Giysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl ÇıkarGiysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Günlük hayatta çevremizdeki farklı sebeplerden dolayı kıyafetlerinize çeşitli lekeler olur.

Bazen giysilerimize yağ lekeleri olur. Tüm lekeler hiç kuşkusuz korkunç görünür ve bazılarını çıkarılması çok zor olabilir. Bunlardan biri de yağ lekeleridir.

Bazı lekeleri çıkartma kolay olabilir, çünkü şanslısınızdır. Bu yazımızda kıyafetlerinize olan yağ lekelerini çıkarmak için öneriler bulacaksınız.

Elbiselerden Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Neler Yapılabilir?

1. Sıcak suyu lekeleri çıkarmak için en etkili yoldur. Leke alanının üzerine bir miktar bulaşık deterjanı döküp biraz bekleyin ve sonra sıcak su ile durulayın. Lekeyi çıkarırken , şampuan veya sıvı sabun da kullanabilirsiniz. Lekeyi daha iyi ovmak için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

2. Mısır nişastası veya bebek pudrası da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken lekenin üzerine serpip yarım saat bekleyin. Zaman geçtikten sonra, çırpıp bir bulaşık sabunu kullanarak yıkayabilirsiniz.

3. Saç spreyi lekeleri iyi bir şekilde uzaklaştırır. Yapmanız gereken tek şey leke üzerine püskürtmek ve giysileri her zamanki gibi yıkamaktır.

4. İpek kıyafetlerdeki yağ lekeleri için, en iyi temizleme kesinlikle mısır nişastasıdır. Bu tür lekeleri olduğu zaman yapmanız gereken tek şey, aşırı miktardaki yağın havlu kağıda emdirilip mısır nişastası serpmektir. Lekeyi ovmak için bir diş fırçası kullanabilirsiniz. 24 saat boyunca bekletin ve sonra sıcak su ile durulayın. Leke gitmiş olacak.

5. Tereyağı lekeleri en yaygın lekelerden biridir, çünkü yemek pişirirken birçok kadın tereyağı kullanır. Tereyağı lekesine yapmanız gereken ilk şey katı tereyağını bıçak veya kredi kartıyla kıyafetlerinizden atmaktır. Ardından, yukarıda belirtilen lekelerin çıkarılmasından bazılarını kullanın ve sıcak su ile durulayın. Bundan sonra giysileri çamaşırların içine koyun. Tereyağı lekesinin çıkarılması çok zor olabilir, bu nedenle ilk yıkamadan sonra çıkmayabilir ve bu sefer tekrar sıvı çamaşır deterjanı kullanarak tüm prosedürü tekrarlamak zorunda kalacaksınız.

6. Zeytinyağı lekesi varsa, yapılması gereken en önemli şey çabucak hareket etmektir.  Zeytinyağı lekesinde yapmanız gereken ilk şey, aşırı yağın kağıt havlu veya temiz bir bez ile emdirilmesidir. Ardından, etkilenen bölgede karbonat serpin ve bir saat bekletin. Daha iyi sonuç almak için diş fırçasıyla ovuşturabilirsiniz. Sonra lekeyi bulaşık sabunu ile temizleyin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

7. Pamuklu kumaşlar için kullanabileceğiniz en iyi leke çıkarma maddeleri, alkol veya asetonla ovmaktır. Prosedür çok kolay, sadece biraz alkol veya aseton lekenin üzerine sürün. ve biraz bekletip durulayın ve makinede yıkayın.

8. Sentetik kumaşlar için, asetonun üzerine alkol kullanılması önerilir.

9. Kadife kumaşlardaki yağ lekesini soğan ile ovun. Kurumasını beklendikten sonra üzerine kâğıt havlu veya tül koyup kumaşı tersinden ütüleyin.

Umarız bu akıllı temizleme yöntemleri yağlı lekeleri kolayca giderilmesinde size yardımcı olur.

Giysilere – Kumaşa Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?
İnatçı Ter Lekeleri Kıyafetten Nasıl Çıkar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir