Kilo Almak İsteyenler İçin ÖnerilerKilo Almak İsteyenler İçin Öneriler

Hep diyetlerden ve kilo vermekten söz ediyoruz. Ancak  aksine kilo almak isteyenlerde var. Kilo almak isteyenler için önerilerimiz.

Zayıflıkta kilolu olmak kadar tehlikelidir. Zayıf olan kişilerde kalp yetmezliği ve osteoporoz oluşma riskinin artmaktadır.

Kilo veremeyenler kilo almak isteyenlere “Bol bol çikolata ye, cips, hamur işi ye kiloları alırsın. ” diye öğütlerde bulunurlar. Kilo almak sanıldığı kolay değildir.

Kilo almak isteyenler ilk önce bir  Endokrinoloji uzmanı doktora muayene olmalılar. Tüm tetkikler yapıldıktan sonra uzmanın önerileri göz ardı edilmemelidir.

Kilo Almak isteyenler İçin Tavsiyeler:

Ortalama yarım saatlik bir koşu veya yürüyüşün ardından yemek yemek en etkili adımdır.

Kalorisi yüksek olan ürünlere yönelmek olacaktır. Karbonhidrat değeri yüksek olan yemekler, sizin için etkili sonuçlar doğuracaktır. Karbonhidrat destekli ürünleri tüketerek, daha hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Yanınızda mutlaka  kuru meyve bulundurun. Kuru meyvelerin kalori içeriği yüksek olmakla birlikte posa, vitamin ve mineral içeriği olarak da oldukça zengindir.  Kuru meyveler ara öğünlerde tüketildiği zaman hem sağlıklı beslenir, hem de enerji katkısı sağlamış olursunuz.

Ara öğünlerinizin birinde sütlü tatlı tüketin. Sütlü tatlılar, protein ve kalsiyum alımınıza katkı sağlar ve aynı zamanda kilo almanız için ihtiyacınız olan enerji için iyi bir destekleyicidir. Severek tüketeceğiniz sütlü tatlıların üzerine ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlardan ilave ederek kilo almaya destek olursunuz.

Kahvaltıda çay yerine taze sıkılmış meyve suyu, süt tercih etmelisiniz. Taze sıkılmış meyve suları vitamin deposudur; bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. 1 büyük bardak taze sıkılmış meyve suyunun kalori içeriği 3-5 porsiyon meyveye denk gelmektedir.

Asitli içecekler tüketmeyin. Asitli içecekler yerine ev yapımı limonata veya meyve suyu tercih edin. Daha doğal ve sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Limonatanıza, kompostonuza bal veya pekmez ilave etmeyi unutmayın.

Sigarayı bırakın. Sigaranın iştahı kapattığı için yemek yemeyi engellemektedir.

Sıvı tüketimine dikkat edin. Günlük ortalama 1,5-2 litreden fazla su tüketmemeye çalışın. Gereğinden fazla su tüketildiği zaman  midede doygunluk hissi artar ve farkında olmadan ihtiyacınızdan az besin tüketirsiniz.

Düzenli yemek yiyin. Düzenli yenen yemek  size en büyük kiloyu sunacaktır.

Yemeklerin yanında içecek tercih etmeyin. Çünkü içecekler midede yer kaplar, tokluk hissi verir ve çabuk doymanıza neden olur. Su dahil diğer içecekleri  yemekten ortalama 30-45 dakika önce veya 30-45 dakika sonra içmeye özen gösterin.
Salataların içine ceviz, zeytinyağı, peynir, zeytin ve haşlanmış yumurta ilave edin.

Besin değeri yüksek , kalori oranı fazla besinler tüketin. Enerji içeriği yoğun olan besinlere (ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, kuru meyveler, sütlü tatlılar, malt içecekleri, evde yapılmış kekler, tahin, pekmez gibi) günlük beslenmenizde sıklıkla yer verin.
Egzersiz yapın lakin, yaptığınız egzersizler yağ yakmaya yahut kalori eritmeye dönük olmasın.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Kilo Almak İsteyenler İçin 400 Kalorilik Karışım
Sigarayı Bırakmak İsteyenler Kilo Almaktan Korkmayın
Kilo Almadan Süt Arttırmak İçin 10 Öneri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir