Kilonuzu Sabit Tutmak İçin Neler YapmalısınızVerilen kilo nasıl korunur

Harika diyetler uyguluyorsunuz ve başarılı oluyorsunuz. Peki kilonuzu koruyabiliyor musunuz?

İstenilen kiloya ulaşıldıktan sonra en önemli şey kilonun korumasıdır. Yapılan araştırmalarda kilo verenlerin yüzde 80’inin verdikleri kiloları koruyamadıkları hatta fazlasıyla geri aldıkları gözlemlemiştir.

Verilen kiloların geri alınmasının sebebi kilo koruma yönteminin yeteri kadar bilinmemesidir.

Kilo verdikten sonra rahat davranmayın.Unutmayın ki yeni verilen kilolar da hemen geri alınabilir. Sık sık sabahları aç karnına tartılarak kilo alıp almadığınıza bakın. Yeni alınan kilolar çok çabuk verilebilir.Kilo almışsanız  hemen vermeye çalışın. 1-2 kilodan bir şey olmaz demeyin.

Peki kilonuzu nasıl sabit tutabilirsiniz? İşte diyet uzmanlarından verilen kiloyu sabit tutmak için öneriler…. 

1- Porsiyonları yarı yarıya azaltın.

Öncelikle ana öğünlerde tükettiğiniz besinleri yarıya indirin. Zamanla ne kadar kilo kaybettiğinizi fark edecek, bu uygulamayı hep sürdüreceksiniz. Böylece çok büyük porsiyonlar yemek yerine daha fazla çeşitten yarım porsiyonlar yiyerek aldığınız besinleri çeşitlendirmek ve midenizin dolduğunu hissetmek sizi mutlu edecektir.

2- En az iki hafta yediklerinize yağlı soslar eklememeye çalışın.

Salatalarınıza, yemeklerinize, yağlı salata sosları, yağlı peynir sosları, ketçap, mayonez gibi soslar ilave etmeyin. Böyle eklemeler yerine, susam tohumu, keten tohumu gibi tohumları, kuru meyveleri ve sadece 1-2 tatlı kaşığı zeytin yağı, limon ve sirke ilave etmeyi deneyin.

3- Fast fooddan  uzak durmaya çalışın.

Fast-food’u tercih ettiğinizde hamburger yiyeceksiniz, sossuz, mayonezsiz, ketçapsız tüketmeye, bol yeşillikli ve sossuz salata almaya, bu beslenmeyi diyet ayranla birlikte tamamlamaya çalışmalısınız. Böylece her hafta, bir tatlı kaşığı mayonezde bulunan beş gram yağdan kaçınmış olacaksınız.

4- Bardağınız sürekli suyla dolu olsun.

Günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Bir su şişesi edinmeli ve sürekli olarak onu yanınızda taşımalısınız. Her saat başı alarmınızı kurarak, su içeceğinizi kendinize hatırlatabilir, günde normal olarak 8 bardağı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Su, sağlığın da, her türlü zayıflama diyetinin de temelidir.

5- Doğru alışveriş yapın!

Yeme planlarınızı önceden oluşturun ve hafta sonu alışverişe çıkarken, yemek planınızı oluşturmuş olarak yola çıkın. Çalışıyorsanız, ara öğünlerde yiyebilmek için, taze ve kuru meyveler, meyveli yoğurtlar gibi bazı sağlıklı besin seçeneklerini önceden hazırlayın.

6-Bahane bulmayı bırakın.

Çok yorgunum, uyumaya ihtiyacım var, çalışmak zorundayım, yemek yapmam gerek gibi cümleleri söylemek kolay, egzersiz yapmak zahmetlidir. Kendinizi kandırmamalı, arkadaşlarınızla veya ailenizle spor merkezlerine yazılmalı, parklarda, bahçelerde, yürüyüş yollarında egzersiz yapmayı unutmamalısınız.

7-Değişiklikler deneyin.

Bu süre içerisinde kırmızı et, peynir, tavuk ve diğer protein kaynaklarını rahatlıkla tüketebilir ve yine de kilo kaybedebilirsiniz. Böyle bir programla hem daha fazla yiyebilir hem de diyetin sıkıcılığından kurtulmuş olursunuz.

8- Porsiyonlarınıza dikkat edin.

Yemekler ve tatlılar servis edilirken daha küçük tabaklar kullanın. En küçük boydaki kaseleri kullanarak bir kez servis alıp, ikinci servisten uzak durmaya gayret edin.

9- Kalp atışlarınızı hızlandırın.

Yürüyüşlerinize ve normal egzersizlerinize ek olarak kalp atışlarınızı hızlandıracak, tenis, yüzme, gibi daha yoğun sporlara yönelin. Hem fazla kalorileri harcayın, hem de daha eğlenceli dakikalar geçirin.

10- Asla mutfakta durmayın.

Eğer kendinizi tutamıyorsanız, mutfakta oturmayın. Özellikle gece atıştırmalarından kaçınmak istiyorsanız, mutfağın kapısını yemekten sonra kapatmalı ve mutfağa kesinlikle uğramamalısınız. Unutmayın, bir lokma, arkasından yeni lokmaları getirecektir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir