Sıcak Su İçmenin Bilinmeyen FaydalarıSıcak Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları

Su hayatın vazgeçilmez bir parçası. Su içmek sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Günde 2 litre su ( 6 – 8 bardak ) su tüketmek en idealidir.

Günlük su tüketiminde içilecek suyu 2 bardağını sıcak tükettiğinizde vücut için inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Gün içinde içeceğiniz 2 bardak sıcak suyu sabah kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden 30- 40 dakika önce içildiğinde vücudunuz için mükemmel fayda sağlayacaktır.

1 – Vücudu Toksinlerden Arındırır.

Sıcak su, vücudunuza detoks etkisi yapmaktadır.  Sıcak su içtiğinizde, vücut ısınız yükselir ve  terlemeye başlarsınız. Bu sıra  vücuttaki toksinlerin serbest kalır.  Vücudunuz en doğal yolla  temizlenir. En iyi sonucu elde etmek için sıcak suyun içine biraz  limon eklemelisiniz.

2 –  Kilo Vermede Yardımcıdır.

Sağlıklı bir metabolizma için sıcak su harika bir avantajdır. Sağlıklı çalışan metabolizmaya sahip olursanız  kilo vermenizde kolaylaşacak ve kilo almayacaksınız. Metabolizmanın sağlıklı çalışması için sabahın erken saatlerinde bir bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı ekleyeceğiniz limon suyu  metabolizmayı hızlandıracaktır. Sıcak su, vücudunuzdaki yağ dokusunu (yani vücut yağını) parçalamaya yardımcı olacaktır.

3 – Yaşlanmayı Geciktirir.

Sıcak  suyun vücudu toksinlerden arındırdığını söylemiştik. Vücudunuz toksinlerden arındığı için yaşlanmayı geciktirir.  Sıcak su içmek  sadece toksinlerden arındırmakla kalmaz aynı zamanda cildinizin elastikiyetini arttırır ve zararlı serbest radikallerden etkilenen cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Cildiniz daha pürüzsüz ve parlak görünür.

4 – Burun ve Boğaz Tıkanıklığını Açar.

Burun ve boğaz tıkanıklığına neden olan  grip ve soğuk algınlığında içilen sıcak su, en doğal çaredir. Sıcak su boğazı yumuşatarak öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir. Balgamı çözer ve rahatlıkla boğazınızın temizlenmesine yardımcı olur. Bir bardak sıcak suyun içine 1 çay kaşığı ekleyeceğiniz bal ile boğazınızın nasıl rahatladığını göreceksiniz. Sıcak su solunum yolunu açtığı için  burun tıkanıklığını da faydası olur.

5 –  Adet (Regl) Krampları

Malum bayanların her ay yaşadıkları bir sorundur adet (regl) ağrıları. Sıcak su menstrüel krampları azaltmada en büyük yardımcıdır. Suyun ısısı, karın kasları üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve bu da krampların ve spazmların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

6 – Sindirime Yardımcı Olur.

Sıcak su özellikle sindirim için çok yararlıdır. Yapılan araştırmalarda   yemek sırasında veya sonrasında soğuk su içilmesi, yenilen gıdalardaki yağın sertleşebileceğini göstermiştir. Bu da bağırsağınızın iç duvarında yağ birikimi oluşturarak bağırsak kanserine neden olabilmektedir.  Fakat, soğuk su yerine sıcak su içilirse bu sorunu önleyebilmektedir.  Yemeklerden sonra içilen sıcak su, yediklerinizi sindirmek için faydalıdır.

7 –   Akne ve Sivilceleri Önler.

Su, cilt sağlığı için en doğal tedavidir.  Sıcak su, vücudunuzu derinlemesine temizleyerek sivilce ve akneye bağlı enfeksiyonların kök nedenlerini ortadan kaldırır.

8 – Canlı Ve Sağlıklı Saçlar

Sıcak su içmek yumuşak, parlak saç elde etmenizi sağlar.  Saç köklerindeki sinir uçlarına enerji verir ve onları aktif hale getirir. Saçlarınızın doğal canlılığını geri kazanmanız ve sağlıklı tutmanız için yararlıdır.

9 –  Saçın Sağlıklı  Büyümesini Sağlar.

Sıcak su, saçınızın köklerinin harekete geçirdiği için, daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını  sağlar.

10 – Kepeği Önler.

Kepek, bir çok kişinin ortak sıkıntısıdır.  Sıcak su, saç derisini nemli tutar ve kuru saç derisinin kuruyup, kepeklenmesini  engeller.

11 –  Kan Dolaşımını Arttırır Ve Sağlıklı Sinir Sistemine Yardımcı Olur.

Sıcak su içmenin bir diğer önemli faydası da kas ve sinir aktiviteniz için önemli olan kan dolaşımınızı arttırmasıdır. Ayrıca çevresindeki yağ birikintilerini parçalayarak sinir sisteminizi sağlıklı tutar.

12 – Bağırsak Hareketlerini Hızlandırır.

Aç karnına içeceğiniz sıcak su, bağırsak hareketlerinizin sağlıklı ve ağrısız ve düzenli olmasına yardımcı olur. Dehidrasyon*, kabızlık ile ilgili kronik problemlere neden olabilir.

*Dehidrasyon (sıvı kaybı – Vücudun, aldığı sıvı miktarından daha fazlasını kaybetmesi ile dehidrasyon ortaya çıkar.)

Su Tüketimi  İle İlgili Konular…

Aç Karnına Su İçmenin 10 Nedeni
Günlük Su Miktarına Dikkat
Sıcak Havalarda Bol Su İçin
Kalp Krizinden Korunmak İçin Su İçin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir