Rutubet Nasıl Önlenir Ve Rutubet Kokusu Nasıl GiderilirRutubet Ve Rutubet Kokusu Nasıl Önlenir

Rutubet her evde olması muhtemel bir durumdur. Genellikle  bir çok evin kuzey kısmına bakan ve güneş görmeyen duvarlarında meydana gelmektedir.

Rutubet Nedir?

Rutubet, bir nem birikmesidir. Özellikle soğuk odalarda oluşan bir durumdur.

Özellikle yağmurlu dönemlerde evdeki en büyük sorun haline gelir. Yağmurun duvara ya da tavan içine geçmesi rutubet oluşmasına sebep olur. Bu oluşan rutubet kötü kokuya sebep olur.

Rutubetli ortamlardaki koku hem ev eşyalarına hem de kıyafetlere sinmektedir. Bu olaşan koku bir çok kişiye rahatsız etmektedir. Özellikle astım ve alerjik rinit gibi solunum yolu hastalarının tedavi sürecini etkilemektedir.

Rutubet Nasıl Önlenir?

İlk başta evde rutubet varsa ev mutlaka her gün havalandırmalıdır. Kış günlerinde en az 30 -40 dakika, yaz günlerinde mümkün olduğunca uzun zaman ( tüm gün ) camları açarak ev havalandırılmalıdır. İçeride biriken nemli hava temiz hava ile değişerek rutubeti önlenebilir.

Soğuk odalara banyo ve yemek buharının gitmesini engellemektir. Çünkü soğuk odalara giden nemler duvarlara tutunarak orada bir su akıntısı şekli ortaya çıkarmaktadır.

Evlerde ısıtıcı olarak kullanılan tüp gaz ile çalışan ısıtıcılarda odanın fazlasıyla nemlenmesine neden olarak rutubet oluşturabilir. Bu sebeple ne kadar az tüp gaz ile çalışan ısıtıcı kullanırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Kış aylarında evinizde tüple çalışan ısıtıcılardan kullanıyorsanız bir süreliğine bunları bırakmanız gerekecektir.

Bir miktar kahve telvesiyle bir miktar toz hardalı karıştırın. Hazırladığınız karışımlar tabak, tencere gibi eşyaları ovarak bu eşyalardaki rutubet kokusunu azaltabilirsiniz.

Piyasada satılan nem alma cihazlarını kullanarak evde bulunan fazla nemi alabilirsiniz. Böylece rutubetin asıl nedeni olan fazla nem evden uzaklaşacak, evdeki rutubet kokusu azalacaktır.

Rutubet kokusunu gidermek için evinizdeki bitkileri bir süre evden uzaklaştırın. Bitkiler evdeki nemi yükselteceğinden rutubet kokusunu arttıracaktır.

Su tesisatını kontrol edin. Su damlatan boru duvarı ıslatıp rutubet oluşturur.

Evdeki ısıtma sisteminizi kontrol edin. Bozuk kalorifer ya da doğal gaz peteği vb. arızalar rutubet sorununa yol açabilir. Her odanın eşit şekilde ısıtılmasını sağlayın.

Evin içinde çamaşır kurutmak evdeki nemi arttırır. Kapalı bir balkonunuz varsa bitki ve çamaşırlar için burayı değerlendirmelisiniz.

Evinize boya yaptıracaksanız, boya yapılırken anti-küf boyaları (nem giderici boya) tercih edin.

Rutubet Kokusu Nasıl Geçer?

Bir kutu veya bir kaba ağzı açık olarak kaya tuzu koyun. Tuzun üzerine 8 – 10 damla Lavanta yağı damlatıp odanın bir köşesine yerleştirin. Tuz rutubeti alacak ve lavanta güzel koku verecektir.

Kedi kumunun emicilik özelliği yüksektir. Kedi kumu ile istenmeyen nemleri yok edebilirsiniz.

Kaya tuzu lambası yakabilirsiniz. Hem etrafa güzel koku yayar hem de nemi önler.

Bütün bir portakalın üzerine karanfil saplayıp, ağzı açık bir kutunun içine sofra tuzu koyun. Tuz kutusuyla karanfilli portakalı rutubet kokusunun bulunduğu bölgeye yerleştirdiğinizde kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Rutubet kokusunu gidermek için bir sprey şişesine biraz suyla karıştırılmış çamaşır suyu koyarak, duvarlara sıkabilirsiniz. Ancak çamaşır suyunun ağartıcı özelliğini unutmayın. Bunu uygun yerlere sıkmaya çalışın. Bu işlemi yaptığınızda evdeki rutubetli alanları toz deterjanla hazırladığınız suyla silebilirsiniz. Bunun için arap sabunu da kullanabilirsiniz. Bu işlemin ardından evinizi güzelce havalandırmalısınız.

Bu önlemleri alarak öncelikle rutubeti önleyebilir ve rutubet kokusundan korunabilirsiniz. Kolay gelsin…

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Gider

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Temizlenir

Ev İşlerini Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

2 Yorum

  1. Yağmur Sağlam 16 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 16 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir