Akneye Sebep Olabilecek GıdalarAkneye Sebep Olabilecek Gıdalar

Sivilce tedavisi görüyorsanız tedaviniz ile birlikte gıdalara da dikkat etmelisiniz.

Kişiye göre sivilce yapan besinler değişebilir ancak kişi kendisi sivilce yapan gıdayı tespit ettiğinde daha kontrollü tüketebilir.

Sivilce Yapan ve Sivilceyi Arttıran Besinler

Süt Ürünleri

Birçok kişide süt ürünleri sivilceleri kötüleştirebiliyor. Eğer süt ürünleri tüketmek veya süt içmek gerekiyorsa, sertifikalı organik ürünleri satın almak gerekiyor.
Sütün doğal hormonlar içermesi önemlidir. İneklere verilen çeşitli hormonlar, sütlerin de bu hormonlardan etkilenmesini sağlamaktadır. Süt ve süt ürünlerindeki kötü hormon faktörünün yanında, genel olarak süt ve süt ürünlerinin sivilceyi kötüleştirdiği aşikardır ancak bunun tam nedeni bilinmemektedir.

Şeker

Abur cubur yiyecekler ve diğer tatlı yiyeceklerden uzak durun. Şeker doğrudan sivilce nedeni değildir ancak şeker bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Şeker, bağışıklık sistemi güçsüzleşecek, sivilce oluşumu da artacaktır. Ayrıca işlenmiş şekerler vücudun kan şekeri seviyesini değiştirmektedir. Bu da gözenekleri etkiler ve sivilce oluşumunu tetikler.

Şekerli içecekler

Şekerli içeceklerden kaçının. Şekerin bağışıklık sistemini güçsüzleştiren etkisine ek olarak çeşitli şekerli içecekleri içtiğimizde, daha az su tüketir hale geliyoruz. Yeterli su içmek berrak, sağlıklı bir cilt bakımı için gereklidir.

İşlenmiş Gıdalar

Beyaz ekmek ve şekerli atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecekler genel olarak kandaki insülin düzeyini yükseltirler. Bu sadece sivilce sorununu tetiklemez aynı zamanda farklı cilt sorunlarına da neden olur.

Acılı yiyecekler

Acı, kırmızıbiber ve domates ürünleri gibi baharatlı yiyecekleri sınırlayın. Bu besinler sivilceye direkt olarak neden olmaz, ancak sivilce kızarıklıklarını  artırabilir. Çünkü yüzdeki kan akışını ve dolaşımını arttırırlar.

Gıda Mitleri

Ebeveynlerin yağlı yiyecekler ve çikolata tüketmeme konusunda çocuklarını sıkça uyardığını biliyoruz. Genel kanı bu tür yiyeceklerin sivilce yapan yiyecekler arasında yer aldığına dairdir. Ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel veri bugüne kadar elde edilmemiştir. Bu tarz yiyecekler genellikle sağlıklı beslenme sisteminde yer almamasından dolayı az miktarda tüketilmelidir ancak direkt olarak sivilceyle ilgileri bulunmamaktadır.

Sivilceleri önleme

Sivilce yapan yiyeceklerden kaçınmak sivilcelerinizi tamamen yok etmese de sağlıklı beslenme düzenine geçiş yapmak için aslında bu besinlerden kaçınmak doğru bir davranış olacaktır. Tek başına, beslenme düzeni sivilceleri önlemez ve geçirmez ancak yardımcı tedavi olarak uygulanabilir.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir….

Portakal İle Sivilce Tedavisi
Bal Ve Limon İle Siyah Noktalara Elveda
Siyah Noktalar İçin Bal Maskesi
Pırıl Pırıl Bir Cilt İçin 7 İksir
Cilt Yağlanmasına Karşı 8 Öneri
Yağlı Ciltlere Kayısı Yağı Maskesi
Sivilceler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Bir yorum

  1. bahceperim 21 Ocak 2014 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir