Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Uzun bir günün ardından dinlenmek ve güzel bir fincan çay içmek için oturdunuz. Aklınıza en son gelen şey, çayınızın dökülmesidir.

Ama ne yazık ki, bir aksilik oldu ve çay döküldü. Halının üzerinde dökülen çay lekeleri ile karşı karşıya kalırsanız, yapılacak en iyi şey çabucak hareket etmektir.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır? Halıya Dökülen Çayın Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesi söz konusu oldu mu hızlı hareket etmek gerekmektedir. Temiz beyaz bir bezle mümkün olduğunca çay lekesini iyice temiz bir beze iyice emdirin. Böylece lekenin daha derine işlemesi engellemiş olursunuz.
Çay lekesine doğrudan az miktarda su dökün. Bu lekeyi inceltip halı üzerinde daha fazla hasar oluşmasını önleyecektir.

Etkilenen alana doğrudan bir halı şampuanı uygulayın. Halı şampuanı veya halı için üretilmiş leke çıkarıcılar halınızın üzerindeki çay lekelerini çıkarmaya çalışırken size çok yardımcı olacaktır.

Beyaz Sirke İle Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halı şampuanı veya leke çıkarıcı yoksa; 1 ölçü beyaz sirke ile 1 ölçü suyu karıştırın ve bir sünger veya bez kullanarak lekeye doğrudan uygulayın. 5-10 dakika boyunca çay lekesi üzerinde durmasını sağlayın.Etkilenen bölgeyi soğuk suyla durulayın. Çay lekesini kaybolduğunu göreceksiniz.

Kabartma Tozu İle Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir fincan kabartma tozunu bir kaba dökün. Halıya kabartma tozunu serpip , nemli bez ile doğrudan çay lekesinin üzerine uygulayın. Biraz bekledikten sonra etkilenen bölgeyi soğuk suyla durulayın. Ve kurumaya bırakın.
Etkilenen bölgeyi soğuk su ile durulayın ve kuru bir şekilde kesin. Bu halıdan çay lekesini çıkarmak için harika bir yoldur.

Halıdan Çay Lekesini Tuz İle Çıkarın…

Islak bir bez alın ve dökülen çayı iyice silin. Lekenin üzerine doğrudan bol miktarda tuz dökün ve üzerine biraz maden suyu dökün. Soğuk su ile durulayın ve gerekirse 1 ve 2 numaralı adımları tekrarlayın…

Diğer pratik bilgilerimiz…

Ev İşlerini Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler
Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Temizlenir?
Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Gider

2 Yorum

  1. Emek çilingir 17 Ocak 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 17 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir