Salatalığı Mutfağınızdan Eksik Etmemek İçin 12 NedenSalatalık ile Güzellik ve Sağlık

Salatalık kilo vermeden cilt bakımına kadar kullanılır. Salatalığın %96 su içermektedir. Bir çok vitamin içeren bu mucizevi sebzeyi evimizden hiç eksik etmemeliyiz.

B, C ve K vitamini deposu olan salatalık vücudun yaşlanma sürecini hızlandırıp çeşitli hastalıklara neden olan serbest radikalleri durduran önemli bir antioksidan kaynağıdır.

İşte Salatalığı Evimizden Eksik Etmememiz İçin Başlıca 12 Neden

1
Güneş yanıklarında ve güneş lekelerinde salatalık sütü etkili bir çözümdür. Eğer salatalık sütü yoksa pratik bir çözüm olarak salatalığı püre haline getirerek veya dilimleyerek güneş ışınlarından etkilenen, güneş yanığı olan kısımlara uygulayabilirsiniz. Acının azalmasını sağlarken cildin kısa sürede canlanmasına yardımcı olabilmektedir.

2
Salatalık dilimlerini buzdolabında bekleterek göz altı torbaları ve şişlikler için kullanabilirsiniz

3
Ciltteki şişlikleri indirir. İltihap ve tahrişi giderir.

4
Cildi ve gözenekleri sıkılaştırır. Rendelenmiş salatalığı yoğurt ile karıştırarak maske hazırlayıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

5
Salatalık suyunu cildinizi temizlemek için tonik olarak kullanabilirsiniz.

6
Saçları ve tırnakları güçlendirici etkisi vardır. Saçların sağlıklı uzamasını sağlar, tırnak kırılmalarını önler.

7
Salatalığın ağız sağlığı için de önemli faydası vardır. Bir dilim salatalığı damağınıza yerleştirdiğinizde ağız kokusuna yol açan bakterileri yok edebilirsiniz. Salatalığı yediğinizde mideyi yatıştırarak mideden gelen ağız kokusuna fayda eder.

Salatalık

8
Gün içerisinde içeceğiniz suyun içine ekleyeceğiniz salatalık dilimleri toksinleri atmanıza yardımcı olacak. Ayrıca cildinizin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

9
Diyet listelerinde sıkça yer rastladığımız salatalık kilo vermeye de yardımcı olur.

10
Selülit sorununuz ve-arsa salatalık bu sorunu gidermenize de yardımcı olabilir. Öğütülmüş kahve, bal ve salatalık suyunu karıştırın ve elde ettiğini karşımı 30 dakika boyunca masaj yaparak hafifçe cildin etkilenen kısımlarına uygulayın. Bu işlemi 1-2 hafta devam ettirdiğinizde selülit sorununu çözebilirsiniz.

11
İdrar söktürücü özelliği sayesinde kiloyu dengede tutma ve tansiyonu düzenleme konusunda da yardımcınız olacak. Salatalık bol miktarda su içerdiği için idrar yolu hastalıklarından korur. Düzenli olarak salatalık tüketimi böbrek taşı oluşması riskini azaltabilir.

12
Hazmı kolaylaştırır. Kalori miktarı çok düşük olan salatalığın 100 gramı 15 gram kalori içerir. Salatalık yüksek miktarda lif içermesi ile bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Salatalığın günlük tüketimi, kronik kabızlık için önemli bir faktördür.

Zayıflama için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz…

Göbek Yağlarından Kurtaran Reçete
Doğal Ödem Attırıcı Besinler Nelerdir
Tokluk Hissi İle Zayıflatan Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir