Yaşlanmaya Karşı 7 YiyecekYaşlanmaya Karşı 7 Yiyecek

Yaşlanma, hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak, her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmak gerekir.

Yaşınız ne olursa olsun bir gün yaşlanacağız fakat bu süreci biraz da olsun geciktirebiliriz. Uygun beslenme cildinizi korur ve daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

İşte size daha genç görünmenizi sağlayacak 7 gıdalar!

1. Karpuz

Karpuz

Yaz aylarında çok sevilerek tüketilen karpuz Likopen deposudur.. Likopen, karpuzu  ve domatesi kırmızı renge dönüştüren ve cildin UV hasarını azaltmasına yardımcı olan bir antioksidandır.
Karpuz, domateslerden % 40 daha fazla fitokimyasal madde içerir; Bu bir SPF’ye eşdeğerdir.
SPF sun protection factor (yani güneş koruma faktörü) demektir.

2. Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil çay, cildinizi serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlarda da yüksektir. Cildinizdeki ana protein olan kollajenin korunmasına yardımcı olan polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlarda özellikle yüksektir.

3. Nar

nar

Bu harikulade meyvanın tohumları, hava koşullarına dayanıklı cildi nötralize ederek ince çizgileri, kırışıklıkları ve kuruluğu önleyen C vitamini gibi antioksidanlarla doludur.  Daha yüksek C vitamini alımı orta yaşlı kadınlarda kuruyana ve kırışıklıkların olasılığını azaltır.

4. Yağlı Balıklar

Somon

Yağlı balıklar, güneşe maruz kalma nedeniyle iltihaba ve hasara karşı koruyan omega-3 yağları içerir. Yağlı balıkların en popüler türlerinden biri olan somon cildinizin daha genç görünmesini sağlayacak ek bir bileşene sahiptir. Astarstan adlı bir karotenoid antioksidan içerir ve cilde esneklik ve hidrasyon sağlar.

5. Avokado

AvokadoAvokado

Avokado sevmeniz için başka bir nedeniz daha oldu! Avokado da oleik asitte yüksektir, omega-9 yağ asidi cildin yumuşak, tombul ve esnek tutmak için dış tabakadaki nemi muhafaza etmesine yardımcı olur.

6. Bitter Çikolata

Bitter çikolata

Çikolata, flavanol adı verilen, cildi güneş ışınlarından koruyan antioksidanlar içerir. Bununla birlikte, flavanol miktarı çikolata çeşitleri arasında önemli derecede değişir.

Kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, flavanol içeriği o kadar yüksek olur. Bu nedenle en az% 70 kakao içeren bitter çikolata tercih etmelisiniz.

7. Domates

Domates Suyu

Domatesin sağlık  birçok etkileyici yararı bulunmaktadır. Domates de karpuz gibi likopen içermektedir. Likopen cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Domatesi zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla pişirme, likopenin vücuda emilimini önemli ölçüde artırır.
Diğer ilginizi çekecek makaleler…

Elma Yaşlanmayı Geciktiriyor
Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yolları
Yaşlanmaya Karşı Karadut
Cilt Lekeleri Ve Sivilceler Nasıl Yok Edilir
Salatalığı Mutfağınızdan Eksik Etmemek İçin 12 Neden

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir