Shea Yağı İle Cilt BakımıShea Yağı İle Cilt Bakımı

Shea Yağı, Afrika’da yetişen mucizevi bir ağaç olan Shea Ağacı, diğer bilinen adı ile Karite Ağacının fındıklarından çıkarılan, tüm vücut ve yüz için nemlendirici amaçlı kullanılabilen çok yararlı olan bir yağdır.

Shea yağı, cildin ihtiyacı olan pek çok vitamini içinde barındırmaktadır. Bu mucizevi yağ; A, D, E ve F vitaminleri yönüyle oldukça zengindir.

A ve D vitaminleri cildinizi canlandırırken,  E vitamini ise cildinizi yeniler. F vitaminini ise cildi sıkılaştırıcı özelliği vardır.

Shea yağı günlük bir nemlendirici olarak kullanıldığında cildin kurumasını önleyecektir. Laboratuvar testleri ile shea yağının mükemmel bir nemlendirici olduğu kanıtlanmıştır. Shea yağı cilt tarafından çok hızlı emilir.

Shea Yağı Nerelerde Kullanılır?

Geleneksel olarak  Shea yağının , sert Afrika havasında bir güneş engelleyici, koruyucu bariyer oluşturmak için kullanılmıştır. Shea yağı ultraviyole güneş ışınlarına karşı doğal bir güneş koruyucudur SPF3 civarında bir koruma sağlar.

Shea yağı, diğer cilt problemlerinde de kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kuru cilt, güneş yanığı, lekeler, gerilmeler ve dermatit etkili bir rahatlama olduğu kaydedildi.

Egzama, çeşitli alerjik durumlar ve kaşıntılar da rahatlama sağlamaktadır.

Böcek ısırıklarında acıyı ve kaşıntıyı azaltır.

Nemlendirici etkisi ve ciltte oluşturduğu koruyucu tabaka sayesinde, cildin rüzgara, güneşe ve soğuğa karşı dayanıklılığı arttırır.

Shea Yağı - Shea Butter

İçeriğindeki yüksek miktarda A ve E vitamini sayesinde, kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Makyaj yapmadan önce cildinize ince bir tabaka sürebilirsiniz.Böylece yaptığınız makyaj daha pürüzsüz görünecektir.

Shea yağı, çok iyi bir dudak nemlendiricisidir.

Shea yağının anneler için de iyi bir alternatif. Yüksek orandaki besleyici özelliği ile cildin doğal bir şekilde yumuşak kalmasını sağladığı için bebeklerin hassas ciltlerinde anneler güvenle kullanılabilirler.

Hamilelikte oluşan çatlakların önlenmesinde faydalıdır.

Çatlak, yara ve yanık izlerini nemlendirip, görüntünün düzeltilmesinde kullanılabilir

Cildin esnekliğini korumada etkilidir. Shaea yağı, cildin yumuşak ve elastiki bir görünüm kazanmasını sağlar.

Tıraş öncesi cilde uygulandığında tıraş makinesinin veya tıraş bıçağının cilde sorunsuz akmasını sağlar ve tıraş makinesinin yanması ve kırmızı darbeleri önleyerek rahat tıraş sağlarken tıraş sonrası tahrişi de engellemiş oluyorsunuz.

Ayaklarınızı yumuşatmak ve ayak parmak mantarından kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

Diz, dirsek ve topuk gibi zamanla sertleşen yerleri yumuşatıyor. Çatlayan topuklar için yatmadan önce shea yağı uygulayıp ve pamuk çorap giyilip yatılır.

Akneler için faydalıdır. Akne için, yüzün temizlendikten sonra ince bir tabaka uygulayarak birkaç saat sonra durulaması öneriliyor.

Shea Butter – Shea Yağı Nedir Ve Kullanım Alanları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir