Ramazanda Ağız Ve Diş Sağlığı İçin ÖnerilerAğız Ve Diş Sağlığı İçin Öneriler

Ramazanın özellikle yaz aylarına denk gelmesiyle iftar ve sahur arasındaki sürenin fazla olması, beslenme düzeninin değişmesi ile 24 saat içinde tüketilen öğün miktarının ve sayısının azalması gibi etkenler ağız sağlığını olumsuz ynde etkileyebilmektedir.

Ramazan’da dişler fırçalanmadığı zaman iftardan sahura geçen vakit arasında ağızda kolayca üreme imkanı bulan bakteriler, kötü kokuya sebep olurken, diş çürüklerinin de artmasına neden olabiliyor.

Ramazan ayında ağız ve diş sağlığına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Oruç tutarken diş sağlığı için neler yapılmalıdır? İşte uzmanlardan öneriler…

Oruç tutarken neden ağız kokusu meydana gelir?

Ağızda oluşan diş çürükleri, iltihaplar ağız kokusunu tetiklemektedir. Ağız içinde oluşan bir bakteri üreyerek ağız kokusuna davetiye çıkarır.

Eskiyen köprü ve protezleriniz varsa, Ramazan’dan önce diş hekimine gidilerek tedavi olunması gerekmektedir.
Çünkü eskiyen köprü ve protezler gün geçtikçe gıda birikmesine yol açarak kötü kokulara neden olur.

Ağız kokusuna neden olan rahatsızlıklarda vardır. Üst solunum yolları enfeksiyonu ve mide rahatsızlıkları da ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Ağızdan nefes alınması ağız ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesine elverişli bir ortam oluşturur. Bu durum tükürük salgısını da azaltarak durum daha kötü hale gelir.

Ramazanda dişte oluşan çürüklere dikkat edilmeli!

Ramazan’da uzun süre oruç tutulduğu için yeme içme az olmaktadır. Ağızda oluşan tükürük salgısı da düşük seviyededir. İftar ve sahurda yenilen yemek sonrası ağızdaki asit-baz dengesi bozulur ve asit oranı artar. Özellikle de sahurda yemek yenildikten sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenemeyen plaklar sebebiyle bakteri üretimi artış gösterir.
Sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde üreyen bakteriler çürük artışına sebep olmaktadır.
Ramazan ayında diğer aylardan daha fazla tatlı alımı ve akşam atıştırmaları fazla olduğu için bakteriler artarak çürük oluşumunu hızlandırmaktadır.

İftar ve sahurdaki beslenmenin ağız ve diş sağlığına etkisi nedir?

Yemek yeme sayısı düştüğü için ağızdaki asit-baz oranı da buna bağlı olarak düşerek bakteri oluşumu artış gösterir. Oruç tutulmayan zamanlarda ara öğünler sayesinde ağız içindeki asit oranı düşerek denge sağlanmaktadır. Fakat oruçluyken ara öğün olmadığı için asit oranı artar. Ağızdaki asit oranını dengelemek için gün içerisinde ağız su ile çalkalanabilir.

Ramazanda ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?

Oruç tutarken de ağız ve diş sağlığımıza özen gösterilmelidir. Bunun için iftar ve sahurdan sonra dişler mutlaka özenle fırçalanmalıdır.
Ramazan ayı boyunca dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de iyi bir şekilde fırçalanarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca antiseptik gargaranın da kullanılması diş ve ağız temizliği açısından önemlidir.
Diş ipi kullanımı ve dilin fırçalanması da bakterilerin oluşumunu engelleme bakımından büyük önem taşımaktadır.
Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğu için ağız kokusuna da neden olur. Bu nedenle iftardan ve sahurdan sonra sigara içenler mutlaka ağız bakımı yapmalıdırlar.

 

Ramazan’da Ağız Kokusu İle Nasıl Başa Çıkılır
Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir