Bebeklerde Öksürük Nedenleri



Bebeklerde Öksürük Nedenleri - www.viphanimlar.com

Bebeklerdeki öksürük anne babalar ve çocuk doktorları için büyük bir endişe kaynağıdır. Bebeklerin kışın hafif öksürmesi normaldir.

Bununla birlikte, yoğun öksürük veya kuru öksürük, çocuğunuzun bazı sağlık sorunları olduğu anlamına gelir.

Bebekler Neden Öksürür?

Sürekli ve yoğun öksürük, bebeklerde virüs varlığı anlamına gelir.  Beş yaşın altındaki çocukların çoğunluğu soğuk ve tahriş edici maddelere duyarlılıkları olduğu için öksürürler.

Eğer çocukta balgam veya mukus varsa, öksürük daha yoğun olabilir. Öksürük, aynı zamanda çocukların karnını rahatsız edebilir ve yoğun ateş ve kusmaya neden olabilir.

Bebeklerdeki Öksürük Nedenleri

Birkaç çevresel faktör ve gerekli bakım eksikliği bebeklerde öksürüğe neden olabilir. Diğer önemli nedenlerden bazıları şunlardır:

1. Burun alerjileri

Burun alerjileri, bazen tekrar eden öksürük tarafından takip edilen soğuk algınlığı ile ilişkili olabilir. Bazen, tahriş edici maddeler bu alerjiye neden olabilir, bu alerji, boğmaca ve kuru öksürük gibi farklı türde öksürmeye neden olabilir . Burun alerjisine bağlı öksürük genellikle kurudur .

2. Tahriş edici maddeler

Çocuklar, sigara dumanı, toz ve hava kirliliği gibi küçük faktörler bile rahatsız edilir. Duman,  böcek spreyi ve çöp arabalarına maruz kalma da bebekler için tahriş edici nitelikte olabilir. Çoğu zaman bu tahriş edici maddeler öksürüğe neden olabilir.

3. Enfeksiyon

Sık görülen soğuk algınlığı ve grip , boğaz enfeksiyonu, pnömoni, bronşit nedeniyle oluşan enfeksiyon, bebeklerde öksürüğe neden olur.

4. Bahar Nezlesi

Bahar nezlesi de öksürüğün nedenlerinden biridir. Polenler ve kedi – köpek gibi hayvanların tüylerinden kaynaklanabilir.

Bebekler ile ilgili makalelerimiz…

Çocuklarda Öksürük İçin 10 Doğal Tedavi

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Doğal Tedaviler

Yeni Doğan Bebeklerde Kalp Rahatsızlığı

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu

Bebeğiniz Emmeyi Red Mi Ediyor

Pişik Nedir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Baş Ağrısı Çocukların Da Derdi

2 Yorum

  1. Yasemin 16 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 16 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir