Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gereken ŞeylerHamile Kalmadan Önce Yapılması Gereken Şeyler

Bir bebeğe sahip olmak ve geleceğini bebeğinize göre planlamak heyecan vericidir ancak hamile kalmaya karar vermeden önce düşünmeniz  gereken birkaç şey vardır.

Hamile kalmak ve içinde bir bebek taşımak bir nimettir. Bebeğinize karar vermeden önce düşünmeniz ve yapmanız  gereken birkaç şey var.

Hamile Kalmadan Önce Neler Yapılmalı Ve Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1. Sağlıklı Olun

“Kadınlar için en önemli şey sağlıktır.  Uzmanlar, kilolu veya obez olan bir kadınların hamile kalmadan önce kilo vermeleri gerektiğinini söylüyorlar.

Gebelik düşüncesi aklınızı geçtiğinde, kontrol etmeniz gereken ilk şey vücut kütle indeksidir. Bir bebek taşımak istiyorsanız,  vücut kütle endeksinin en az 30 olması önemlidir. Obezite, preeklampsi(gebelik zehirlenmesi), gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) ve yüksek tansiyon gibi gebelik komplikasyonlarına yol açabilir.

Egzersiz yapın, doğru ve sağlıklı beslenin ve ekstra kilolarınızı verin. Ayrıca, sigara veya uyuşturucu kullanıyorsanız  hamile kalmadan önce bir süre kendinizden uzak durun.

2. Sağlık Taramaları

Diyabet, kan basıncı, astım veya depresyon gibi altta yatan bozuklukları veya sağlık sorunlarını kontrol edin. Teşhis konduğunuzda, doktorunuzla görüşün ve hamile kalmadan onları kontrol altında tutun.
Jinekoloğunuz muhtemelen folik asit bakımından zengin prenatal vitamin veya multivitamin tabletleri tavsiye edecektir. Folik asit, bebeğinizin beyinde, omurgasında doğum kusurları riskini önler. Hamilelik öncesinde bu takviyeleri almanız tavsiye edilebilir. Çalışmalar, bir kadın için gebelikten önce bile en az 400 mikrogram folik asit gerektiğini göstermiştir.

3. Aşılar ve Testler

Aşılar hakkında bilgi edinin ve aşı listenizin güncel olduğunuzdan emin olun. Kızamık, su çiçeği, difteri, boğmaca aşısı olup olmadığını kontrol etmek için bir kan testi yaptırın.
Ayrıca, kistik fibroz ve diğer gebelik öncesi tarama testleri gibi genetik koşullar için tedbirli olun.

4. Maddi Olarak Hazırlıklı Olun.

Bebeğiniz olması için zengin olmak zorunda değilsiniz, ancak bebek çok mali sorumluluk taşır. Hamile kalmaya karar verdiğinizde bir miktar yedek paraya sahip olmak daha iyidir.

Bebek bezi, bebek maması, bebek aksesuarları, doktor ziyaretleri, aşılar ve liste sonsuzdur. Ayrıca, hamile kalmak istiyorsanız, stressiz kalmanız ve zihinsel olarak sakin olmanız önemlidir.

5. Yaş ve Aile Planlaması

Hamile kalmak istiyorsanız yaş dikkate almanız gereken en önemli faktörlerden biridir. Uzmanlar, eğer hamile kalmak  isterseniz en iyi zamanın 35 yaşına gelmeden önce olacağını önermektedirler. Yaşlandıkça, bebeğinizin Down Sendromu gibi genetik bozukluklarla doğma ihtimali o kadar artar.

Ayrıca, birden fazla çocuğa sahip olmayı planlıyorsanız,  her gebelik için  en az 18 ay ara vermenizi önerilmektedir. Bu size ilk çocuğunuzla bağlanma, emzirme ve ayrıca hamilelik öncesi kilonuza geri dönme ve tıbbi koşullar geliştirmediğinizden emin olma fırsatı verir.

Hamilelikle İlgili Diğer Makaleler….

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır
Yaz Sıcaklarında Hamilelere Önemli 10 Tavsiye
Kışın Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamilelikte Sigaranın 10 Zararı
Hamilelikte Egzersiz Ve Spor Yapılır Mı
Hamilelik Döneminde Tırnaklarda Etkileniyor.
Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?
Hamilelikte Alınan Kiloları Emzirerek Verin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir