Sağlıklı Kilo Vermek İçin 11 TavsiyeSağlıklı Kilo Vermek İçin 11 Tavsiye

Dengeli, sağlıklı bir diyet için özellikle sağlığı korumak önemlidir. Peki neler yapmalısın? Neleri yemeli neleri yememeli?

Yaşam tarzınıza uyan bir diyet seçin ve hedeflerinize ulaşın.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 11 Diyet Tavsiyesi

1. Nişastalı yiyecekleri tüketin.

Nişastalı gıdaları tüketmeniz  önerilir.  Nişastalı gıdalar arasında ekmek, pirinç, makarna, tahıllar ve patates bulunur.
Mümkün olduğunca kepekli çeşitleri seçin, çünkü kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve daha fazla lif içerir. Çoğu insan yeterince nişastalı yemek yemiyor. Her ana yemekle birlikte en az bir nişastalı yiyecek eklemelisiniz. Nişastalı gıdaların besiciliğini düşünen birçok kişi var, ancak içerdikleri karbonhidrat gramının gramı yağın yarısından daha az kaloriyi sağlıyor.

2. Meyve ve sebze yiyin

Birçok uzmana göre, günde en az 4 porsiyon sebze ve meyve yediğimiz önerilmektedir. Bu gerçekte göründüğünden daha kolaydır.
Tek bir bardak şekersiz tatlandırılmamış meyve suyu bir porsiyon olarak sayılabilir. Her zaman atıştırmalıkları bir parça taze meyve için değiştirip, kahvaltı mısır gevreğinin üzerine muz koyabilirsiniz.

3. Daha fazla balık yiyin.

Balık birçok mineral ve vitamin içermektedir ve iyi bir protein kaynağıdır. Her hafta en az iki porsiyon balık yenmesi önerilir.

Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilen yağlı balıklarda bulunur. Konserve, dondurulmuş ve taze seçebilirsiniz fakat konserve balıkların tuz oarının yüksek olabileceğini unutmayın.
Ancak somon, uskumru, ton gibi yağlı balıklar hariç!

4. Doymuş yağlardan uzak durun. 

Hepimizin diyetinde biraz yağ gerekiyor. Ancak, yediğimiz yağın türüne ve miktarına dikkat etmek çok önemlidir. Doymuş ve doymamış yağ iki ana yağ türüdür.

Çok doymuş yağ tüketerek kandaki kolestrol miktarını artırabilirsiniz. Bu kalp rahatsızlığı geliştirme riskinizi artırabilir. Doymuş yağ ; sosis, sert peynir, krema, bisküvi, tereyağı ve hazır  kekler gibi birçok gıdada bulunabilir.
Doymuş yağ alımını azaltmaya, avokado, yağlı balıklar ve bitkisel yağlar gibi doymamış yağlar içeren gıdaları seçmelisin.

5. Şekeri kesin.

Günümüzde çoğu kişi çok fazla şeker tüketmektedir. Şekerli içecekler ve alkollü içecekler genellikle enerji bakımından yüksektir ve eğer çok sık yerse, kilo artışına katkıda bulunabilir.
Buna ek olarak, özellikle yemekler arasında tüketilirse, diş çürümesine neden olabilir. Şekerli gazlı içecekler, şekerli tahıl gevreği, bisküvi, kek, alkollü içecekler ve şeker içeren hamur işlerini kesin.

6. Daha az tuz yiyin.

Yemeğinize eklemeseniz bile, yine de fazla miktarda tuz tüketebilirsiniz. Yediğimiz tuzun yaklaşık ¾’ü, soslar, ekmek, çorbalar ve kahvaltılık tahıllar gibi satın aldığımız yiyeceklerdendir. Çok fazla tuz tüketerek kan basıncınızı yükseltebilirsiniz. Yüksek tansiyonlu kişilerde inme ya da kalp hastalığı olma olasılığı daha yüksektir.

Tuzu kesmenize yardımcı olması için gıda etiketleri okumanız gerekir. Belirli bir gıdada 100 grama 1.5 gramdan daha fazla tuz içeriyorsa tuz miktarı yüksektir. Yetişkinlerin ve 11 yaşın üzerindeki çocukların günde 6 gramdan fazla tuz almaması önerilir. Küçük çocuklar daha da az tüketmelidirler.

7. Aktif olun.

Dengeli, sağlıklı bir diyet, sağlık durumunun önemli bir parçası ve sağlıklı bir kilo vermek için önemlidir.

Obez veya aşırı kilolu olmak kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, inme ve bazı kanserler gibi sağlık koşullarına yol açabilir. Öte yandan kilolu olmanız da sağlığınızı etkileyebilir.
Çoğu erişkin insan kilo vermek için daha az kaloriye ihtiyaç duyuyor. Kilo vermeye çalışıyorsanız, daha aktif olun ve daha az yemeyi hedefleyin. Sebzeleri ve meyveleri bol miktarda yiyin ve şeker ve yağ oranı yüksek gıdaları azaltmayı hedefleyin. Alkolün kalorisinde de yüksek olduğunu unutmayın. Bunlar kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

8. Susuz kalmayın.

Susuz kalmamız için günde yaklaşık 1,5 – 2 litre sıvı içmemiz önerilir. Bunun, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız sıvıya ek olarak olduğunu unutmayın. Az yağlı süt ve özellikle su daha sağlıklı seçeneklerdir. Asitli ve şekerli içeceklerden kaçınmaya çalışmalısınız ve ayrıca dişleriniz için de kötüdür. Her gün bir bardak fazla meyve suyu içmeyin.

9. Kahvaltı atlamayın

Kahvaltı atlayarak fazla kilo vereceklerini düşünen birçok kişi var. Ancak tam tersidir. Birçok çalışma, kahvaltı yemek insanların kilolarını kontrol etmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Sağlıklı bir kahvaltı, sağlığınız için ihtiyaç duyduğumuz bazı mineralleri ve vitaminleri sağlar ve dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır.

10. Akıllıca atıştırın.

Birçok beslenme uzmanına göre aşırı kilo vermek için atıştırmalık önermektedir. Tek yapmanız gereken doğru atıştırmalık seçmek.  Tuzlu ve şekerli atıştırmalıklardan uzak durmak gerek.

11. Plana sadık kalın.

Beslenme planına bağlı kaldığınız sürece fazla kilo verme şansınızı artırabilirsiniz.

Ancak, bir sağlıklı Bir çalışmada, araştırmacılar, yağsız ve düşük karbonhidratlı diyetleri takip eden 6.000’den fazla obez ve aşırı kilolu yetişkinin sonuçlarını analiz ettiler.Birkaç ay sonra, az yağlı grup 17 kilo daha kaybetti.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir…

Düşük Kalori İle Sağlıklı Diyet
Beden Aklını Kullanarak Zayıflayın
Neden Zayıflayamıyorum Diyenler Dikkat

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir