Bebeğe Masaj Ne Zaman Ve Nasıl YapılmalıBebeğe Masaj Ne Zaman Ve Nasıl Yapılmalı

Mutlu ve sağlıklı bebekler için masaj çok önemlidir.  Bebeğe masaj yapmak, bağın iyi olmasını, duygusal ve fiziksel yararlar sağlar. 

Bebek masajları, Asya, Afrika, Doğu Avrupa ve Latin Amerika’da birçok kültürde asırlardır günlük ritüel olmuştur.

Bebeğe Yapılan Masajın  Faydaları:

Bebeğe yapılan masajın yatıştırıcı, iyileştirici ve uyarıcı etkileri vardır.

Güzel  günlük bir masaj, bebeğinizin iyi yetişmesi ve mutlu olması için ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Dolayısıyla, masajları bebeğinizin günlük rutinin bir parçası yapmak istiyorsanız, doğru yolda olduğunuzu unutmayın!

Bebeğinizin sağlıklı gelişimini sağlar.

Bağışıklık sistemi, sindirim ve dolaşım gibi bebeğinizin çeşitli sistemlerini uyarır.

Bebeğinizle daha iyi bir bağ kurmanıza yardımcı olur.

Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır?

Zeytin yağı veya hindistancevizi yağı kullanın ve parmaklarınızı bebeğinizin vücudunun üzerinde yavaş ve hafif  vuruşlar sallayın.

Ayaklarla başlayın, bacakları yukarı çıkın ve kalçalar arasından geçin. Sonra bebeğin omuzlarından kollarına indirin. Bebeğinizin karnını saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın.

Bebeğe Masaj Ne Zaman Yapılmalı?

Sağlıklı Bebekler İçin 5 Adımda Masaj

1. Size Ve Bebeğe Uygun Bir Zaman  Seçin

Bebeğinize günlük bir masaj yapın. Bir masaj sırasında stresli veya aceleci olmayın. Programınıza uyun.

Birçok geleneksel kültürde, masajlar bebeğin sabah rutinin bir parçasıdır ve banyodan önce yapılır. Masaj için bebeklere uygun belirli bir zaman yoktur. Aileniz için en iyi olanı, bebeğinizin ihtiyaçlarına ve programınıza göre yapın. Bebeğinizi masaj yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

Bir yemekten hemen sonra masajdan kaçının:  

Karnı tok iken yapılan masaj onları rahatsız edebilir ve hatta yediklerini çıkarabilir. Yemekten en az 30 dakikalık bir boşluk bırakın.

Bebeğiniz için bir yatmadan önce yapılan masajın işe yarayıp yaramadığını kontrol edin:

Birçok uzman  bebeğin sağlıklı bir şekilde uyuyabilmesi için yatmadan önce masaj yapmasını önerir. Ancak bazen, bebekler uykudan önce yapılan  masaj sonrasında uyarıcı etki yapabilir. Bu durum bebeğinizde oluyorsa,  yatmadan önce  yerine günün erken saatlerine masaj yapmayı tercih edin.

Bebeğiniz üzgün veya hüzünlü olduğunda masaj yapmayın:

Bebeğinizin masaj yapacağınız zaman mutlu olmasına dikkat edin. Örneğin, bebekler bir masaj yaparken sakinleşirler ve bakışlarını sabit tutarlar. Ancak, eğer biriniz kolunuzda kasılırlarsa veya dönerse, muhtemelen iyi zaman değildir.

2. Masaj İçin Hindistan Cevizi veya Zeytinyağı Kullanın.

Bitkisel yağlar, ellerinizi bebeğinize rahatça kaydırmanıza yardımcı olur. Zeytinyağı , ayçiçek yağı veya kayısı yağı gibi yenilebilir bir bitkisel yağlar kullanın. Bitkisel yağlar cilde iyi gelir ve bebeğinizin cildi için iyi olan vitamin ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir.

Hindistan cevizi yağı , Hindistan’da bebek masajı için yaygın olarak kullanılmaktadır ve ciltleri için iyi bir seçenektir. Hindistan cevizi teknik olarak pek alerji yapmasa da yine de bazı bebeklerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Bebeğiniz egzamasına sahipse ve reçeteli kremi herhangi bir şekilde düzenli olarak uygulamak gerekiyorsa, masaj için kullanabilirsiniz.

Güvenli bir uygulama olarak, masaja başlamadan bir gün önce bebeğinizin kolundaki dirsek kısmının küçük bir yerine yağdan sürüp bir gün bekleyerek test edin.  Bitkisel bir yağ kullansanız bile, alerji yapabilir.

3. Doğru Ortamı Ayarlayın.

Bebeğinizin masajına hazırlanmak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan şey kesintiye uğramadığınız bazı boş bir zaman, sıcak bir oda, yumuşak müzik ve yağlanmasına aldırmadığınız eski rahat giysiler.  Artık hazır olduğunuza göre, bebeğinizi masaj yapmaya nasıl başlıyoruz.

4. Rahatça Oturun ve Güvenli Bir Alan Seçin

Geleneksel olarak Güneydoğu Asya’da kadınlar bacaklarını öne uzatarak yere otururlar. Bebek daha sonra kafası ayağa doğru kucağa yerleştirilir ve masaj yapılır.   Eğer bu zorlanırsanız, zemine kalın bir  örtü veya yumuşak battaniye koymanız ve bebeğinizin üzerine yatırmanız yeterlidir. Şimdi rahatça bebeğin yanına oturun ve masaja başlayın.

Ayaklardan başlayın.

Masaja bebeğin ayaklarıyla başlayın. Ayağına hafifçe vurun. Bebeğiniz bu tür dokunuşları yatıştırıcı bulacaktır. Bazı bebekler başlangıçta ayak masajıyla rahatlayabilir. Bebeğiniz daha fazla masaj yaptırmayı sevmezse durun. Rahat görünüyorsa, bacaklardan uyluklarınıza doğru ilerleyin ve ardından bebeğin kalçalarına masaj yapın.

Göğüs

Her iki elinizi de bebeğinizin omuzlarına koyun ve omuzlardan göğüs merkezine doğru inin. Ya da bebeğin omzundan kollar altına, parmaklarına kadar gidin.

Karın

Bebeğinizin karnı doluysa veya gergin hissedilirse masaj yapmayın, aksi takdirde kızgınlaşmaya başlar ya da huzursuz görünür. Masaj yaparken bebeğinizin karnı yumuşak hissetmelidir. Bir elinizle saat yönünde, dairesel hareketler yapın. Karnın sağ alt tarafından başlayın ve saat yönünde gidip bebeğinizin karnının sol alt tarafında biterek yukarı hareket edin.

Yüz

Bebeğinizin yanakları ve alnına masaj yapın. Masaj için orta parmağınızı veya işaret parmağınızı kullanın. Burun kenarlarını masaj yaparak başlayın ve yüzün dış kenarına doğru hareket edin.

5. Sıcak Bir Banyoyla Bitirin.

Masaj bittikten sonra, bebeğinize sıcak bir banyo yaptırın ve hafifçe kurulayın.

Bebek bakımı ile ilgili bazı konular…

Bebeğinizin Daha Aktif Olması İçin Masaj Yapın
Bebek Bezinin Neden Olduğu Deri Döküntüsüne Doğal Tedavi
Yeni Doğan Bebeklerde Kalp Rahatsızlığı
Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir