Yüzde Oluşan Kırışıklıkların 9 NedeniYüzde Oluşan Kırışıklıkların 9 Nedeni

Yaşlandıkça, cildiniz daha ince, daha kuru ve daha az elastik olma eğilimindedir ve çevresel hasarlardan korunma kapasitesi azalır.

Yaş ilerledikçe cildinizin bağ dokusundaki elastin ve kollajen zayıflar ve değişikliklere bağlı olarak parçalanır. Fibroblastlar, kollajen ve elastin üreten hücrelerdir. Tüm bu faktörler cildinizdeki çizgilere, kırışıklıklara ve kıvrımlara neden olur.

Yüzde Oluşan Kırışıklığın Nedenleri

Yaş

Cildinizin yaşlanması, dış etkilerin etkisi olmaksızın yıllar içinde gerçekleşen doğal bir süreçtir .

20  yaşından  sonra cildiniz  her geçen yıl % 1 daha az kollajen üretebilir. Sonuç olarak cildiniz daha incedir ve daha kırılabilir. Ter ve yağ bezlerinin işleyişi ve elastin üretiminiz azalır.

Sigara içmek

Sigara, cildinizide  erken kırışıklıklara neden olur. Ne kadar çok sigara içerseniz, o kadar çok buruşukluğa sahip olabilirsiniz. Sigaradaki nikotin, cildinizin en dış katmanlarındaki damarlarınızın daralmasına neden olur.

Daralma derinize kan akışını azaltır. Böylece cildiniz oksijen, gerekli besin maddeleri ve A vitamininden yoksun kalır. Sigara dumanı, kolajene ve elastine zarar veren 4000 kimyasal madde içerir.  Kolajen ve elastin  cildinize kuvvet ve esneklik kazandırır.  Bunların zarar görmesi sonucu, cildiniz erken gerilir ve buruşmaya başlar.

UV ışınlarına maruz kalma

UVA ve UVB, dünyaya gelen iki UV ışın türüdür. UVA ışınları bronzlaşmaya ve kırışıklıklara ve erken yaşlanmanın diğer belirtilerine neden olur. UVB ışınları cilt kanserine ve güneş yanığına neden olur. UV ışınları cildinize ulaştığında melanin ile reaksiyona girer. Kendinizi tekrar tekrar UV ışınlarına maruz bırakırsanız, ince çizgiler, kırışıklıklar, çiller ve diğer renk değişimlerine neden olabilir. Bu nedenle güneş altında olduğunuzda 30 ve üzeri SPF’li bir güneş kremi kullanmalısınız .

Yüz ifadeleri

Sürekli kaşlarını çatma, gülümseme gibi yüz ifadeleri daha genç yaşlarda ince çizgiler ve kırışıklıklara yol açabilir. Yüz kasınızı her kullanışınızda cildinizin yüzeyinin altında bir oluk oluşur. Gençken cildiniz geri çekilir, ancak yaşlandıkça; cildiniz esnekliğini yitirir. Sigara içmek hatta sakız çiğnemek bile kırışıklıklara neden olabilir.

Stres

Stres hormonu olarak bilinen kortizol, kolajeninizi düşürür. Sürekli stres altında olmak vücudunuzda düzenli olarak kortizol  üretimine neden olur. Bu nedenle, cildinizin kendiliğinden düzelmesi zorlaşır. Bu faktörler sırasıyla kollajen ve elastin üretimini etkiler.

Uyku eksikliği

Gece boyunca, enerjiniz ve hücresel işlevleriniz, ertesi sabah cildinizi çevreye karşı savunmaya hazırlamak için toparlanma ve onarmaya odaklanır. Daha az uyku, daha az savunma anlamına gelir ve fazla mesai fazlası kırışıklara neden olur. Bilim insanları,  bir ay boyunca her gece yalnızca 5 saat uyuyan  kişilerin, 7 saat uykuyanlara kıyasla iki kat daha fazla kırışıklık ve lekeler oluştuğunu tespit ettiler.

Depresyon

Depresyon stres hormonlarında artışa neden olur. Eğer depresyondaysanız kişisel ihmal, uyku bozuklukları ve zayıf beslenme muzdarip olursunuz. Bu faktörler yaşlanma sürecini hızlandırır.

Alkol

Alkol cildin yaşlanmasını hızlandıran bir bileşimdir. Alkolün ilk etkisi su kaybıdır. Cildinizin içindeki tüm nemi emer. Alkol dokularınızı alevlendirir. Alkolün cildinize neden olduğu sistemik iltihaplanma, cildin kızarıklığa ve kızarmaya yol açan bir histamin reaksiyonu oluşturur.

Dehidrasyon

Cildinizde su oranı düşük olduğunda parlaklığını ve canlılığını kaybeder. Yeteri kadar su tüketilmezse sıvı kaybı yaşarsınız. Sonuç olarak, gözlerinizin etrafındaki ince çizgileri ve kırışıklıklar görmeye başlarsınız.

Kolajeninizi cildinizde destekleyen çeşitli yapılar suyun verimli çalışması için gereklidir. Cildinizi harici ve dahili olarak nemlendirmek, kırışık olmayan güzel cilde sahip olmak için kritik önem taşır.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Kırışıklıklara Karşı Muzlu Süt Maskesi
Sivilce Ve Kırışıklıklara Balkabağı Maskesi
Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Etkili Çözümler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir