Şeker Hastalarının Ramazanda Dikkat Etmesi GerekenlerŞeker Hastaları Oruç Tutabilir mi

Şeker (diyabet) hastalarının Ramazanda oruç tutması hassas bir konudur. Şeker hastalarının uzun süre aç kaldıktan sonra iftar sofralarında tüketecekleri besinler çok büyük önem taşımaktadır.

Her diyabet hastası oruç  tutamayabilir. Ancak şekeri iyi seyreden, insülin kullanmayanların oruç tutabileceğini söyleyen uzmanlar, bu süreçte bir doktora danışılması gerektiğini vurguluyor.

Oruç Tutan Diyabet Hastaları İçin Uzmanlardan Öneriler:

Gün içerisinde dinlenmeye alışmış olan sindirim sistemi normal düzeye geçerken dikkatli olunması ve yavaş yenmesi gerekiyor.
Acele etmeden, besinler arasında ara vererek, bir öğünü en az 20 dakikaya yaymak diyabet hastaları için önem taşıyor. Aksi takdirde hızlı yemek yendiğinde, kan şekeri çok hızlı yükselmeye başlıyor ve bu durum, hem diyabet hastaları için hem de kilo problemi yaşayan veya kilosunu korumak isteyenler için olumsuz bir durum oluyor.

Sahur ve iftarın yanı sıra gece saat 22.00 -23.00 arasında alınacak bir ara öğün ile gün içerisindeki öğün sayısını üçe çıkarmanın önemli olduğunu belirten uzmanlar ekmek, hamur işi, pirinç pilavı, makarna, patates ve şekerli yiyecekler gibi basit karbonhidratları tüketmemek gerektiğini söylüyor.

Havuç ve bezelye gibi karbonhidrat değeri yüksek sebzeler konusunda da uyaran uzmanlar az ve dikkatli ekmek tüketmenin, mümkünse hazmı kolaylaştıran tahıllı ekmekleri tercih etmek gerekiyor.

Ramazanda tatlı tüketimi diyabet hastaları için tehdit oluşturuyor.
Diyabet hastaları güllaç gibi iftarlardan sonra servis edilen tatlılar yerine meyve yemeyi tercih etmeli. Şeker oranı, insülin endeksi yüksek olan meyveler daha dikkatli ve az tüketilmelidir.

Ramazan boyunca tatlı isteği engellenemediği için, glisemik indeksi düşük atıştırmalıkların tüketilebilir.

Uzmanlardan glisemik indeksi düşük atıştırmalıklar için üç öneri:

– 1 kutu light süt (200 ml) + 1 meyve ya da 3 kayısı ya da erik + 2 tam ceviz

– 1/2 paket light bisküvi + 1 su bardağı ayran

– 2 dilim tahıllı ekmek arasına beyaz peynirli tost gibi ara öğünler ile tatlı krizlerinin önüne geçmek mümkün.

Besin değeri düşük, boş enerji kaynakları olan şekerli ürünler tüketildiğinde kan şekeri ani bir şekilde yükseliyor. Nefsinize yenik düşüp tatlı yerseniz arkasından mutlaka protein içeriği yüksek besinler almalısınız. Proteinli gıdalar mideden geç boşalarak kan şekerinin hızlı yükselmesini engelliyor.

Kalp Hastaları Oruç Tutabilir Mi
Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalı
Kronik Rahatsızlığı Olanlar Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli
Aç Karnına Su İçmenin 10 Nedeni

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir