Uykudan Kilo Vermeye Ve Daha Fazlası İle Nane ÇayıNane Çayının Faydaları Nelerdir - www.viphanimlar.com

Nane, hayatımızdaki en önemli şifalardan biridir. Ferahlatıcı bir tat ve aroma sağlamanın dışında, sağlık açısından 9 faydasına değineceğiz:

Nane, sakinleştirici özellikleri ile sizi rahatlatabilir, stres ve zihinsel baskınızı serbest bırakabilir ; canlandırıcıdır. Nane sağlık ve güzellik açısından mükemmel bir kaynaktır. Bir fincan nane çayı, pek çok derdinize derman olabilir.

Nane Çayının Vücut İçin Faydaları Nelerdir? 

Beslenme uzmanlarına göre “Nane çayı, tokluk sağladığı için zayıflamaya yardımcı olur, mide ekşimesini azaltır, cildinizi iyileştirip parıltı verir, tokluk sağlar ve böylece kilo vermenize yardımcı olur. Nane çayının herhangi bir yan etkisi yoktur; İstediğiniz zaman içebilirsiniz.

Metabolizma için harika bir içecek ve  deriye uyguladığınızda da sivilceleri temizler. İrritabl bağırsak sendromu (İBS) olanlar bağırsağı iyileştirmek için günde 3-4 kez nane çayı içmelidirler.

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?  Nane Çayının 9 Etkileyici Faydası

Nane Çayının 9 Faydası:

1. Nane Çayı Stresi Geçiriyor.

Kaygı ve endişeleri hafifletme konusunda nane çayı en iyi müttefiklerinden biridir. Bitkide bulunan mentolün bir kas gevşetici olduğu bilinir ve doğasında antispazmodiktir (spazm çözücüdür) özelliği vardır. Ve devam eden stresin geçmesine yardımcı olur.

2. Nane Çayı Uyku Dostu

Uyku sorunları yaşıyorsanız , nane çayı sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Dinlendirici ve sağlıklı bir uyku için, aynı zamanda da bir kas gevşetici olarak görev yapan kafeinsiz olan nane çayı huzur içinde uyumanızı sağlar.

3. Nane Çayı Kilo Vermenize Yardımcı Olur.

Birkaç kilo fazlanız var ise nane çayından destek alabilirsiniz.  Bir bardak  ballı nane çayı sizin daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayıp  açlık hissettirmez. Ve ara atıştırmaları bırakıp  fazladan kalori almazsınız.

4. Nane Çayı Mide İçin Yardımcıdır.

Kabızlık , mide bulantısı ve IBS ( İrritabl bağırsak sendromu) gibi mide sorunları günümüzde oldukça yaygındır. Nane içeriğindeki mevcut mentol sayesinde mideyi rahatlatır ve sindirim sürecini hafifletir.

5. Nane Çayı Sindirimi Geliştirir.

Nane içerisindeki aktif yağ olan mentol, nane oranını sindirimi iyileştirmek için iyi bir seçim haline getiren antiseptik ve antibakteriyel özellikleri barındırır. Bu  özellikleri ile vücuda ihtiyaç duyan her türlü dengeyi sağlar.

6. Nane Çayı Bağışıklık Sistemi Artırır.

Nane antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini daha da geliştirir. İçeriğindeki Potasyum, B vitamini ve çeşitli antioksidanlar vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

7. Nane Çayı Kötü Nefes İle Savaşır.

Çoğu ağız gargaralarının içerisinde nane bulunur. Nane çayı içindeki mentol nefesinizi tazeler. Antibakteriyel özellikleri ile kötü kokuya neden olan plakların yok olmasına yardımcı olur.

8. Nane Çayı Solunum Sorunları ile Savaşır.

Nane çayı içindeki güçlü fenolik bileşikler solunum sağlığını geliştirebilir, inflamasyonla savaşabilir ve hatta bronşiyal astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi hastalıkların şiddetini azaltabilir.

9. Nane Çayı Kansere Karşı Korur.

Serbest radikaller, kronik hastalıklara yol açan hücresel bozulmanın ana nedeni olarak kabul edilir. Kanser, özellikle hücresel mutasyonları uyaran serbest radikallerle bağlantılıdır. Çalışmalar, nane çayı içerisindeki antioksidanların serbest radikalleri ortadan kaldırabildiğini bulmuşlardır. Nane özütü ayrıca karsinojenlerin aktivasyonunu inhibe etmeye yardımcı olan ve böylece anti-kanser potansiyeli gösteren antimutagenik özelliklere de sahiptir.

 Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Tencerede en az iki bardak su koyup kaynatın.
Bir avuç nane yaprağı alın ve onları parçalayın. Nane çayının ne kadar güçlü, aromalı ve keskin olmasını istediğinize göre yaprakları ekleyin.
Birkaç dakika kaynatın. Ocağı kapattıktan hemen sonra süzmeyin. Suyun içine nane aromasının ve özünün tam olarak çıkması için 5-8 dakika bekleyin
Süre sonunda çayı süzün. Çayınıza biraz daha fazla tat katmak isterseniz, bal ekleyin.

Unutmayın, yalnızca çayı yaptıktan sonra bal eklemelisiniz; asla balı su içinde veya nane ile kaynatmayın.

Nane çayı sağlıklıdır kendinize bir iyilik yapın ve sağlıklı kalın.

Zerdeçalın Sağlık İçin Faydaları

Kan Şekerinin Düşürmek İçin Çemen Otu Tohumu Çayı

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene Tohumu Çayı İçerek Zayıflayın

Yağ Yakıcı Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır

2 Yorum

  1. Firdevs 8 Kasım 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 8 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir