Saça Zarar Veren HatalarSaça Zarar Veren Hatalar

Saçlar kadınların en büyük hazinelerinden biridir. Gözümüz gibi baktığımız saçlarımıza bilmeden zarar verebiliyoruz.

Saçlara bakım yapıyoruz, değişik modeller veriyoruz. Saçlarımıza özen gösterirken, ne yazık ki bazen kendimiz zarar verecek bir çok hata yapıyoruz.

Saçlarımız güzel gözüksün derken gün içerisinde bilinçsizce yaptığımız bazı hatalar var. Bence artık bu hatalara son vermenin zamanı geldi. Peki nedir bu hatalar?

Bu hataların en başında ıslak saçlar geliyor.

Islak Saçlar

Islak Saç

Saçları çok ıslakken taranmamalıdır. Saçlarınızı ıslakken taramanız saç köklerinizin kırılmasına yol açar. Saçınızı havluya yumuşak hareketler ile kurulayıp saçlardaki suyu emdirin ve yavaş hareketlerle saçınızı tarayın.

Saçlar ıslakken yapılan ikinci hata ise; duştan çıkar çıkmaz saçların toplanmasıdır. Islak saç kuru saça göre daha zayıf ve kırılgan olduğu için daha çok yıpranır. Saçlar kuruyana kadar açık bırakılmalıdır.

Duşta Sıcak Su

Sıcak Su

Sıcak su, saçların matlaşmasına, kurumasına neden olan en büyük etkenlerden biridir. Bilindiği üzere sıcak su cilde de zarar vermektedir. Çok sıcak suyla yıkanmak yerine su sıcaklığını biraz daha düşürülebilir.

Şampuan Kullanımı

Şampuanı Fazla Kullanmak.

Gereğinden fazla şampuan kullanmanılmak saçlarınızı temizliyor gibi görünebilir fakat, fazla kullanılan şampuan saçınızdaki doğal yağı alır.

Saçlarınızı fazla oynamayın

Saçınızla Fazla Oynamayın

Saçlarınızla çok oynuyorsanız bu huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Çünkü saçları fazla ellediğinizde saç dipleriniz yağ salgılar. Saçlarınızı sık sık yağlanır. Saçlarınız hem kötü bir görünecek hem de saçlarınızı daha sık yıkamanız gerekecektir. Saçların fazla yıkanması saçların kuruması,parlaklığının azalması demektir.

Postiş kullanmak

Postiş

Son zamanlarda artış gösteren postiş kullanım ıda saçlara zarar vermektedir. Kuaförlerde uygun fiyatlara takılan postişler, birçok kadında kellik ve saç kıran gibi sorunlara sebep oluyor.

Saç Şekillendiriciler, Saç Kurutma Makineleri ve Fön

Saç şekillendirici kullanımı

Maşa
Saçlarını dalgalı seven bayanlar maşa gibi elektronik saç şekillendiricilerine yönelmektedir. Yüksek ısı ile yapılan dalgalar, saçların yanmasına ve zarar görmesine neden oluyor. Saçlara dalga vermek isteyen bayanlar ısılı şekillendiriciler yerine bigudileri tercih edebilirler.

Fön

Saça her gün ısı uygulamak saçlarınıza yapabileceğin en büyük kötülüklerden biridir. Her gün saça fön çekmek,saçın kırılmasına ve matlaşmasına sebep olur. Bazı günler doğal saç modellerini tercih edin.

Saç kurutma makinesi kullanımına dikkat

Kurutma Makinesi

Islak saçla durmak sizi rahatsız etmiyorsa veya çok acil bir yere gitmeniz gerekmiyorsa veya ıslak saç baş ağrısı yapmıyorsa saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutmayın. Toka ile bağlamadan saçlarınız salık bir şekilde kurusun.Saç kurutma makineleri hem fazlaca radyasyon sağlıyor, hem de saça fön çekmek gibi kurutuyor ve matlaştırıyor.

Saç Örgüsü

Saç Örgüsü

Yazın sıcaktan dolayı bir çok kadının tercihi olan saç örmekte saça zarar vermektedir. Çok sıkı yapılan örgüler saçların kırılmasına neden olur. Bu yüzden örgü yaparken biraz gevşek bırakmaya dikkat edin.

Balerin Topuzu

Balerin Topuzu

Saçların sıkı bir şekilde toplanarak yapılan balerin topuzu saçlarınıza ciddi zararlar vermektedir. Sıkı topuzlar yerine salaş ve dağınık topuz modelleri tercih edilmelidir.

At Kuyruğu Modeli

At Kuyruğu

Bir çok bayanın vazgeçemediği bir saç toplama stili de at kuyruğudur. Çok sıkı bir şekilde toplanarak yapılan at kuyruğu saçların zayıflayarak kırılmasına sebep olur. Özellikle saçları lastikle sıkıca toplamak iki kat fazla zarar vermektedir. At kuyruğunu çok sıkı olmayacak şekilde biraz daha aşağıdan yapabilirsiniz.
Bu saç modelini çok sık kullanıyorsanız biraz ara vermeyi denemelisiniz. Örneğin işte ya da okulda saçlarınızı her gün toplamak zorundaysanız; en azından haftasonu salş topuzlar yada saçları salık bırakarak saç diplerinizi, saçlarınızı dinlendirin.

Arkaya yatırılmış saç modeli

Arkaya Yatırılmış Saç

Son zamanlarda ünlü oyuncularında tercih ettiği saç trendlerinin başında arkaya yatırılmış saçlar moda. Fakat saçları arkaya yapıştırmak için kullanılan ürünlerde bulunan kimyasal foliküller saçlara zarar verebilir. Eğer bu saç modelini kullanmayı tercih ederseniz eve döner dönmez saçlarınızı mutlaka yıkamalısın.

Kazıtılmış saç modeli

Kazıtılmış saç

Son dönemlerde moda olan ve bir çok ünlü ismin tercih ettiği saç stillerinden biri de kazıtılmış saçlardır. Tercihiniz bu modelse kazıtma işleminde kullanılan cihazların temiz olmasına dikkat edin. Kullanılan cihazın hijyenik olmaması deri hastalıklarının bulaşmasına sebep olabilir. Bu sebepten tanıdığınız ve temizliğine güvendiğiniz kuaförleri tercih edin.

Saç Kırıkları İçin Muz Maskesi
Saçlar İçin Sarımsak Mucizesi

2 Yorum

  1. Gökçe Deniz 25 Nisan 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 25 Nisan 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir