Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlanmalı?Bebeğe Suyu Vermeye Ne Zaman Başlanmalı - www.viphanimlar.com

Su içmek insanlar için en önemli besindir. Az su tüketimi sebebi ile dehidrasyon sorunu yaşanmaktadır. Dehidrasyon bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Peki yenidoğan bebeklerin su ihtiyacı hakkında anneler endişelidir. Anneler yeni doğan bebeklerine su içirme telaşına düşmemelidir. 6 aydan küçük bir bebeğin suya ihtiyacı olmaz. Özellikle anne sütü alıyorsa.

Anne sütü çok yüksek su içeriğine sahiptir. Aslında  su, sütün yaklaşık yüzde 80’ini oluşturur, özellikle bebeğinizin her beslemenin başlangıcında aldığı ilk süt su içermekedir.

Anne sütü, yenidoğan veya küçük bebeğin susuzluğunu gidermek için onlara gerekli besinleri de verir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi geliştirir  ve enfeksiyonlardan bebeği koruyan antikorlar içerir.

Dünya çapındaki sağlık yetkilileri, yenidoğan bebeklerde ishal ve kötü beslenme riski nedeniyle su vermeme konusunda uyarıda bulunuyor. Göz önünde bulundurulması gereken su zehirlenmesi riski  vardır.

Anne sütü,  bebeğin ihtiyacı olan besin maddelerini içermektedir. İlk 6 ay bebeğin su ihtiyacı da anne sütünden karşılanmaktadır.

Bebeğe Ne Zaman Su Vermeye Başlamalı?

Bebeğinize Su Vermek İçin 6 Ay Kadar Bekleyiniz.

Emzirilen bebeklere katı madde tüketene kadar su verilmesine gerek yoktur.  Sağlık yetkilileri yaklaşık 6 aydan sonra,  katı gıdalara başlandıktan sonra su içirmeyi önermektedirler. Yedirilen ek besinlerin miktarı arttıkça ve kıvamı katılaştıkça bebeğin sıvı ihtiyacı da artar.

Dünya Sağlık Örgütü,  potansiyel enfeksiyon riski yüzünden çok sıcak bir günde bile olsa 6 aydan daha küçük bebeklere su verilmesine karşı uyarıda bulunuyor…

Uzmanlar, sıcak bir gün bile olsa anne sütünün yeterli olduğunu suya gerek olmadığı ifade ediyorlar. Ancak bebeğiniz terleyerek çok fazla su kaybediyorsa, biraz su verilebilir.

Bebeğe Su Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğe içirilecek  suyun temizliği önemlidir. Her koşulda suyun temiz ve mikropsuz olduğundan emin olmanız gerekir.

Bebeklere özel üretilmiş  ‘düşük mineralli su’ olmalıdır.

Suyun kokusu ve tadı nötr olmalıdır. Mamanın tadını değiştirmemeli ve içme suyu olarak bebekte kötü bir tat algısı oluşturmamalıdır. Ayrıca suyun güneşte kalmamış olmasına özen gösterilmelidir. Güneşte kalmış su asla içirilmemelidir.

Yenidoğanların böbrekleri aşırı miktarda su alımı ile uğraşacak kadar güçlü değildir. İlk 6 ay boyunca bebeğin henüz gelişmeyen böbrek fonksiyonları için gerek mama hazırlarken gerek 6 aydan sonrası için düşük sodyumlu sular tercih edilmelidir.

Bebeğiniz İçin Su Hazırlama: 6 Ay ve Sonrası

Bebeğinize su vermeye karar verdiğinizde, suyun soğutulduğundan ve sıcak veya soğuğa maruz kalmadığından emin olun.

6 aydan küçük bebekler için: 

Her zaman taze kaynatılmış musluk suyu kullanın ve daha sonra soğutun.

6 aydan büyük bebekler için su :

Bebeğiniz 6 ayı geçti  ise suyun herhangi bir şekilde mikrop bulaşmadığından (temiz olduğundan ) eminseniz suyun kaynatılmasına gerek yoktur.

Şişelenmiş suyu kaçının veya etiketleri kontrol edin:

Bebeğinize hazır şişelenmiş su vermeyin. Kullanışlı olması için cazip olan bu su genellikle bir bebekten daha yüksek miktarda sodyum ve sülfat gibi mineraller içerir. Başka seçeneğiniz yoksa etiketi okuyun ve sodyum / Na seviyesinin litre başına 200 mg’ın altında olduğundan ve sülfat / SO / SO4’ün litrede 250 mg’ın altında olduğundan emin olun.

Bebeğe Verilen Suyun Yeterli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin ihtiyaç duyduğu su miktarı yaşa göre değişir, kg başına ortalama 100-150 ml. arasındadır. Bebeğinizin yeterli sıvı alıp almadığını idrarını takip ederek anlayabilirsiniz. Bebeklik döneminde günde 5-6 ıslak bez, 2 yaştan sonra 4-5 kere çiş yapması bebeğinizin yeterli sıvı aldığının göstergesidir.

Bebekler ile ilgili yazılarımız…

Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Bebek Bezinin Neden Olduğu Deri Döküntüsüne Doğal Tedavi

Yeni Doğan Bebeklerde Kalp Rahatsızlığı

Bebekler İçin 10 Sağlıklı Besin

Bebeklerde Aknenin Nedenleri Ve Tedavisi

2 Yorum

  1. Seren 11 Kasım 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 11 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir