Bebek Bezinin Neden Olduğu Deri Döküntüsüne Doğal TedaviBebek Bezinin Neden Olduğu Deri Döküntüsüne Doğal Tedavi

Bebek bezinin neden olduğu hafif ile orta dereceli deri döküntüsünün başlıca nedeni hijyenik temizleme yapılmaması ve bölgenin havalandırılmamasıdır.

Bebeklerde, bebek bezinin neden olduğu deri döküntüsü olan, bebek bezi dermatiti olarak bilinen genelde 9-12 ay arasında ortaya çıkan yaygın bir deri durumudur. Özellikle bezin temas ettiği alanda parlak kırmızı görünüm tanı koydurucudur. Derideki bu döküntüler kaşıntıya da neden olabilmektedir.

Ebeveynler için kabus olabilirken, bazı basit çözümler ve önlemler ile  önlenebilir.

Bebek Bezi Dermatiti (Diaper Dermatit) Neden Olur?

Bebek bezi dermatitinin  en yaygın nedeni, bebeğin ıslanmış bezinin zamanında değiştirmemek. Islak bez, sürtünme, cilt tahrişine ve küçük pembe lekelerin veya döküntüsüne neden olur.

Bezden kaynaklanan sürtünmenin haricinde, idrar ve dışkıdaki amonyak ve enzimler neden olabilir. Çoğu alerjik hastalık gibi anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az gözlendiği tespit edilmiştir.

Hafif veya orta dereceli bebek döküntüleri vakaları, basit evde bakım ile birkaç gün içinde temizlenir.

Sürekli oluşan döküntüler için doktorunuzun reçetelediği bebek kremi kullanmalısınız.  Fakat deri döküntüsü yeni başladığı ise, hafiften döküntülere aloe vera jeli, çuha çiçeği yağı ve hindistan cevizi yağı gibi ev ilaçları uygulanabilir. Peki nasıl uygulamanız gerekir?

Bebek Bezinin Neden Olduğu Deri Döküntüsünde Doğal Tedavi Nasıl Yapılır?

Aloe vera

Aloe vera cilt tahrişine karşı sakinleştirici, doğal bir çare olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.  Bebek cildi hafif tahriş görünüyorsa, aloe vera jeli çocuk bezi alanına uygulayabilirsiniz.  Sürdükten sonra açık bırakın ve kurumasına izin verin. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

Aynısafa

Aynısafa yapraklarının iyileştirici özellikleri yüzyıllardır biliniyor. Araştırma, yaprakları kan dolaşımını ve oksijeni artırarak inflamasyonlu veya yaralı cildi daha hızlı iyileştirmeye yönlendirdiğini gösteriyor.

Bebeğinize sıcak bir banyoda yaptırın. Sıcak su dolaşımı geliştirir.  Aynısafa ile hazırlayacağınız çay ile döküntü oluşan bölgeye uygulanabilir. Ayrıca, bebeğinizin bebeğini her değiştirdiğinizde, orta yada şiddetli kızarıklık dönemlerinde, aynısafa kremi de uygulayabilirsiniz.

Çuha çiçeği yağı

Çuha çiçeği yağı, bebek bezi döküntüsüne yardımcı olabilecek en mükemmel antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Çocuğunuzun bezini her değiştirdiğinizde uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, şifa verici özellikleri ile bilinir. Hindistan cevizi yağı içindeki Laurik asit antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antialerjik özelliklere sahiptir ve bebek bezi döküntüsünü tedavi etmek için iyi bir seçeneklerden biridir. Az miktarda saf hindistan cevizi yağını hafifçe bebek bezi döküntüsünün üzerine uygulayın.

İlginizi çekecek diğer makalelerimiz…

Bebeklerin Alt Değişimi Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebeklere Özel Ev Yapımı Pişik Kremi

Yenidoğan Bebekte Gaz Sancısı Nasıl Engellenir?

Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Bebeklerde Aknenin Nedenleri Ve Tedavisi

Kızamık Nedir Ve Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir