Düşük Kalori İle Sağlıklı DiyetDüşük Kalori İle Sağlıklı Diyet

Kalori alımı kişinin boyuna, yaşına ve cinsiyetine bağlıdır. Düzenli olarak egzersiz yapanlar daha fazla kalori alabilir.

Egzersizlerini düzenli yapanlar fazla kalori alsalar bile yine de kilolarını kaybetmeyi başarabilirler, çünkü yaşam biçimlerini, ne kadar aktif olduklarını düşünmek önemlidir.

Genel olarak kadınlar günde en az 1.200 kalori tüketmeli ve erkekler en az 1.500 kalori tüketmelidir.

Düşük kalorili dengeli beslenme için  tüketilmesi tavsiye edilen besin maddeleri nelerdir?

Sağlıklı bir diyet programında tüketilmesi gerekenler:

1. Tam tahıllar
2. Az yağlı süt
3. Yalın proteinler (Yalın proteinler, düşük miktarlarda özellikle doymuş yağ içeren proteinlerdir . )
4. Sebzeler, meyveler ve bitki yağları

Tam tahıllı gıdalar, beyaz, arpa, mısır, yulaf ezmesi, kepekli ekmek ve B-vitaminleri ve lif sunan tam buğdaylı makarna gibi kahverengi pirinç gibi gıdaları içermektedir. Bu gıdalar beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine edilmiş gıda maddeleriyle karşılaştırıldığında kalorili olarak düşük olduğunu kanıtlanmıştır.

Az yağlı süt, yağsız süt, sade yoğurt (veya yağsız yoğurt), dondurulmuş süt tatlıları, yağsız veya az yağlı peynir içerir. Buna karşılık mükemmel bir kalsiyum, protein ve potasyum kaynağı olduğu kanıtlanmıştır.

Yalın proteinler sadece sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo kaybı için ideal bir seçenektir. Yalın proteinler;  balık, tavuk ve hindi (kümes hayvanları ), fasulye, mercimek, sığır eti, bezelye, yumurta akı ve tofu gibi besinlerde bulunur.

Sebze ve meyveler dengeli bir yemek için en iyi seçeneklerden biridir. Kontrollü porsiyonlarda yenildiğinde, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve lifler sunduklarından çok sağlıklı olduklarını kanıtlarlar ve dengeli bir yemek için eksiksiz bir pakettir.
Bitkisel yağlar, bitki kaynaklarından üretilir. Zeytinyağı, zeytinin preslenmesi ile elde edilir. Zeytinyağı sağlıklı bir alternatiftir.

Gün boyunca tüketebileceğiniz düşük kalorili ideal yemekler:

Kahvaltıda, tam buğday yulaf ezmesi gibi tahıl ile başlayıp, elma veya muz gibi meyvelerin tek bir porsiyonuyla başlayabilirsiniz. Meyve ile birlikte bir bardak yağsız süt, düşük kalorili yoğun bir güne hazırlanacaktı.

Öğle yemeğinde, domates, az yağlı peynir veya tavuk, hindi veya küçük bir porsiyon sığır eti içeren bir sandviç ideal bir yaklaşım olacaktır. Salata daima besleyicidir veya alternatif olarak bir fincan yağsız yoğurt iyidir ve seçtiğiniz 1/2 fincan dilimlenmiş meyve tadını artırabilir.

Akşam yemeği için, tam buğdaylı makarna yemekleri idealdir veya 2 fincan kuzu ıspanak ile haşlanmış kahverengi pirinç lezzetli bir seçenektir.
Balık veya tavuk da akşam yemeği için uygundur. Doğal meyve suyu, güzel  ve sağlıklı bir içecektir.

İlginizi çekecek diğer diyet ile konularına linklerden ulaşabilirsiniz…

Kalori Yaktıran 8 Aktivite
Sonbahar İçin Aromalı Yağ Yakıcı Detoks İçeceği
Yağ Yakan Yeşil Çaylı Smoothie
Neden Zayıflayamıyorum Diyenler Dikkat
Beden Aklını Kullanarak Zayıflayın

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir