Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Doğal TedavilerÇocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Doğal Tedaviler

Ateş, her çocuğun maruz kaldığı yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık çeşitli diğer sağlık durumlarından dolayı oluşmaktadır.

Ebeveynler yan etkilerinden dolayı çocuklarına ilaç vermekten çekiniyorlar. Çocuğunuz ateşten muzdarip olursa endişelenmeyin. Çocuklarda ateş tedavisi için birçok ev ilaçları vardır.

Fakat önce, ateşin nedenlerini ve semptomlarını anlayın. Bu duruma iyi bir şekilde yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Çocuklarda Ateş İçin Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda ateşi doğal yollar ile  tedavi etmek en iyi seçenektir. Çünkü yan etkileri yoktur. Çözümleri takip etmek kolaydır ve ateşten muzdarip çocuklara hızlı bir rahatlama sağlar.

İşte çocuklarda ateşin tedavisi için ev ilaçları…

Zencefil

Antibakteriyel özelliklere sahip zencefil , çocuklarda ateşten sorumlu olan bakterileri öldürür. Aynı zamanda terleme teşvik eder ve vücut ısısını ve yabancı maddeleri atar.

Zencefil

Nasıl Uygulanır:

Küveti sıcak su ile doldurup. 2 çorba kaşığı zencefil tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu suda çocuğunuzu 10 dakika boyunca banyo yaptırın. Çocuğunuz banyodan sonra terleme yapmaya başlar, bu da vücuttaki yabancı maddeleri temizler. Bebeklerdeki yüksek ateşten kurtulmak için bu işlemi günde bir kez yapın.

Soğan

Soğan, vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur ve ateş nedeniyle vücut ağrısından kurtulmayı sağlar. Ayrıca çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve ateşi tedavi eder.

Soğan

Nasıl Uygulanır:

1 soğanı alın ve ince dilimler halinde kesin. 2-3 dilim soğanı alın ve 2 dakika çocuğunuzun ayaklarına ovun.
Çocuklarda yüksek ateşi düşürmek için bu işlemi günde iki kez kullanın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücudun ısısını çekmek için faydalıdır. Vücut için yatıştırıcı bir etki yapan sirke, bebeklerdeki ve çocuklardaki yüksek ateşin tedavisinde yardımcı olur.

Elma Sirkesi

Nasıl Uygulanır:

Bir kaba 2 çorba kaşığı elma sirkesi alın ve 4 çorba kaşığı soğuk su ilave edin. Malzemeleri iyice karıştırın ve temiz bezi 1 dakika kadar suyun ıslatın. Bezin suyunu sıkarak çocuğunuzun alında tutun. 2 dakika bekletin. Bezi alından çıkarın ve elma sirkeli solüsyona batırın. Bebeğiniz ateşli olduğunda bu işlemi günde 5-6 kez tekrarlayın.

Papatya Çayı

Papatya çayı, ateş yanı sıra boğaz ağrısı, vücut ağrısı, burun akması ve öksürük gibi semptomların tedavisinde çok yararlıdır. Ayrıca dehidrasyon içinde çaredir.

Papatya Çayı

Nasıl Uygulanır:

1 su bardağı suyu bir tencerede 2 dakika kadar kaynatın. Papatya çayı poşetini 1 dakika sıcak suda bekletin. 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Çocuğunuza ateş düşürmek için sıcak içeceği günde iki kez çocuğunuza verin.

Limon Suyu ile Bal

Bal ve limon kombinasyonu, çocuğun bağışıklık gücünü artırır. Bal ve bol miktarda C vitamini içeren limon vücudun direnç gücünün artmasını sağlar. Çocuklarda ateş için etkili bir çözümdür.

Limon Suyu ile Bal

Nasıl Uygulanır:

Küçük bir kaba 1 çay kaşığı balı alın. 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zencefil tozu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın. Bu karışımı çocuğunuza 1 çay kaşığı verin. Ateşi anında azaltmak için çocuğunuzun günde iki kez verin.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat!
Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür
Çocuklarda Öksürük İçin 10 Doğal Tedavi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir