Makyajın Sağlığımıza Yan Etkileri NelerdirMakyajın Sağlığımıza Yan Etkileri Nelerdir - www.viphanimlar.com

Bayanlar için makyaj yapmak vazgeçilmezdir. Peki yaptığımız makyaj sağlığımıza zarar veriyor mu?

Makyaj endüstrisi, kadınları güzelleştirmek için sürekli değişik ürünler çıkarmaya devam ediyor. Evet makyaj doğru yapıldığı zaman her bayanı daha da güzelleştiriyor. Her gün makyaj uygulamak cildinizde ve bedeninizde çeşitli zararlı yan etkilere neden olabilir. Peki makyajın yan etkileri neler?

Makyaj sağlık için zararlı mı? Makyajın neden olduğu rahatsızlıklar neler?

1. Baş ağrısı

Diazolidinil üre ve DMDM ​​Hydantoin gibi kimyasallar, her ikisi de formaldehit salınmaya eğilimli olan bir çok kozmetik ürünün ortak bir bileşenidir ve antimikrobiyal bir koruyucu olarak kullanılırlar. Bu kimyasalların baş ağrısı, mukus zarının tahrişe neden olduğu ve gözlerin hasar görmesi olduğu bilinmektedir. Geçmeyen bir baş ağrısı çekiyorsanız ve nedenini anlamadıysanız, birkaç gün makyaj yapmamaya çalışın.

2 – Akne

Makyaj yapan bayanların çoğunlukla maruz kalacağı ortak yan etkidir. Cildiniz diğer organlar  kadar vücudunuzun bir parçasıdır. Cildin  nefes alması ve büyümesi gerekir. Makyajla cildinizi örttüğünüzde cildin tıkanmasına neden oluyorsunuz. Sıvı ve krem ​​şeklinde olan bazı makyaj türleri cildinizin gözeneklerini tıkar. Makyaj düzenli olarak temizlenmediğinde akne oluşturabilen siyah nokta oluşumuna neden olur. Mutlaka yatmadan önce makyajınızı doğal temizleyici ile iyice temizlediğinizden emin olun.

3 – Deri Alerjileri

Parabenler olarak bilinen, etil-paraben, butil-paraben ve izopropil-paraben içeren kimyasallar, kozmetik ürünlerde bakteri gelişimini önlemek için koruyucular olarak kullanılır. Parabenler derideki tahriş, lekeler ve lekeler gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Kozmetiklerin neden olduğu diğer yaygın alerji de ürtikerdir.  Cildi hassas olan kadınlar kullanırsa, ağrılı döküntüler veya ürtikerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Birçok durumda, semptomlar şiddetlenene kadar alerjik reaksiyon belli olmayabilir. Kozmetik ürünleri alırken Paraben içeriyor mu diye mutlaka etiketi okumak gerekiyor.

4 – Göz Enfeksiyonları

Göz makyajı, fazla ve ağır  makyaj kullanmayan kadınlar tarafından bile yaygın şekilde kullanılır. Ancak, gözlerinizin yüzünüzün en hassas bölgesi olduğunu unutmamak önemlidir. Göz makyajının katmanları gözlerinize zarar verebilir, çünkü bu da tahrişe neden olan köşelerden gözlerinize girer. Çok fazla maskara ve göz kalemi, kirpiklerin büyümesini engeller ve ayrıca tahriş ve enfeksiyonlara neden olabilecek bakteriler için bir üreme alanı haline gelir.

5 – Kısırlık

Cilt bakım ürünleri ve deodorantlar doğrudan cildiniz tarafından emilir, bu nedenle bu ürünlerdeki kimyasalların vücudunuza sızması muhtemeldir.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmalarda, bütil parabenin testosteron salgısını ve erkek üreme sisteminin işlevini olumsuz etkilediğini tespit edilmiştir.  Kozmetik tüketicileri büyük oranda kadın olmakla birlikte, parabenlerin üreme sistemi üzerindeki olumsuz etkileri önemlidir. Parabenler cilt bakım endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve doğal etiketli ürünler bile parabenlere sahip olabilirler.

6 – Erken Yaşlanma

Cilt ürünlerini daha uzun süre kullandığınızda, mevcut kimyasallar cildinize kalıcı olarak zarar verirler. Zamanla yüzünüzdeki ve vücudundaki kırışıklıkları ile  cilt yaşlanmaya karşı belirtileri göstermeye başlar.

Makyaj cildinizdeki kusurları gizlemenize veya kapatmanıza yardımcı olsa da, uzun vadede ters etki yapabilir. Ayrıca, yaşlanma karşıtı ürünler pazarının ne kadar büyük olduğu düşünürsek, kozmetik şirketleri makyajın yaşlanma etkilerini azaltma konusunda teşvik edici bir nitelik taşımıyor.

7 – Hormonal dengesizlik

Uzun süreli kozmetik kullanımı endokrin sisteminizi etkileyebilir ve tiroid bezinin işleyişine müdahale edebilir. Triclosan, yaygın olarak kullanılan bir kimyasal bileşiktir ve  sivilce giderme ürünlerinde, iş macunları, deodorantlar gibi mikroplardan korumak kullanılmaktadır.
Düzenli kullanımda, triklosan emilir ve vücutta birikir ve hormonal sekresyonlarda dengesizliğe neden olan tiroid bezini etkiler. Bu, baş ağrısı, kilo artışı ve depresyon gibi tiroide bağlı rahatsızlıklara yol açabilir.

8 – Kanser

Kozmetik mağazalarında bulunan kimyasal bazlı kozmetiklerin bir çoğu kansere neden olabilecek zehirli içerikler içermektedir.

Düzenlemelerin yürürlükte olması durumunda, ürünler satılmadan önce bileşenler üzerinde test yapılmaktadır. Bununla birlikte, kozmetik şirketleri yalnızca acil zararlı sonuçlar doğurmayacağını ispatlamaya ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla, tüm maddelerin uzun vadeli etkileri üzerine kesin bir araştırma yapılmamıştır.

9 – Cilt Renk Değişimi

Güneşten koruyucular, nemlendiriciler, tonerler ve kremler gibi cilt ürünleri cildi beyazlatır veya koyulaştırır. Düzenlenmemiş kalitesiz bileşenler kullanan kozmetik ürünleri deri renginin değişmesine neden olabilir.

Bu ürünlerin etkileri  lekeler, pigmentasyon, pürüzlü cilt tonu, kızarıklık ve çiller olabilir. Cildiniz sizi korumak için tasarlanmış olmasına rağmen çok hassas ve özenli davranmanız gerekiyor. Bu nedenle günlük cilt bakımı rutini için kimyasal ürünler kullanmaktan kaçının.

Kimyasal temelli kozmetik ürünlerini düzenli olarak kullanmak cildiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve hatta kalıcı hasara neden olabilir. Makyajın bu yan etkilerinden kaçınmanın en iyi yolu, kozmetik ürünlerinin kullanımını azaltarak ve doğal veya bitkisel ürünlere geçmektir. Ve satın almadan önce daima zararlı kimyasalların etiketini okumayı unutmayın.

İlginizi çekecek makyaj makalelerimiz…

Makyaj Malzemesi Alırken Dikkat!

Primer Nedir Ve Nasıl Uygulanır

Mutfağınızdaki Doğal Makyaj Çıkarıcılar

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir

Doğal Makyaj Temizleme Sütü

Kuruyan Rimel Nasıl Canlandırılır

Kapatıcılar Hakkında Bilmediklerimiz

Göz Makyajı Önerileri

Makyaj Uzmanlarından Makyaj Yapma Taktikleri

Essence İle Doğal Makyajın Renkleri

2 Yorum

  1. Nermin 3 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 3 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir