Biberiye

Biberiye, aynı zamanda güçlü antiseptik özelliklere sahip güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar ajanlar olan kafeik ve rosmarinik asitler içerir. Antioksidan etkisi iltihaplanmayı azaltarak astım, karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir . Bir çay ya da gargara kullanıldığında, diş eti hastalıkları ile savaşmaya ve boğaz ağrısı gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sinirleri yatıştırmaya ve mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olan bir yatıştırıcı etkisi olan bir dizi uçucu yağ içerir.

2. Dereotu

Dereotu

Dereotu, sistit ve mesane enfeksiyonlarına karşı etkili olabilen doğal bir diüretik ve anti-bakteriyel ajandır. Temel yağ bileşenleri sindirim sisteminde sakinleştirici, antienflamatuar bir etkiye sahiptir, bu yüzden uzun süredir karın ağrısı ve kolik için bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, kan şekerini ve kolesterol düzeylerini düzenlemeye yardımcı olan yararlı bir etki sağladığı tespit edilmiştir.

3. Kekik

Kekik

Kekik, vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyucu olabilecek uçucu yağlar timol ve karvakrol içerir. Bu uçucu yağların Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ve Candida albicans gibi bakteri ve mantarların büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

4. Tarçın

Tarçın

Tarçın; bakteri, virüs ve fungal enfeksiyonlara karşı mücadelede yardımcı olabilecek birinci sınıf bir antiseptik olarak bilinen aromatik bir baharattır. Antioksidanlar açısından zengin olduğu için hafif bir analjezik ve anti-inflamatuar etki yapar ve belki de bu yüzden geleneksel olarak soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı, ateş ve baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. Tarçın kokusunun hafızayı arttırdığı söylenir.

5. Yıldız Anason

Yıldız anason viral enfeksiyonlarda hızlı iyileşme konusunda üstünlük sağlar. Etkili antiviral özellikleri hem herpes virüsüne hem de grip virüsüne karşı etkilidir. Bu nedenle bileşenleri ilaç firmaları tarafından grip ilaçları üretmekte kullanılmaktadır.

6. Bal

Bal

Bal, çok şifalı bir besin olmasının yanı sıra, cildin iyileşmesine yardımcı olmak için birçok tıbbi özelliği vardır. Cilt yaraları ve ülserlerini iyileştirir. İçinde bir çok vitamin, mineral, enzim ve uçucu yağlar bulunur.  Hidrojen peroksit içeriği, ciltte bakteri üremesini engellemede etkili olmaktadır. Topikal olarak kullanıldığında, yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

7. Nar Suyu

Nar Suyu

Nar, harikulade bir besindir. Bitkinin tüm parçaları ilaç olarak kullanılır.  Nar suyu, antiviral ve antibakteriyel özellikleri açısından çok değerlidir. Çalışmalar, meyvenin ekstraktlarının diş plağına karşı etkili olduğunu gösteriyor.

Diğer doğal tedaviler için linklerden yararlanabilirsiniz….

Evimizde Bulunan 10 Doğal Antibiyotik
En İyi Ağrı Kesici 10 Doğal Besin
Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Doğal Tedaviler
Boğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal Tedavi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir