Kalori Yaktıran 8 AktiviteKalori Yaktıran 8 Aktivite

Egzersizler vücut için müthiştir. Ancak hedefiniz kilo vermek ise, hangi aktivitenin en fazla kaloriyi yaktığını merak ediyor olabilirsiniz.

Sağlıklı, bir diyet için çok yönlü beslenmeyi unutmayın. Diyetinizde meyvelere, sebzelere, yağsız etlere ve kepekli tahıllara yer verin. Diyetinize, kalori yakmak için ekleyeceğiniz aktiviteler ile birlikte sağlıklı bir yaşam tarzına gideceksiniz.

Diyetinizi geliştirirken, en fazla kaloriyi harcayabileceğiniz 8 aktivite

8 Kalori Yakan Aktiviteler

1. Yüzme

Yüzme, suyun üzerindekinden gerektiğinden iki kat daha kalori yakmanızı sağlar. Aslında karada çalışırken olduğundan % 12 – 14 daha fazla direnç kazanırsınız.  Bu, yağdan daha metabolik olarak aktif olan kas kazanmanıza yardımcı olacaktır.
Yüzme, aynı zamanda ancak ter olmadan yağ yakmanızı sağlar. 30 dakikalık bir yüzme ile kilonuza bağlı olarak 180 ile 266 kalori yakabilirsiniz.

2. Tabata ( yüksek yoğunluklu interval antrenman)

Tabata, vücudunuzu gerçekten zorlayabilen yüksek yoğunluklu bir eğitimdir. 10 saniyelik dinlenme süresince dört dakikalık 20 saniyelik süper yüksek yoğunluklu egzersizlerdir.
Tabata, metabolizma hızını ve nabzı artırır. Yoğun bir egzersizdir. Kilo vermek ve kondisyonunuzu artırmak için idealdir.

3. Kaya Tırmanışı

Kaya tırmanışı kas yapmak için iyi yoludur. Boynunuzdan bacaklara kadar güçleneceksiniz. Unutmayın, daha fazla kasınız olduğunda daha fazla kalori yakarsınız.

Daha önce hiç kaya tırmanışı denemediyseniz endişelenmeyin. Kapalı spor salonları giderek daha popüler hale geliyor. İplere sarılıp bir duvara tırmanabilirsin. Bir arkadaşınızla giderseniz, gözlemciniz gibi davranabilirler. Yerel spor salonunuzu ziyaret etmek için mükemmel bir neden!

4. Jogging

Düzenli olarak koşu, kalorileri kaybetmenin temel bir yoludur. Ve bu kadar kolay olduğu için birçok yeni başlayanlar bu etkinlikle başlarlar. Ne kadar hızlı gitmenize bağlı olarak, 30 dakikalık koşu 400 kaloriyi veya daha fazla miktarı yakabilir . Ayrıca kaslarınızı büyüten bir ağırlık taşıyıcı egzersiz sayılır.

Koşmak yerine yürümeyi tercih ederseniz, haftada beş gün 30 dakikalık hedefleyin. Hatta birkaç 10 ile15 dakikalık aralıklarla bölebilirsiniz.  Programınıza ve yaşam biçiminize en uygun olanı yapın.

5. İp Atlama

Atlama ipi, vücudunuzun kalorileri enerjiye çevirmesinin bir yoludur. Sonuçta, bu aktivite kalbinizi pompalayacak! 30 dakikalık atlamadan 300-444 (veya daha fazla) kalori yakabilirsiniz . Atlama ipi oldukça ucuz olduğundan çok bütçeye uygun. Bunu spor mağazalarında ve hatta oyuncak dükkanlarında bulabilirsiniz.

Araştırma, atlama ipinin iştahınızı da bastırabileceğini buldu. Bunu, iştahınızı düzenleyen hormonları kontrol ederek yapar.  Onları kaybettikten sonra kalori geri alma ihtimaliniz azalacaktır.

6. Kürek Çekmek

Yine kas yapmanızı sağlayan ve daha fazla kalori yakan bir egzersizdir. Üst vücudu sıkı çalışmaya iten bir spordur. Omuz, kol ve gövdesine odaklanacaktır. Her 30 dakikada bir, durmadan kondisyonlu orta ve uzun kürek çekmek 311 ile 377 kaloriyi veya daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

7. Bisiklet

Bisiklete binerek çok kalori yakabilirsiniz. 30 dakikalık durağan bir bisikletle bisikletle 210 ile 466 kaloriye kadar yakabilirsiniz . Ancak dışarıya çıkmayı tercih ederseniz, hareketli bir motosiklette bisiklet sürmeniz sizi 400 veya daha fazla kaybetmenize neden olacaktır. Bisiklete nasıl bineceğinizi bilmiyorsanız sabit bisikletleri yani kondisyon bisikletini  tercih edin. Hava çok sıcak veya soğuksa, bu da iyi bir seçenektir.

8. Aerobik

Koşu ya da bisiklet sürmek sıkıcı görünüyorsa aerobik deneyin. Yüksek enerjili germe, kaldırma ve kardiyoyu komple bir egzersiz için birleştirir. Ve müzik icra edildiğinden bu çok eğlencelidir.
30 dakikalık bir sınıf yoğunluğa ve kişiye bağlı olarak 210 ile 444 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Ancak 60 ile 90 dakika arasında çalıştığı için daha fazla kalori yakılacaktır.

İlginizi çekecek konular…

Aç Karnına Su İçmenin 10 Nedeni
Zayıflamak İsterken Kas Kaybı Yaşamayın
Göbek Eriten Egzersizler
Sonbahar İçin Aromalı Yağ Yakıcı Detoks İçeceği
Yağ Yakan Yeşil Çaylı Smoothie

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir