Çocuklarda Öksürük İçin 10 Doğal TedaviÇocuklardaki öksürük ebeveynler ve çocuk için çok zordur. Çocuklardaki öksürük çoğunlukla hava değişimi ve soğuk sonucu oluşmaktadır.

Özellikle bebekler daha çok hassastır ve çok kolay soğuk alırlar. Bu nedenle evde öksürüğe karşı ilaçlar hazırlayabilirsiniz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürüğünün Nedenleri

Çocuğun öksürüğünün nedenleri ve yetişkinlerde öksürük nedenleri genellikle aynıdır. Bu, soğuk algınlığı ve grip, pnömoni, astım, reflü gibi enfeksiyonların çocukların öksürüğünün başlıca nedenlerindendir.Fakat çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlerinkinden daha zayıftır ve çocuklar çok hızlı bir şekilde öksürüğe yakalanırlar.

Çocuklarda öksürüğün olması durumunda, birkaç şeyin halledilmesi gerekir.

Çocuklardaki öksürüğü evde  tedavi etmek için  doğal yollar:

1. Çocuğunuzun Yeterli Miktarda Su İçtiğinden Emin Olun.

Çocuğun vücudunda yeterli sıvı temini sağlayın. Çocuğunuzun susuz kalmasına asla bir daha asla izin vermeyin. Sıvı eksikliği öksürüğe sebep olur. Çocuğunuzun yeteri kadar su içtiğinden emin olun.
Su içmezlerse, meyve suları ve süt daha verimli olabilir. Ballı süt çocuğunuz için daha iyidir. Boğazdaki mukus ve öksürüğe yardımcı olduğu için ekstra avantaj sağlamak için sıcak sıvılar seçin .

2. Odasının Nemli Olmasını Sağlayın.

Çocuğunuzun nefes aldığı havayı nemlendirerek burun geçişi ve çocuğunuzdaki öksürükten kaçınmaya yardımcı olabilir.
Nem, depolanan mukusun gevşetilmesi için daima artı bir nokta olarak çalışır.
Kışın çevremizdeki hava kurur ve çocuklarda kuru öksürüğü tetikliyor. Buharlı havanın alınması da burun yolundaki mukusun gevşetilmesine ve dışarı akmasına yardımcı olur. Bir başka uygulayabileceğiniz çözümde çocuğunuza ılık duş yaptırmak. Böylece buhar bir nemlendirici olarak çalışır ve mukusun gevşetilmesine ve inceltilmesine yardımcı olur.

3. Uyurken Başını Yukarı Kaldırın.

Mukusu atmak için etkili bir yöntemdir. Çocuğunuzun başının yüksekliği mukusunu gevşeterek vücudun dışına çıkmasını sağlar. Yüksekliği arttırmak için yastık kullanın.

4. Dinlenmesini Sağlayın.

Öksürüğün sebebi Enfeksiyon ise, en etkili ilaç dinlenmedir. Bağışıklık sistemi öksürüğe neden olan çeşitli enfeksiyonlarla mücadele etmek için düzgün ve etkili bir şekilde çalışmalıdır. Düzgün ve kaliteli dinlenme çocuğunuzu çeşitli enfeksiyonlardan iyileştirebilir ve öksürmeyi önleyebilir.
Kaliteli dinlenme, çocuğunuzun özellikle gece saatinde, uygun bir uyku düzeyine sahip olmasını sağlamak anlamına gelir.

5. Tahriş Edici Maddelerden Uzaklaştırın.

Çocuklar tahriş edicilere karşı çok hassastırlar. Çocuğunuzun yakınında bile az miktarda toz varsa bile öksürüğe neden olabilir.
Küf ve toz gibi tahriş edici maddeleri önlemeyi deneyin ve çocuğunuzun zamanının çoğunu harcadığı ortamı temizleyin.
Evinizde herhangi birisi sigara içiyorsa çocuğunuz etkilenir.
Yapmanız gereken, çocuğunuzun dumanı bulunduğu ortamdan uzak tutun.

6. Bal

En iyi çare bal olacaktır. Çocuğunuz 1 yaş üstü ise bal yedirmelisiniz. Bal, çocuğunuzun boğazını yağlamaya yardımcı olur ve kuru öksürükten kaçınmak için boğazı yatıştırır. Aynı zamanda anti-bakteriyel özellikler içerir ve öksürüğe neden olan bakterileri önler.

7. Zencefil ve Bal Karışımı

Bir parça zencefili ezin ve bal ekleyin. Bu karışımı çocuğunuza yedirin. Öksürükten kurtulmaya ve rahatlamaya yardımcı olur. Mümkün olduğu kadar taze almaya çalışın.

8. Zencefilli Çay  Yardımcı Olabilir.

3 yaş üstü çocuklar için zencefil çayı da uygundur. Anti-bakteriyel özellikleri ile zencefil boğazdaki tahrişi azaltmada çok etkilidir.

9. Sıcak Çorbalar

Özellikle sıcak tavuk çorbası, çocuğunuzun bu dönemde ihtiyaç duyduğu şeydir. Çocuklarda  öksürüğün temel nedeni soğuktur.  Sıcacık bir  çorba, göğüste ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak ve pnömoni semptomlarından ve diğer benzer enfeksiyonlarda etkili olacaktır. Tavuk çorbası haricinde diğer sebze çorbaları veya mantar çorbası da aynı etkiye sahiptir.

10. Çocuğunuzu Sıcak Tutun.

Çocuğunuzun soğuk ortamlarda bulunmasına izin vermeyin. Onları sıcak kıyafetler ve aksesuarlar ile sıcak tutun. 3 yaşından küçük çocuklar da kış aylarında daha çok dikkatli olmalı. Biraz dikkatsizlik ve burun akıntısına neden olacak.  Bir süre sonra öksürmeye başlayacaklarını farkedeceksiniz.

Çocuklar ile ilgili sağlık makaleleri…

Bebeklerde Öksürük Nedenleri
Bebeğe Masaj Ne Zaman Ve Nasıl Yapılmalı
Okul Çağındaki Çocuklar Nasıl Beslenmeli
Çocukların Sağlıklı Büyümesinde Kaliteli Uykunun Önemi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir