Kurban Bayramında Et Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?Et Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli - www.viphanimlar.com
Kurban Bayramında et tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle tansiyon, kalp ve şeker hastaları et tüketiminde daha dikkatli olmalılardır. Önerilen et miktarı, yağsız 100 gram yani 3 köfte kadardır.

Kurban Bayramında, et tüketiminin vücuda verdiği başlıca zararın başında kolesterol geliyor. Fazla tüketilen et, kan kolesterol değerleri artıyor. Protein alımına bağlı olarak ürik asit değerlerinde artış gözlenebiliyor. Özellikle kalp damar hastaları ve gut hastaları bu durumdan daha çok etkileniyor.

Etin aşırı tüketimi sindirimi güçleştirmektedir. Sindirimi zor olduğu için midesiyle ilgili sorun yaşayan kişiler dikkatli olmalıdır.

Sağlıklı bireylerin kırmızı eti haftada 3-4 defa tüketmesi yeterli olurken, diyabet, kalp, tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olanların haftada 2 defadan fazla et tüketmemesi, pişirme yöntemlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Kurban Bayramında Et Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1 – Özellikle kolesterol problemi olanlar, kalp hastaları ve şeker hastaları, doyumluk değil tadımlık olacak miktarda ve etin yağsız kısmından ızgara ya da fırında pişirilmiş olarak 100 gramı geçmeyecek miktarda et tüketilmelidir. Yanında mutlaka sebze yemeği ya da salata tüketmeye özen gösterilmelidir.

2- Yeni kesilmiş et en az bir gün (24 saat) buzdolabında dinlendirilmelidir. Kurban etini dondurucuda saklamak en iyi yöntemdir. Kurban etini, kıyma ve küçük kuşbaşı şeklinde doğrayıp  saklayabilirsiniz.  Kurban eti dondurucuda 3-6 ay bekletilebilir.  Yeneceği zaman dondurucudan alıp , yine buzdolabında çözdürülmesi gerekmektedir. Buzdolabında çözdürdükten sonra yenilmesi daha sağlıklıdır.

3 –Uzmanlar eti  ızgara, haşlama ve sebze ile birlikte fırında pişirilmesi önermektedir. Etin mangalda pişirilmesi kanserojen risk taşımaktadır. Eğer mangalda pişirilmek isteniyorsa etin ateşten en az 15 cm uzak olmasına dikkat edilmeli ve ateşin alevli değil kor halinde olmasına dikkat edilmelidir.

4- Uzmanlar, kahvaltıda et tüketimini önermiyorlar. Çünkü et sindirim sistemini  fazla zorladığı için hazımsızlık gibi mide ve bağırsak problemleri yaşanabilmektedir.  Kavurma yaparak kahvaltıda tüketilmemelidir.

5- Dinlendirilmiş etin sindirimi ve pişirildikten sonra çiğnenmesi daha kolaydır. Kurban etini ağzımızda 30 defa çiğnemek yeterli olacaktır.

6 – Etin posa içeriği olmadığından kabızlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle etin yanında posa içeriği yüksek olan sebze, meyve, kepekli ekmek gibi gıdaların tüketimi çok önerilmektedir. Etin yanında tüketilecek olan sebze ve meyvelerdeki C vitamini; etin içerisindeki demirin vücutta kullanımını artırır. Bu yüzden etin yanında bolca limonlu yeşil salata yemek, ette bulunan demirin emilimine yardımcı olur.

7- Etin arkasından çay ve kahve tüketilmemelidir. Çünkü, demir bağlanmasını bozarak ve demir alımını azaltarak uzun vadede kansızlığa neden olmaktadır. Çay ve kahve et yedikten en az bir saat sonra içilmelidir.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Bayramda Tatlı Tüketenler Nelere Dikkat Etmeli

Süt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Bayramda Ve Tatilde Kilo Almamak İçin Öneriler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir