Avokado Yağının Cilt İçin 5 FaydasıAvokado Yağının Cilt İçin 5 Faydası

Yağ ve protein açısından oldukça zengin besin olan avokado cilt bakımı içinde süperdir.

Avokado yağı kozmetik endüstrisinde cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Birçok krem, temizleyici, nemlendirici ve güneş kremi avokado yağı içermektedir.

Avokado içeriğindeki oleik asit ile  cildi nemlendirir, yaşlanma belirtilerini azaltır ve kepek, akne ve sedef hastalığını tedavi eder.
Avokado  E vitamini içeriği ile UV ışınlarından gelen hasarı da azaltır.
Karotenoidleri ağrı ve iltihaplanmayı hafifletir, göz sağlığını geliştirir ve kanseri önler ve tedavi eder.
Avokado yağı, kilo vermek isteyen veya yüksek kolesterolü olan insanlar için de iyi bir seçimdir.

Avokado Yağının Cilt İçin 5 Yararı

1. Derin Nemlendirme Sağlar.

Avokado yağı cildin ikinci katına nüfuz edebilir. Oleik asit ve fitosterollerle derin nemlendirme sağlar. Kuru ve hassas cilt tipine sahip kişilerin genellikle oleik asit bakımından zengin yağlar kullanmaları önerilir.
Avokado yağı içindeki lesitin kollajeni artırmaya yardımcı olur ve pro-vitamin A karotenoid lutein ve zeaksantin, cildin doğal antioksidan deposunu geliştirir.
Bu, avokado yağının deri onarma sürecinde yardımcı olan ideal bir gece kremi yapar. Çoğu gece kreminden farklı olarak, gün boyunca karşılaştığınız UV ışınlarının kötü etkilerini ortadan kaldırmak için gerekli olan antioksidan E vitamini içerir. Güneşin cildi tahrip eden etkileri maruz kaldıktan sonra uzun süre devam edebilir.

Uygulama:

Yüzünüzü temizledikten sonra yüzünüze sızma önleyici bir avokado yağı uygulayın. Cildin gözeneklerini tıkamayacak şekilde sabahtan sonra yıkayın.

2. Güneş Hasarını Önler.

Bazen güneşe maruz kalma ve zararlı ultraviyole (UV) ışınlardan kaçınılmaz. Sonuç olarak cilt, erken cilt yaşlanmasına bağlı hasar görür. Bu ışınların DNA’ya zarar verme ve cilt kanserine yol açma gücü de vardır.

Araştırmalar avokado yağının, PFA sayesinde cilt hasarını önleyip tedavi edebildiğini keşfettiler. Bir çalışmada, PFA UVB ışınlarına maruz bırakılmadan önce cilt hücrelerine enjekte edildiğinde:

Cilt hücreleri iyileşme yeteneğini arttırdı.
Enflamasyona neden olan kimyasalların salgılanması azaldı.
DNA tamiri geliştirildi.
PFA, UV ışınları tarafından zaten hasar görmüş cilt hücrelerini onarabilir.  PFA ile birlikte E vitamini UVA ışınlarıyla mücadeleye yardımcı olur ve cilt hasarını tersine çevirir.

Buna göre, güneşe adım atmadan önce sadece avokado yağı uygulamak akıllıca bir fikir olacaktır. Avokado yağı ile zenginleştirilmiş bir güneş koruyucu da kullanabilirsiniz. Güneşe maruz kalındığı zaman yüzünüzü temizleyin ve cildin onarması için avokado yağı uygulayın.

3. Yaşlanma Belirtilerini Savaşır.

Avokado yağı, kırışıklıklar, kuruluk ve sarkıklık gibi doğal yaşlanmanın belirtilerini gösteren cilt için fayda sağlar.

Avokado içindeki E vitamini ve lesitin, sıkılık kazandırarak cildin kolajenini artırmaya yardımcı olur.
E vitamini ve karotenoidler de iltihaplanmayı önler ve kırışıkların cilde yer etmesini önler.
Avokado yağındaki yağ asitleri, cildin iki kat nüfuz ederek nemlendirir ve yaşlanmaya bağlı kuruluk ve kırışıklıkları önler.
Gece yatmadan soğuk preslenmiş organik avokado yağı ile yüzünüzde hafifçe ıslatın ve sabaha kadar nemli ve pürüzsüz bir cilde kalkın.

4. Deri Hastalıklarını İyileştirir.

Akne

Avokado yağı kullanarak akneyi önleyebilir ve tedavi edebilirsiniz. Bu yağ cildi çok yağlı bırakmadan sulanır ve akne riskini azaltır. Sebum üreten deri hücrelerinde linoleat eksikliği akne ile bağlantılı olduğu için linoleik asit içeriği de yardımcı olabilir.

Egzama  

B12 vitamini ile karıştırılan avokado yağı, cilt hücrelerinin deride kuru, pul pul ve kaşıntılı lekeler oluşturduğu bir durum olan sedef semptomlarını hafiflettiği tespit edilmiştir.

5. Göz Altındaki Koyu Çemberleri Azaltabilir.

Koyu halkaları ve kırışıklıkları gidermek için hafif bir göz altı kremi bulmak zor. Avokado yağı cildin ikinci katına nüfuz etme kabiliyetine sahiptir ve göz çevresindeki cildi hassaslaştırır. Aynı zamanda, koyu halkaların ve göz altı kırışıklarının azaltılmasına yardımcı olduğu bilinen C vitamini ile birlikte A ve E vitaminlerini içerdiğinden, koyu halkalar için yardımcı olabilir.

İlginizi çekecek makaleler…

Sağlıklı Yaşam İçin Avokado – Avokadonun Faydaları
Kırışıklıklara Karşı Muzlu Süt Maskesi
Kuru Ve Hasar Gören Saçlar İçin Doğal Saç Maskeleri
Aknelere Karşı Yeşil Çay Ve Limonlu Yüz Maskesi
Maden Suyunun Cilde Faydaları

2 Yorum

  1. mesude atalay 31 Ekim 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 31 Ekim 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir