Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırSiklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Siklamen (Cyclamen) en güzel kış çiçeklerindendir. Siklamen uzun süre dayanır. Muhteşem rengi ile çok popüler bir bitkidir.

Siklamen çiçeği, çoğu ev bitkisinden farklı büyüme mevsimine sahiptir. Onlar daha soğuk kış aylarında büyürler ve çiçek açar ve yaz sıcağında uykuda dönemine geçen çiçekli bir kış bitkisidir.
Siklamen bitkisi  karanlık ve kasvetli kış aylarında en çok ihtiyacımızın olduğu zamanda çiçek açıyor. Bu nedenle kış boyunca popüler bitkidir. Halk arasında kullanılan diğer isimleri; tavşankulağı, buhurumeryem, mormilik.

Ne yazık ki, çok kişi bitkinin uyku hali safhasına girdiğinde (çiçek açması bittikten sonra) siklameni atıyor. Bazı kişiler ise, iyi bakamadıklarını ve bitkiyi öldürdüklerini sanıp atabiliyorlar.
Ancak Siklamen bitkisinin bakımını doğru yaparsanız bitkinizi yıllarca muhafaza edebilirsiniz ve defalarca çiçek açabilir!
Siklamen bitkisini her yıl kalıcı olarak tutmak istiyorsanız,  siklamenin bakımını düzgün yapmanız çok önemlidir.

Peki Siklamen Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Siklamen bakımı doğru sıcaklık ile başlar. Siklamenler serin, nemli ortamlarda yetişir. Evinizin sıcaklığı gün boyunca 15- 20 derece ve geceleri ise 10 derece üzerindeyse, siklamen yavaş yavaş ölmeye başlayacaktır. Çok yüksek sıcaklıklar bitkinin sarıya dönüşmesine ve çiçeklerin hızla solmasına neden olur.
Saksı bitkileri olarak satılan siklamen tropikaldir ve 4 derecenin altındaki sıcaklıklara dayanamazlar.

Siklamen Nasıl Sulanmalı?

Siklamen bitkisini üst toprağından değil alttan sulanmak en iyisidir. Bitki saksısının altındaki tablasına su doldurun ve bitkinin suyu saksının altındaki deliklerden emmesine izin verin. Toprak ıslandıktan sonra, tablasında kalan suyu boşaltın.
Eğer suyu üsten vermeniz gerekirse yavaş yavaş verin. Suyun yapraklarına ve saplarına dokunmamasına dikkat edin. Saplar ve yapraklar üzerindeki suyun çürümesine neden olabilirler.

Siklamen bitkileri, aktif büyüme dönemlerinde toprağını nemli tutulmasını ister.
Siklameni hafifçe sulayın kurumasını bekleyin. Böylece toprak kuruduktan sonra kurumuş olur, ancak tamamen kurumasına veya çok uzun süre kuru kalmasına da izin vermeyin. Ne zaman su isterse toprağı kontrol edin ve toprak kuruduysa bitkiyi azar azar sulayın.
Siklamen çiçeğinizi sularken kullanacağınız suyun kireç oranı düşük ve yumuşak olmalıdır. Soğuk su kullanmamaya özen göstermelisiniz. Su muhakkak oda sıcaklığında olmalıdır.

Siklamen İçin Nem Ve Işık Önemlidir.

Başarılı bir siklamen bakımının bir diğer önemli parçası nemdir. Nem özellikle kış aylarında önemlidir ve siklamen bitkileri nem çok seviyor. Nem bizlerin cildi için ne kadar önemli ise, siklamen içinde önemlidir. Siklameninizin etrafındaki nem seviyesini artırmaya yardımcı olmak için , bitki yakınında bir nemlendirici çalıştırabilir.

Siklamen bitkileri parlak ışık ister, ancak sıcaktan hoşlanmazlar, bu nedenle güneşten uzak tutun. Direkt güneş ışığı zaten onlar için çok yoğun. Parlak bir odada ya da doğu ya da batıya bakan pencerenin yakınında iyi olur.

Siklamen - Cyclamen Bakımı

Siklamen Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Toprağı humuslu ve özellikle torf yönünde zengin olması önemlidir. Siklamenin sağlıklı çiçeklenebilmesi için toprağın dere milli karışımlı olması gerekir. Gerçek toprak bulamıyorsanız, süs bitkisi toprağı için kullanılan humus katkılı toprak da kullanılabilir.

Siklamen İçin Gübreleme

Siklamen bitkisi için her 2-4 haftada bir aktif gübreleme yapılmalıdır. Siklamenin toprağına koyun gübresi ve ince poza taşı ekleyebilirsiniz. Çiçekler solmaya başlayınca gübrelemeyi bırakın ve hareketsizken asla gübrelemeyin. Siklameninizi uyku halindeyken, bitki yeni büyümeye başladığında tekrar gübrelemeye başlayabilirsiniz.

Siklamen Çiçeğinin Uyuma Dönemi

Siklamen bitkileri kış boyunca çiçek açar ve yaz boyunca tamamen uyku halindedir.Çiçekleri solduktan sonra, yaprakları sararmaya başlar ve düşer. Sonunda bitki toprak kalacaktır.cak. Bu gerçekleştiğinde, çoğu insan bitkiyi öldürdüklerini düşünüyor, böylece bitkiyi atarlar. Fakat siklamen bitkileri yeniden açılmak için bu uykuya ihtiyaç duyarlar. O yüzden atmayın! Uygun siklamen bitki bakımı ile, siklameninizin her yıl tekrar çiçek açmasını sağlayabilirsiniz!

Siklamen Çiçeğinin Yeniden Açması İçin Yapılması Gerekenler:

Yapraklar sarıya döndükten sonra, bitkiyi sulamayı bırakın. Ölü yaprakları toplayın ve saksıyı 2-3 ay boyunca serin, karanlık bir yerde bırakın.
Toprağının tamamen kurumasına izin verin ve dinlenme döneminde bitkiye su vermeyin.
2-3 ay sonra, bitkiyi uykudan geri getirin ve su verin. Suyu toprağı emdikten sonra ve fazla suyun tamamen boşaltılmasına dikkat edin.
Bitkiyi tekrar suya vermeden önce yeni bir büyüme görene kadar bekleyin. Bitki üzerinde yeni yapraklar büyümeye başladığınızda, sulama ve gübrelemeye tekrar düzenli olarak başlayabilirsiniz. Yapraklar yetiştikten kısa süre sonra, bitki çiçek açmaya başlar.

Siklamen Çiçeğinin Yeniden Açması

Siklamen Çiçeği Yetiştirirken Görülen Sorunlar

Genelde sıcak ve kuru hava yüzünden görülebilecek bir sorundur. Siklamen çiçeğinin bulunduğu ortam en fazla 15- 20 derece olmalıdır. Hava koşullarının uygun olmasına rağmen çiçeğinizin yapraklarında sararma oluyorsa, ya direk güneş ışığına maruz kalması ya da yeterince su ihtiyacı olmasıdır. Ancak çiçeğiniz bütün olarak soldu ise, bu kez de çiçeğinizin çok fazla sulanmış olabilirsiniz. Bakınız: Siklamen Nasıl Sulanmalı?

Siklamen çiçeğiniz, artık çiçek açmıyorsa; endişelenmeyin. Sorunun kaynağı olumsuz hava koşullarında olabilir. Eğer hızlı bir şekilde çiçek vermeyi durdurmuşsa; odanın havası çok kuru yani nemsiz olabilir ya da yanlış sulanıyordur.

Siklamende, mantarlaşma ya da çürüme gibi sorunlarla karşılaşırsanız, bunun sebebi muhtemelen çok fazla sulandığı içindir.

Diğer merak ettiğiniz çiçeklerin bakımları …

Afrika Menekşesinin Bakımı Nasıl Yapılır

Düğün Çiçeği – Girit Lalesi

Sardunya Çiçeği

Büyüleyici Güzellikteki Petunya Bakımı Nasıl Yapılır?

2 Yorum

  1. Yasemin 17 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 17 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir