Menopoz Semptomlarını Azaltan BesinlerMenopoz Semptomlarını Azaltan Besinler

Premenopoz süresinde ya da menopoz başladığı zaman östrojen seviyeniz büyük ölçüde azalır. Bu dönemde kalp damar hastalıklarına, kansere ve kemik erimesine yakalanma riskiniz de artar. Bu riskleri en aza indirmek için menopoz semptomlarını azaltan hangi gıdaları tüketmek gerekir.

Menopozda beslenme

Keten tohumu

İçeriğindeki omega 3 sayesinde menopoza en iyi gelen gıdalardan biri olan keten tohumu kalp hastalıklarına, kemik erimesine ve enflamatuar bağırsak hastalıklarına karşı sizi korur. Ayrıca keten tohumunun içeriğindeki maddeler sıcak basmalarını, meme kanseri riskini azaltır ve kemik yoğunluğunu korur.

Yapraklı yeşillikler

Menopozdaki kadınlar için en faydalı besinlerden bir diğeri yapraklı yeşilliklerdir. Yapraklı yeşillikler, mükemmel kalsiyum ve magnezyum kaynağıdırlar. Ayrıca içerdikleri D vitamini kemik sağlığınız için önemlidir. Hormon dengenizin değiştiği bu süreçte, vitamin ve mineraller açısından zengin gıdaları tüketmek sizin için önemlidir.

Yoğurt

İçeriğindeki probiyotikler vücudunuz için önemlidirler. İmmün sisteminizin güçlenmesine, mantar enfeksiyonlarının ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur.

Somon

D vitamini kaynağı olan somon kalsiyum emilimine yardımcı olur ve kemik kaybını engeller. D vitamini almak için mümkün olduğunca güneşe çıkın ve D vitamini açısından zengin besinler tüketin. Ayrıca bu dönemde besin takviyesi olarak da D vitamini almak iyi bir fikir olacaktır.

Badem

Sıcak basmaları söz konusu olduğunda badem gerçekten yararlıdır. E vitamini açısından zengin olan bademin sıcak basmalarını azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca anti enflamatuar özelliği sayesinde serbest radikallere karşı hücrelerinizi korur. Günde bir avuç badem yemek sizin için faydalı olacaktır.

Bitter çikolata

Bitter çikolata magnezyum açısından zengindir, kemik mineralizasyonu ve kemik sağlığı için de idealdir. Magnezyumun sıcak basmalarını, uyku sorunlarını ve duygu değişimlerini azalttığı da kanıtlanmıştır.

 Bu dönemi daha rahat atlatabilmeniz için bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.  

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir