Kan Şekerini Düşüren BesinlerKan Şekerini Düşüren Besinler

Bayram yaklaşıyor. Bayram ziyaretlerinde şeker ve şekerli ikramlıklar sunuluyor. Şeker hastalarını (diyabet hastaları) sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Bayramlarda veya davetlerde dayanamayıp tatlı yiyerek ipin ucunu kaçıran diyabet hastaları, yüksek tansiyon, kan akışkanlığının azalması, ani felç ve beyin kanaması riskleriyle karşı karşıya kalabiliyorlar.

Şeker hastası olmayan bazı kişilerde kan şekerinin yüksek olması nedeniyle; sürekli susuzluk, aşırı iştah, görme sorunları, sık idrara çıkma gibi problemler yaşıyorlar. Şeker hastaları ve kan şekeri yüksek olan kişiler şekeri düşürmek için bazı gıdalardan faydalanabilirler.

Şekeri seviyesindeki dalgalanmalara engel olmak için, düşük glisemik indeks seviyesine sahip, karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesini öneren uzmanlar ilk önce doktora danışılması gerektiğini ve ilaçların düzenli kullanılması konusunda uyarıyorlar.

Gıdaların “glisemik indeks – GI” seviyesi, kan şekerini direkt olarak etkileyen bir değerdir.Bazı baharatlar, sağlıklı yağlar ve bitkiler şekeri düşürmek için kullanılabilir.

Kan Şekerini Düşüren Besinler Nelerdir?

Su

Kan şekerini düşürmek için günlük 6-8 bardak su içmeye çalışılmalıdır. Soda, şekerli meyve suyu içecekleri ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü hızlıca kan şekeri düzeyini yükseltirler.

Balık

Balık, kaliteli protein kaynağıdır. Balık aynı zamanda Omega 3 yağ asidi içermektedir. Omega 3 diyabeti olmayan bireylerde insülinin işlevini arttırarak diyabete karşı koruma sağladığı gibi diyabet hastalarında oluşabilecek inflamasyonu önlemeye yardımcıdır. Balıktan maksimum fayda sağlamak için, ızgara, fırında veya buğulama şeklinde haftada en az 2 kere balık tüketmek gerekiyor.

Badem, Fındık Ve Ceviz

Yağlı tohumların kan şekerini düzenleyici etkisi bilinmektedir. Doymamış yağ açısından zengin olan bu besinler vücudumuza çok faydalı olsalar da dikkat edilmesi gereken miktarlarını doğru ayarlamaktır.Sağlıklı yağ ve protein bakımından zengin olan fındık metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle şeker hastalığı riskini azaltmak için 8-10 çiğ badem ya da fındık veya 2-3 tam cevizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Armut

Armut düşük glisemik indeks ile zengin posa içeriğini birleştiren, diyabetli bireylerin tüketmesi gereken bir meyvedir. Düşük glisemik indeks, kan şekerini hızla değil yavaş yükseltmek anlamına gelir. Günün herhangi bir ara öğününde bir orta boy armut yenebilir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf içerdiği beta glukan isimli posa sayesinde sağlığa olumlu etkileri bulunan bir besindir. Yemek sonrası kan şekerinin hızla yükselmesinin önüne geçen Yulaf kahvaltı veya ara öğün alternatifi olarak değerlendirilebilir. Diyabette ağırlık kontrolü önemlidir. Yulaf verdiği tokluk hissi ve sindirim sistemini iyi çalıştırması sağlayacaktır. Dolayısıyla diyabet için etkili yiyeceklerden biri olmuştur.

Kuru Baklagiller

Kolesterol seviyesinin düşmesine, diyabetli bireylerde kan şekerinin kontrolünün sağlanmasına ve kabızlık sorununun çözülmesine yardımcı olan posanın günde 25-30 gram tüketilmesidir. Posa alımımızı arttırmak için kurubaklagiller birebirdir.
Hem içerdikleri yüksek posa sayesinde hem bitkisel kaynaklı protein hem de demir, çinko, magnezyum ve folik asitten zengin olması sayesinde kuru baklagiller diyabetli bireylerin öğünlerinde yerini almalıdır. Haftada iki-üç kere kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi kuru baklagiller tüketilmelidir.

Zerdeçal

Zerdeçal, içerisinde bulunan kurkumin sayesinde antioksidan, inflamasyon önleyici, anti Kanser etkileri de bilinir. Diyabet üzerine de etkili olan bir baharattır. Kurkuminden yararlanabilmek için zerdeçal beslenmeye dahil edilmelidir. Örneğin; zerdeçalı yoğurda , süte ve hatta sebze veya et yemeklerine, çorbalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz.

Çemen

Kan şekerini kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan bir baharat olan çemen, kandaki insülin direnci düşürür ve kırmızı kan hücrelerinde insülin reseptörlerinin sayısını artırarak kan şekeri düzeyleri kontrol eder.

Turunçgiller

Diyabet hastaları genellikle meyve yemenin kendilerine yasak olduğunu düşünür. Ancak, doğru zamanda doğru miktarlarda meyve tüketerek kan şekeri kontrol altında tutabilirler. Özellikle C vitamini kaynağı olması ve zengin posa içeriği ile öne çıkan greyfurt, mandalina, portakal, Limon gibi turunçgillerin tüketilmesini önermektedir.

Bir orta boy portakal veya 2 küçük mandalina ya da büyük bir greyfurtun yarısı 1 porsiyon meyve yerine geçmektedir. Ve gün içerisinde tüketilebilir.

Yoğurt

Bağırsak sağlığı sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendirici olan yoğurdun diyabette de etkilidir. Yapılan bir çalışmada; günde 1 kase yoğurt tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 18 azalttığı saptanmıştır. Diyabete karşı önleyici olduğu gibi diyabette mutlaka olması gereken bir besin olan yoğurt, sütten daha kolay sindirilir.

Bireyler ihtiyaçlarına göre; günde 1-2 kase yoğurt tüketebilir. Yoğurt ana öğünlerde tüketilebileceği gibi, ara öğünler için de doyurucu ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır.

Keten Tohumu

Yüksek miktarda besin lifi ve sağlıklı yağ asidi içeren keten tohumu şekeri düşürmek için kullanılabilir. Keten tohumu aynı zamanda, sağlıklı yağ asitleri olan ve vücudun üretmediği pmhe-3 ve omega-6 yağ asitleri ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Limon ve Elma Sirkesi

Limon ve elma sirkesi yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte tüketildiğinde glisemik indekslerinin düşmesine yardımcı olur.

Eğer glisemik indeksi yüksek gıdalardan oluşan bir öğün yiyecekseniz aynı öğünde limon ve sirke tüketmek, yemek sonrası kan şekerinin aşırı yükselmesine engel olacaktır.

Tarçın

Tatlılara ve pastalara eklenen tarçın, günde bir tatlı kaşığı tüketildiği zaman, kan şekerini dengeleyen en önemli baharatlardandır.

Yapılan araştırmalar yarım çay kaşığı tarçının bile kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Tarçını süt veya yoğurdunuza, çayınıza ya da meyvelerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.
Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız tarçın kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, Lahana, karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler düşük enerjileri ve yüksek posa içerikleri ile diyabetli bireylerin mutlaka tüketmesi gereken bir besin grubudur.

İlginizi Çekebilecek Konular….

Yoğurt Ve Yoğurt Suyunun Diyetteki Önemi
Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları
İştah Kesen Yiyecekler
Kirazın Bilinmeyen Şifası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir