İş Yerinde Mutlu Olmak İçin 10 Etkili İpucuİş Yerinde Mutlu Olmak İçin 10 Etkili İpucu

İş yerindeki mutlu olmak zor olabilir. İşinizi sevseniz bile, sizi mutsuz eden bazı neden olabilir bu da işinizden soğumanıza neden olabilir.

İş yerindeki mutluluk verimliliğiniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu için mutlu olmak çok önemlidir. Uygulayacağınız basit teknikler aksiliklerin üstesinden gelmeye ve iş yerinde mutluluğu yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

İş yerinde mutlu olduğunuz, yaptıklarınızı sevdiğinizi gösterir. Ayrıca üretkenliği artırmaya yardımcı olur ve siz mükemmel bir iş arkadaşı olursunuz.
Eğer işinizden mutsuzsanız, sağlıksız fiziksel ve zihinsel koşullara ve hatta depresyona neden olabilir. Bu nedenle, iş yerinde mutlu olmayı öğrenmelisiniz.

İş yerinde mutlu olmanıza yardımcı olabilecek 10 basit yöntem:

Tutabileceğiniz Sözler Verin – Vaatlerde Bulunmayın.

Bir görevi tamamlamayı kabul ettiğinizde, doğal olarak sonuç vermeniz beklenir. İyi hissetmek için beklentileri karşılamak önemlidir. Beklentiler karşılanmadığında sorular sorulur. Bu da, iş yerindeki ruh halinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, yalnızca tutabileceğiniz vaatleri yerine getirmeniz önemlidir. Daha küçük beklentileri belirlemek ve onları aşmak her zaman daha iyidir. Gerçekleştirilebileceğinizi düşündüğünüz zamanı taahhüt edin ve kaliteli iş olarak nitelendirin.

Arkadaş Edinin.

İş yerinde arkadaşlarınızın olması, mutluluğunuza katkıda bulunabilir. Çalışmanız çoğu zaman ofiste kalabilir, ancak arkadaş edinmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Başka biriyle tanışma ve yaptıkları kişilerle ilişki kurmada yardımcı olabilir. Bir arkadaşınızla konuşmanız, aklınızı bir kaç dakika boyunca işinizden alıp size gereken çok rahat bir havayı vermek için bir şans verir. Bazen, yaptığınız şeyle sıkışmış olabilirsiniz ve bir arkadaş muhtemelen bir çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

Eğlence Etkinliklerine Katılın

Oyun ve etkinlikler, insanların kısa bir süre için zihinlerini işinden almalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanları mutlu eder.
Hafıza oyunları gibi oyunlar iş arkadaşlarınız ile yakınlaşmayı ve tanımanızı sağlar. Bu faaliyetler sadece mola vermenize yardımcı olmaz, aynı zamanda meslektaşlarınız arasındaki ilişkiyi geliştirir.

Meditasyon Yapın.

Meditasyon, bir kişinin ruh halini rahatlatır ve düşünme biçiminde olumlu değişiklikler yapar. İllaki ayakları çapraz oturup mantra söylemek zorunda değilsiniz.
Normalde bir sandalyeye oturabilir ve gözlerinizi birkaç dakika kapatabilir, hatta rahatlatıcı bir müzik dinleyebilirsiniz.
Meditasyon, duygularınızı kontrol etmenize yardımcı olur ve verimliliği arttırır. Derin nefes alıp vererek, beyin daha fazla oksijen alır. Uyuşukluk ve olumsuz duyguları giderecek ve mutluluk ve uyum getiren çekim tekniğidir.

Sağlıklı Beslenin.

Tükettiğiniz besinlerin ruh halinizde etkilerinin önemli olduğunu unutmayın. Yemek yeme miktarınız ve besin değeriniz, yemek sonrası performansınızda çok önemli bir rol oynamaktadır.
Bol miktarda besleyici madde ve mineral içeren gıdalar vücudunuzu besler ve zihinsel uyarıda bulunur.
Yağlı gıdalar yemek vücudunuzu ve zihninizi olumsuz şekilde etkiler. Ayrıca, aşırı yememeye de özen gösterin. Çok fazla yeme, enerjinin sindirim sürecine yönlendirilmesi ve düşünme kabiliyetinizi engellemesi anlamına gelir.

Sıvı Tüketmeyi Unutmayın.

Su, sağlıklı bir vücut için önemlidir. Vücuttaki su eksikliği, zihinsel işlevinizi kısıtlar ve performansınızı olumsuz olarak etkiler. Yeterli sıvı yoksa, kendinizi yorgun hissedersiniz ve bu sizi görevlerinizi yerine getirmekten alıkoyar.
Özellikle şeker içermeyen su ve taze meyve suyu, ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olur.

Kaliteli Uyku

Uyku, herhangi bir kişinin normal şekilde çalışması için son derece önemlidir. 7-8 saat boyunca kaliteli uyku, daha iyi odaklanmanızı ve düşünmenizi sağlar.
Uyku yoksunluğu sizi sinirli yapabilir. Derin uyku zihni tazelemekte ve vücudun kendisini yenilemesine imkan vermektedir. Duygularınız doğrudan uyku düzenine bağlıdır ve sağlıklı uyku elde edenler, daha mutlu ve duygusal olarak dengelidir.

Kişisel Sorunlarınızı İş Yerinde Unutun.

Kişisel sorunlarla meşgul olduğunuzda, konsantre olmak ya da iş yerinde mutlu olmak zordur. Herkesin kendi kişisel sorunlarından payları vardır. Tıpkı evde aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek için uğraşmak zorunda olduğunuz gibi, kişisel sorunlarınızı evde bırakmanız, işinize odaklanabilmeniz ve işinize verimli olabilmeniz çok önemlidir.

Pozitif Düşünün.

Yaptığınız işin niteliği ne olursa olsun, onun iniş çıkışları olacaktır. Bazı günler pürüzsüz geçerken, diğer günler ise engellerle dolu olabilir.
Neyin yanlış gittiğini düşünerek bir sorunu çözemezsiniz. Soruna odaklanmak yerine olası çözümleri düşünün. Olumlu bir zihniyetin benimsenmesi problem çözmeyi daha kolay hale getirebilir
Olumlu düşünce sizi mutlu eder, ancak olumsuz düşünceler sizi üzgün hissettirir. Çalışmalarınızın olumlu yönlerine bakarak, işinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

İş yerinizi Süsleyin

Çalıştığınız yer sizi mutlu etmelidir. Yaklaşık sekiz saat zaman geçireceğiniz ofisin sıkıcı olmaması gerekir. Çalışma ortamınızı, ruh halinizi yükseltebilecek ve yüzünüze gülümseyebilecek herhangi bir şeyle süsleyin. Birkaç bitki, eser, grafitiyi veya sevdiğiniz insanların resimlerini yerleştirmek ruh halinizi hafifletebilir ve sizi neşelendirir.

İlginizi çekebilecek yazılar…

Olumsuz İnsanlar İle Başetmenin Yolları
Çalışırken Uykunuz Mu Geliyor?
Hayatınızdaki Engeller
Görmek Ya Da Görememek!

2 Yorum

  1. Naime 3 Kasım 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 4 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir