Baş Dönmesi İçin En Etkili 10 YöntemBaş Dönmesi İçin En Etkili 10 Yöntem

Herkes hayatının bir noktasında mutlaka baş dönmesi ile karşı karşıya gelmiştir. Baş dönmesi, çevrenizdeki her şeyin aniden dönmeye başladığı ve  her an düşmek üzereymiş gibi hissettiği bir durumdur.

Baş dönmesi her hangi bir yerde herhangi bir zamanda başınıza gelebilir. Peki ne yapmak gerek?

Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesinin sebebi nedir? Baş dönmesi için doğal çözümler nelerdir?

Baş dönmesi neden olur?

Baş dönmesi, sırasıyla, düşük kan basıncı, dehidratasyon, anemi ve kafa yaralanmaları, araba hastalıkları veya vücudunuzun doğal hormonal dengesinde bir değişiklik  baş dönmesinin sebebi  olabilir.

Baş dönmesi için doğal çözümler nelerdir?

1. Su

Su, vücudunuzun sıvı seviyesini geri kazanmanıza yardımcı olur ve böylece sık sık dehidrasyon semptomundan olan baş dönmesini düzeltir.

Dehidrasyon genellikle baş dönmesinin en önemli nedenlerinden biridir ve vücut çok fazla sıvı kaybettiğinde olur. Bu, vücudunuzun sıvı seviyesini geri yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmanın en hızlı yolu, gün boyunca bol miktarda su içmektir ve bu otomatik olarak başınızı dönmekten alıkoymanıza yardımcı olacaktır.

2. Zencefil

Araştırmalar, zencefilin beyindeki kan dolaşımını artırmasına ve dolayısıyla baş dönmesini düzeltmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Zencefilin, baş dönmesi ve baş dönmesi ile ilişkili diğer semptomların hafifletilmesine nasıl yardımcı olabileceği konusunda somut bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, araştırmacılar, zencefilin kan dolaşımını beyne ve vücudun diğer bölümlerine artırmasına yardımcı olan bazı bileşikler içerdiğini ve dolayısıyla baş dönmesini hemen hemen iyileştirdiğini önermektedir.
Bir parça zencefil çiğnemek ya da ince toz haline getirilmiş kuru zencefil kökü ile yapılan çay içebilirsiniz. İçerdiği bazı antioksidan bakımından zengin zencefil çayı baş dönmesine iyi gelmektedir.

3. Ginkgo Biloba

Beyindeki kan dolaşımını arttırarak ve iç kulak dengesini düzelterek, ginko biloba baş dönmesini iyileştirir.

Ginkgo biloba , antioksidanlarla doludur ve en güçlü olanları yapraklarda bulunan bir bitkidir.

Beyindeki kan dolaşımını arttırarak ve iç kulaktaki dengeyi düzeltmeye yardımcı olarak, bu bitkinin baş dönmesine yardımcı olabilecek etkili bir bitkisel ilaç olduğu keşfedilmiştir.

4. Limon

Limon, vücudunuzu hızlı bir şekilde kan dolaşımınızı artırmak için C vitamini içerir. Limon C vitamini içerdiği için, su kaybını önlerken vücudunuzun sıvı seviyesini geri getirmeye yardımcı olur. Bu genellikle dehidrasyon belirtisi olan baş dönmesini düzeltmeye yardımcı olur.

Limonun bağışıklık fonksiyonunuza güçlü bir katkı sağlayan bir mikro besin C vitamini için güçlü bir kaynak olduğunu herkes biliyor.  Limon suyu vücudunuzu hızlı bir şekilde su kaybını önlemektedir. Bu da, limon suyuyla yapılan limonatanın neden sıcak yazlardaki favori olduğunu açıklar.
Tek yapmanız gereken yarım limonu bir bardak soğuk suya sıkıştırıp yarım tatlı kaşığı bal karıştırmaktır.

5. Hint bektaşi üzümü

C vitamini bakımından zengin Hint bektaşi üzümü bağışıklığı artırmaya ve beyindeki kan akışını artırmaya yardımcı olur.
Hint bektaşi üzümü (Amla olarak da bilinir) Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’daki bazı ülkelerden gelen bir meyvedir. Ayurvedik tıbbın en iyi bitkisel ilaçlarından biri olarak kabul edilir ve kanser, diyare, yüksek kolesterol, ateroskleroz, şeker hastalığı, obezite, pankreasta ağrı ve şişme, eklem ağrısı gibi geniş sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

6. Yoğurt

Yoğurt, sadece beyin dengesini değil aynı zamanda beyin işlevini de geliştiren B vitamini içerir. Muhtemelen baş dönmesi tedavisi için en lezzetli evdeki ilaçtır!G
erekli B vitaminleri ile dolu olan Yoğurt, beyindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, B vitaminleri metabolik işlevlere ve nörokimyasal senteze yardımcı olur. Kan-beyin bariyerini kolaylıkla geçebildikleri için sadece beyin fonksiyonlarını geliştirmede değil, aynı zamanda baş dönmesini de etkili bir şekilde iyileştirmekte önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

7. Hızlı Göz Hareketi Egzersizi

Hızlı göz hareketi kayıp vestibül fonksiyonunu yeniden kurarak baş dönmesini iyileştirir.

Koltuğa rahatça oturun. Kafanı hareket ettirmeden gözlerini yukarıya ve aşağıya doğru yaklaşık 20 kere hareket ettirin. Sonra başınızı hareket ettirmeden gözlerinizi bir kez daha 20 kez daha soldan sağa doğru hızlı bir şekilde hareket ettirin.

Hızlı göz hareketi egzersizi, vestibüler rehabilitasyon tedavisinde kayıp vestibüler fonksiyonun yeniden kurulmasına yardımcı olan etkili egzersizlerden biridir.

8. Derin Solunum Egzersizi

Solunum egzersizleri beyninize oksijen arzını arttırarak baş dönmesini iyileştirir.

Düzgün nefes almanız, beyninize bir oksijen desteği vererek beyin dengesini eski haline getirmenize ve sizi baş dönmesine maruz bırakmamıza yardımcı olabilir. Bu egzersiz aynı zamanda sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Derinden nefes alıp 1’den 5’e kadar sayın. Yavaşça nefes alın ve havayı bir kez daha 5’den 1’e çıkarın.

9. Konsantrasyon Egzersizi

Konsantrasyon egzersizleri, aynı zamanda beyin dengesini geliştirirken dikkati dağılır tutmanızı sağlar.

Düz bir yüzeye yatın. Çevrenizdeki hareketsiz nesneler üzerinde bakışınızı düzeltin ve birkaç dakika boyunca nesneye bakmaya konsantre olun. Bu beyninizdeki baş dönmesi rahatsızlığınıza yardımcı olacaktır. Eşzamanlı olarak, gözlerinizdeki bilgileri beyne aktarmakta ve vücudunuzun dengesini düzeltmekte, böylece baş dönmenizi iyileştirmektedir.

10. Masaj

İyi bir masaj, beyne ulaşması için oksijen açısından zengin kan vererek baş dönmesinin geçmesine yardım eder.

İyi bir masajın amacı, vücudunuzdaki kan dolaşımını artırmaktır. Beyniniz dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli uçlarına oksijen açısından zengin kan akışı sadece merkezi sinir sisteminizi rahatlatmaya yardımcı olamaz, aynı zamanda baş dönmesi sorununa etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Kendinize ek rahatlama faydaları için lavanta yağı içeren bir masaj yapın.

İlginizi çekecek yazılarımız…

Sıcak Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları
Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir
Aç Karnına Su İçmenin 10 Nedeni
Hamilelik Döneminde Su İçmenin Önemi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir