Yağlı Saçlardan Kurtulmak İçin 6 ÖneriYağlı Saçlardan Kurtulmak İçin 6 Öneri

Bazı kişilerde  hiperaktif yağ bezleri nedeniyle kafa derisi  yağlı olabilir. Saçların yağlı olması, kepek ve saçlı deri sivilcelerinin oluşmasına neden olur.

Yağlı saçları  her gün olarak yıkamak çok yararlı olabilir.

Elma sirkesi durulama da yardımcı olabilir. Yağ bazlı saç ürünlerinden kaçının.

Genellikle, uzun süre yıkanmamış olan saçlar kirli ve yağlı olabilir. Bununla birlikte, saçlarınız yıkandıktan bir gün sonra yağlı görünürse, saçlı derinizdeki hiperaktif yağ bezlerini sorumlu tutabilirsiniz.
Kirli saçlar kesinlikle yağlanmaya neden olur.  Genellikle yağlı saçın nedeni, saçlı deri bezleri tarafından sebum fazla salgılama sonucudur.

Çok fazla sebum üretimi saç dökülmesini, kafa derisinin kaşıntılı olmasını ve aşırı kepek üretimine neden olabilir. Aşırı durumlarda, seboreik dermatit olarak bilinen kafa derisi sivilce de gelişebilir.

Saçlarınızın yağlı görünmesini önlemek için etkili  6 öneri

1. Dengeli bir beslenme programı

Birçok çalışma, daha fazla yağın ve karbonhidratın tüketiminin, yağ bezlerinin sebum salınımının daha yüksek olacağını kanıtlamıştır. beslenme programınızda , chia tohumu gibi tohumların veya deniz ürünlerinden türetilmiş omega-3 yağ asitleri ile tamamlandığından emin olun.

Badem ve ıspanak içeren gıdalar içeren  E vitamini içerir. E vitamini saç sağlığı için çok yararlıdır.  Su tüketimine de dikkat edilmelidir.

2. Her Gün Şampuanlamak

Saçlarınız sağlıklı ve yağ dengesi iyi ise, haftada 3 defadan fazla şampuan yapmanız gerekmez. Ancak yağlı saçları günlük şampuanla yıkamak en iyisidir. Organik olan ve sodyum lauril sülfatlar yüklenmeyen şampuanlar kullanın.

Günlük şampuanlama aşırı kepek ve yağ oluşumunu önleyecektir. Bu saçların daha temiz ve daha sağlıklı görüneceği anlamına gelir.

3. Elma Sirkesi İle  Saç Durulama

Bir bardak suda iki veya üç çorba kaşığı elma sirkesi seyreltin ve saçlarınızı durulamak için kullanın. 2-3 dakika sonra durulayın.
Araştırmacılar elma sirkesinin güçlü bir antibakteriyel ve antifungal etkisi olduğunu buldu. Bu, kaşıntılı kafa derisine neden olan kepeklerin aşırı büyümesini engeller.

4. Ağır Saç Ürünlerinden Kaçının

Yağ bazlı saç ürünleri yağlı saçlar için kesinlikle zararlıdır. Şampuan seçerken bile, kremsi olanları, daha açık ve saydam olanları tercih edin. Saçlarınızı şekillendirmek için hafif saç spreyleri ve köpük kullanın.

5.  Saç Derisi İçin Çay Ağacı Yağı Kullanın.

Uçucu bir yağ olan Çay ağacı yağı saç bakım için bir mucizedir. Şampuana 1 damla damlatmak terapötik etkilerini artırabilir. İyi antifungal ve antibakteriyel özellikleri ile saç derinizi kurutmadan kepeklenmeye neden olan mantarlarla mücadele edebilir. Uygulamada, su ile yıkamadan önce 3 dakika boyunca masaj yapın.

6. Aceleniz Varsa Yağlı Saçlarda Nasıl Kurtulursunuz?

Aceleniz var ise, saçlarınıza bebek pudrası kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamak için vakit kaybetmeyin. Saç derinize hafifçe serpin ve saçlarınızın her yerine fırçalayın. Saçlarınız daha az yağlı ve canlı  görünecektir.

Bu konulara da göz atabilirsiniz…

Parlak Saçlar İçin Yumurta Beyazı Ve Bal Maskesi
Saç Dökülmelerine Karşı Zerdeçal Tarifi
Kepeğe Karşı Limon Ve Sirke
Shea Yağı İle Saç Bakımı
Saça Zarar Veren Hatalar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir