Karın Yağlarından Kurtaran Süper İkiliKarın Yağlarından Kurtaran İkili

Yapılan araştırmalarda avokado ve yumurta ikilisi karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olduğu tespit edilmiş.

A, D, E, B grubu vitaminleri ile fosfor, demir, çinko minerali içeren yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli ikinci proteindir ve ‘örnek protein’ olarak kabul edilir.
Günde iki adet yumurta protein ihtiyacımızın %20’sini karşılar.

Büyük bir yumurta 70 kalori içerir; bu yumurtanın 6 gramı protein, 5 gramı yağ ve 186 miligramı kolesteroldür.

Yumurtanın beyazında sodyum ve magnezyum; sarısında ise demir, kalsiyum, çinko, kolin daha fazla miktarda bulunur.

Yumurtanın sarısında; A, D, E vitaminleri ve kolini beyazına göre oldukça fazla içerir. İki kısmın da besin değeri yüksek olduğu için yumurta bir bütün olarak tüketilmelidir.

Yumurta, hem kalp ve karaciğer hastalıklarından korunmak hem spor yaparken kas gücünü artırmak hem de tok kalmak için önemlidir

Avokado, yağ yakan yağlar grubunda kabul edilmesine rağmen aslında çok şifalı bir meyvedir.

Avokado; A, C, E ve B6 vitaminleri ile potasyum, lutein ve lifin iyi bir kaynağıdır. Demir, magnezyum ve folat oranı da gayet iyidir. Muzdan daha çok potasyum içerir. Avokadodaki enerjinin %85’i yağdan gelir. Diğer meyvelere göre çözünebilir lif oranı daha yüksektir ,dolayısıyla sindirim sisteminin de iyi çalışmasına yardımcı olur.

Bir orta boy avokadonun yarısı yaklaşık 142 kaloridir ve birçok meyveye oranla daha fazla kalori-yağ içerir. Ancak avokadonun içeriğinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri hem uzun süre tok tutucu hem de yağ yakımını destekleyici etki gösteri. Bu yağ asitleri aynı zamanda zeytinyağında da bulunur ve kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesini de önleyerek kalp damar hastalıkları için en iyi doğal ilaç olarak karşımıza çıkar.

Avokadoları soyduktan sonra kararmamalarını önlemek için limon önerilir. Özellikle salata ve sandviçlerde kullanılan avokado ile ızgara et, tavuk veya ızgara sebzelerin yanında dip sos yapılabilir.

1/4 oranında avokado, 1 tatlı kaşığı yağa eş değerdir ve diyettekilerin bu miktarlara dikkat ederek tüketmesi önemlidir.

Avokado ve yumurtayı beraber tüketerek karın yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Avokado ile yapılan lezzetli omlet tarifi için TIKLAYIN….

Sağlıklı Yaşam İçin Avokado – Avokadonun Faydaları
Avokadolu Dip Sos
Ballı Cevizli Avokado Sosu
Yoğurtlu Avokado Salatası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir