Pratik Süt Helvası TarifiPratik Süt Helvası Tarifi

Bursa’nın meşhur Süt helvasını pratik olarak yaptık.  Bursa’nın meşhur nefis lezzetli Süt Helvası aslında fırına verilir.  Lakin tüm malzemeleri hazırladınız pattt elektrikler kesilir.

İşte pratik süt helvası böylelikle ortaya çıktı. Mis gibi tereyağı ve un kokusu evin her yerini sarmış. Herkes ooo  süt helvası gelecek derken elektrikler kesilince ne yaparsınız?

Bizde böyle yiyelim bari deyip kalıplar ile şekil verip öyle servis ettik. Fırınlamadan da çok güzel oldu.

Gelelim Pratik Süt Helvası Tarifine. Bir şeyi belirtmek isterim, sadece margarin kullanmayın. Tereyağı ile yapın margarin eklemek isterseniz çok az ekleyin. Margarin ile yapılan pek lezzetli olmuyor. Bu ölçülerden yapıldığında 5 – 6 kişilik oluyor.

Pratik Süt Helvası Malzemeleri:

1 Çorba Kasesi Un
100 gr Tereyağı isterseniz biraz margarin
5-6 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
1,5 Çorba Kasesi Toz şeker
3 Çorba Kasesi Süt
1 Yumurta Sarısı
1 Paket Vanilya (Arzu ederseniz)

Pratik Süt Helvası Nasıl Yapılır?

100 gr tereyağını bir tencereye alıp eritin. Tereyağı eridikten sonra 5 – 6 yemek kaşığı sıvıyağı da ekledikten sonra 1 çorba kasesi unu ilave edip un kokusu gidene kadar kavurdum.

Un kavrulurken 3 çorba kasesi sütü bir tencereye alıp içine 1,5 çorba kasesi şekeri ve 1 yumurta sarısını ekleyin tel çırpıcı ile iyice karıştırın. Tencereyi ocağa alıp ısıtın. Fazla kaynatmayın. Eğer seviyorsanız sütün içine vanilyayı ekleyip karıştırın.

Kavrulan una sütü yavaş yavaş ilave ederek özleştirin. Topaklanacak olursa el blenderı kullanabilirsiniz.

Süt Helvası

Koyulaşıp helva kıvamına gelince kalıba alıp ters çevirip hindistan cevizi ile servis ettim. Siz isterseniz tarçın, ceviz veya fındık ile servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun. 

Beyaz Helva | Helva-I Hakani
Cevizli Mısır Unu Helvası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir