Hamilelik Döneminde Su İçmenin ÖnemiHamilelik Döneminde Su İçmenin Önemi

Sağlıklı bir yaşam için en gerekli şey sudur. Hamilelikte su tüketimi çok önemlidir. 

Yeterli miktarda su içmek, her insan için önemlidir. Suyun önemi  hamilelikte iki katına çıkar. Hamileyken su içmek, bebeğinizin yanı sıra sizin için de çok önemlidir. Yediğiniz gıdanın temel besinlerini bebeğinize taşır; bu da sağlıklı bir bebeğin gelişimi için önemlidir.

Hamilelik Döneminde Suyun Önemi Nedir?

Vücudunuzdaki toksinleri de giderir ve idrar yolu enfeksiyonlarını ve erken kontraksiyonları önler. Bebeğinizin büyümesi için gerekli olan amniyon sıvısı miktarını da geliştirir.
Uzmanlar, hamilelikte her gün yaklaşık 3 litre sıvı alınması gerektiğini söylüyor ve  bunun 1.5 litresi su olması için uyarıyorlar.

Dolayısıyla, bir anne olarak, gebelik sırasında vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir.

Hamilelikte Su İçmek Sizi Endişelendirmesin.

Hamile kaldığınızda bol miktarda su içmeniz önerilir. Bazı kadınlar su alımını sınırlar çünkü fazla su içmek su tutulmasına neden olabilir, ancak bu doğru değildir. Aslında, su tutmayı önler.

Dolayısıyla hamileliğinizde çok fazla su içiyorsanız, normaldir ve güvenlidir. Aslında su bedeninize ve bebeğinizin sağlığına faydalıdır.

Suyun Gebelik Üzerindeki Etkileri

Su vücudunuzun sulu kalmasını sağladığı gerçeğinin yanı sıra, gebelik sırasında yeterli miktarda su içmenin önemli başka nedenleri de vardır. Kendiniz ve bebeğiniz için suya ihtiyaç duyduğunuzdan hamileyken normal alımınızdan daha fazla su içmek normaldir.

Hamileyken suyun son derece önemli olmasının  nedenleri.

1. Bebeğin Sağlıklı Gelişimini Sağlar.

Vücudunuzdaki hücrelere gerekli besin maddelerini vermenize yardımcı olan su vücudunuz ve bebeğiniz için önemlidir. Buna ek olarak su, bebeğin sağlıklı büyümesi için gereken besin maddelerini de taşıyabilir.
Bol miktarda su tüketildiğinde , bebeğinize yediğiniz gıdanın besinlerini taşımada yardımcı olur. Hamilelik sırasında kan hacmi artar ve su içmek vücudunuzun geçtiği değişime ayak uydurmanıza yardımcı olur. Yetersiz su alımı, bebeğin aldığı besin maddelerini azaltabilir.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler.

Su sadece gerekli besin maddelerini vücudunuza ve bebeğinize taşımakla beraber aynı zamanda toksinleri vücuttan atmanız içinde önemlidir.

Hamile kadınlar daha çok tuvalet ihtiyacı duyarlar.  Bu nedenle böbreklerin ve idrar sisteminin normal çalışması için yeterli su almak önemlidir.  Yeterli miktarda su içmek hamilelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Ayrıca kabızlığı hafifletebilir veya kabızlığı önleyebilir.

3. Baş Dönmesi ve Yorgunlukla Savaşmaktadır.

Vücudunuzun  hamile iken yorgun hissetmesi normaldir. Yeterli miktarda su içmiyorsanız,  bu his daha çok artar. Bu nedenle, hamile kaldığınızda bol miktarda su içtiğinizde yorgunluk ve baş dönmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorgunluk ve baş dönmesi  dehidrasyon nedeniyle ortaya çıkar.  Bazı hamile bayanlarda  Aşırı ısınma denilen bir durum gerçekleşir. Vücudunuzun ısısını düzenlemek için yeterli suya ihtiyacınız var. Bu nedenle, kendinizi ve bebeğinizi normal vücut sıcaklığında tutmak için bol su için.

4. Uterin Erken Kasılmaları Önler.

Bazı çalışmalar, preterm doğum ile dehidrasyon arasındaki bağlantıyı bildirmektedir. Yeterli miktarda su içilmemesi uterusta beklenmedik kasılmalara neden olabilir ve anne ve ailede korku duygularını tetikleyebilir.

5. Amniotik Sıvının Miktarını Artırır.

Amniyotik sıvı fetusun gelişimi için gereklidir. Bebeği korur ve aynı zamanda bebeğin hareketi için yeterli yer sağlar. Bununla birlikte, dehidrasyon, bebeğin büyümesine zararlı olabilecek bu sıvının azalmasına neden olabilir. Dolayısıyla, bol miktarda su içmek, bebeğin büyümesi için hayati önem taşıyan vücuttaki amniotik sıvı miktarını artırabilir.

Gebelik Sırasında Ne Kadar Su İçmek Gerekiyor?

Hamilelik sırasında çok fazla su içmeniz gerekir, normal bir insandan günlük olarak daha fazla su içilmelidir. Ortalama olarak, hamile bir kadın her gün en az 10-13 bardak su içmelidir.

Bazı kadınlar için, bu çok fazla su gibi görünebilir. Su alımını tek seferde arttırmak zorunda değilsiniz. Gün boyu her seferinde bir bardak içmeyi deneyin. Günün ilerleyen saatlerinde su alımını azaltabilir, böylece gece boyunca tuvalet ihtiyacı için uykunuzu bölmek  zorunda kalmazsınız.

Günlük Su Alma Miktarınızı Artıracak İpuçları

Bir günde bu kadar su içmek için alışkın değilseniz, takip edebileceğiniz bazı ipuçları:

Uyandığınızda sabahları her gün bir bardak su için. Hamileliğiniz sırasında kafeini sınırlandırmaya çalışın, çünkü bu, su tüketiminizi artırabilecek bir diüretik gibi davranır.

Su her zaman vücudu sulu tutmak için en iyi seçenektir. Bununla birlikte, sıvı alımını artırmak için meyve suları ve süt olabilir.
Atıştırmalıklar için sulu meyveler tercih edebilirsiniz. Bu sıvı alımını artırabilir.
Egzersizler hamile kadınlar için önerilir. Ancak onlarla denize girmeyin. Zorlu egzersizler sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Egzersize başlamadan önce bir bardak su için.

Hamilelik ile ilgili makaleler…

Hamilelikte Egzersiz Ve Spor Yapılır Mı
Hamilelikte Neler Tüketilmeli
Kışın Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne Yapmalı
Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir