Aç Karnına Su İçmenin 10 NedeniAç Karnına Su İçmek

Sağlıklı bir vücut için su çok önemlidir. Vücut ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır.

Genç, diri ve sağlıklı bir cilt için su tüketmek, yüzde oluşan kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerine koruyucu bir kalkandır. Vücudumuza zarar verebilecek bazı hastalıkları su içerek önleyebiliriz. Vücudun su ihtiyacı karşılanmadığında, çeşitli olumsuz kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Her gün 8 bardak su içilmesi gerekmektedir. Çünkü insan vücudunda beyninin yüzde 75’i, kanının yüzde 92’si, kaslarının yüzde 75’i, kemiklerinin yüzde 22’si sudan oluşmaktadır.

Günlük içeceğiniz yaklaşık 160 ml’lik 8 bardak suyun 2- 4 bardağını aç karnına içerek suyun faydalarından daha çok yararlanılmaktadır.

Sabahları uyandıktan sonra aç karnına mutlaka 1 – 2 bardak su içilmelidir. Gün boyunca da vücut susuz bırakılmamalıdır. İçtiğiniz su, hastalıklar ile savaşmanızda büyük yarar sağlayacaktır.

Eğer sabahları aç karnına su içmekte zorlanıyorsanız ilk önce 1 bardakla başlayıp kademeli olarak arttırabilirsiniz. Suyu içtikten en az 30 dakika sonra yemek yemelisiniz. Yemekten sonra iki saat boyunca su içmeyin.

Sabahları içeceğiniz suyun içine limon veya salatalık salatalık dilimleri atarak içimini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca limonlu su içmek de sağlık için çok yararlıdır.

Limonlu Su İçmenin Faydaları

Aç Karnına Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Su, genel sağlık için çok önemlidir. Su vücudunuzdaki sıvı dengesi için gereklidir.

Her gün aç iken su içmek, lemfatik sistemi temizlemeye ve dengelemeye yardımcı olur. Bu da bağışıklığın seviyelerinin yükselmesine yol açar. Güçlü bir bağışıklık sistemi, çeşitli hastalıklardan korunmanıza ve sıklıkla hastalanmanıza engel olur. Bağışıklık sisteminiz sağlıklı ve iyi çalışıyorsa, enfeksiyonlarla mücadele edebilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Sabahları aç karnına su içtiğinizde, tüm toksinlerinizi serbest bırakırsınız ve bu da sindirim sisteminizi geliştirecektir.

Su, açlık hissini bastırarak daha az aç hissedecek ve yeme isteğiniz azalacaktır. Gereksiz ve fazla yemeyi de önlemiş olacaksınız.

Sıkı bir diyet yapıyorsanız, daha fazla su kaybedersiniz. Suyun kalorisi yoktur, böylece olumsuz bir sonuç çıkarmadan istediğiniz kadar içebilirsiniz.

Toksinleri Vücuttan Atar.

Vücut gece boyunca kendini yeniler. Aç karnına içilen su bağırsakları ve idrar yollarını çalıştırarak vücudu bu zararlı toksinleri temizlemesini sağlar.

Bol miktarda su içmek, kas hücrelerinin ve yeni kan hücrelerinin üretimini arttırmada yardımcı olabilir.

Su içtiğinizde kendinize detoks yapıyorsunuz demektir. İçtiğiniz su ne kadar çok olursa, vücudunuz o kadar temizlenir. Ayrıca şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Uyandıktan hemen sonra içilen su, kolonu arındırarak besin maddelerini daha kolay absorbe eder.

Metabolizmayı Hızlandırır.

Aç karna su içmek, metabolizma hızınızı en az% 24 artırabilir. Artan metabolik hız, gelişmiş bir sindirim sistemi anlamına gelir.

Diyettesiniz ve sıkı bir diyet uyguluyorsanız mutlaka aç karını su için. Su içmek yiyecekleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde sindirmenizi sağlar.

Sindirim Sistemini Düzenler.

Aç karnına su içmek, sindirim sisteminizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, aç karnına içeceğiniz 1 -2 bardak su, bağırsak hareketlerinizi canlandırarak ve düzenli olmasını sağlayacak. Özellikle kahvaltıdan önce su içmek, kabızlığı önlemeye yardım eder.

Enerjinizi Arttırır.

Halsiz hissediyorsanız, aç karnına 2 bardak su içmelisiniz.

Aç iken su içmek, kırmızı kan hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlar. Daha fazla kırmızı kan hücresi kanda daha fazla oksijene neden olur. Bu da, daha fazla enerjiniz olmasını sağlar.
Aynı zamanda sabahları karşılaşılan , uyku halini ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

Baş Ağrısını Engeller.

İnsanların baş ağrısı çekmelerinin sebeplerinden biride su içmiyor olmalarıdır. Dehidratasyon*, baş ağrılarının önde gelen nedenlerinden biridir.

Su, baş ağrısını önlemeye yardımcı olmaktadır. Baş ağrısı çekmek istemiyorsanız, güne sabah bir bardak su ile başlayın. Gün boyuncada su içmeyi ihmal etmeyin.

Bol su tüketimi aynı zamanda baş ağrısı haricinde, kötü nefes ve diğer ağız bakteri enfeksiyonlarını önler.

* Dehidratasyon; İnsan bedenin aşırı derecede sıvı kaybetmesine verilen isimdir.

Cildi Temizler Ve Parlaklığını Arttırır.

Su içilmemesi, dehidratasyon neden olmaktadır.

Dehidratasyon* deride erken kırışıklıklar ve derin gözeneklere neden olur.

Yapılan bir araştırmada, aç karnına 500 ml su içilmesinin deride kan akışını artırdığı ve cildi parlaklaştırdığı bulundu. Ayrıca, gün boyunca daha fazla su içmek vücudunuzun toksinleri bırakması anlamına gelir ve bu da cildinizi daha parlak gösterecektir. Vücudunuzda fazla toksin olduğunda, lekeler ve donuk ciltler olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Mide Yanması ve Gastrit Gibi Problemlerinde Yardımcıdır.

Hazımsızlık, midede asit artışı nedeniyle oluşur. Asit yemek borusuna geri döndüğünde mide ekşimesi neden olur.

Aç karna su içtiğinizde, bu asit seyreltilerek çözülür. Ayrıca,kahvaltı için mideniz için bir başlangıç ​​noktası oluşturur.

Birçok hastalık mideden kaynaklanır. Aç karna su içtiğinizde, karnınızı sağlıklı hale getirmek için dev bir adım atarsınız.

Böbrek Taşları ve Mesane Enfeksiyonlarını Önler.

Uyandıktan hemen sonra içilen su, böbrek taşlarının ve mesane enfeksiyonlarının önlenmesi için önemlidir. Boş bir mideye içilen suyun böbrekte taşlara yol açan asitleri sulandırdığı bir gerçektir. Düzenli olarak içtiğiniz su ile, toksinlerin neden olduğu çeşitli mesane enfeksiyonlarına karşı korunursunuz.

Uyarılar:

İçtiğiniz suyun temiz ve iyi kalitede olmasına dikkat edin. Eğer musluk suyu içecekseniz, içme suyu standartlarına uygun olduğundan emin olun.

Uzun süreli dehidratasyon, romatoid artrit, migren, angina, kolit, dispepsi, hipertansiyon, obezite, hemoroit, meme kanseri, akciğer tüberkülozu, böbrek taşları, sinüzit ve rahim kanserlerine neden olabilir!

İster aç ister tok olun su içmeyi ihmal etmeyin. Su Allah’ın bize sunduğu bu önemli, etkili ve sağlıklı nimettir. Susuzluğunu gidermek için içebileceğiniz en iyi içecek SUDUR.

 

Günlük Su Miktarına Dikkat
Ağız Kokusunun Nedenleri
Kalp Krizinden Korunmak İçin Su İçin

2 Yorum

  1. Zeynep 1 Haziran 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 1 Haziran 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir